niedziela, Luty 25, 2018

Paliwa potrzebne do kotłów CO

0

Kocioł centralnego ogrzewania to niezwykle ważny element w każdym gospodarstwie domowym, które nie ma połączenia z elektrociepłownią. To od niego zależy ciepło oraz komfort domowników. Z tego względu warto zadbać, by wybór takiego urządzenia był przemyślany. Decyzja ta będzie miała ogromny wpływ na następne kilka lat życia. Wybierając kocioł do swojego domu trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów. Są nimi: energooszczędność, wydajność, sprawność oraz paliwo, którym takie urządzenie jest zasilanie. Istnieją rozmaite paliwa do kotłów CO. Materiały opałowe i kotły można kupić w dużych sklepach budowlanych Bricoman https://www.bricoman.pl/artykuly-hydrauliczne/kotly-c-o/paliwo-do-kotlow. Oferują one zazwyczaj szeroki wybór produktów, dzięki czemu możesz dokonać takiego wyboru, z którego będziesz czuć satysfakcję.

Bardzo starym, tradycyjnym materiałem opałowym jest węgiel kamienny, używany w wielu piecach w Polsce. Jest to paliwo wysoko kaloryczne, ale dąży się do ograniczenia jego wykorzystania, poprzez rozmaite dyrektywy i ustawy, gdyż generuje ono więcej zanieczyszczeń niż surowce alternatywne.  W społeczeństwie pojawia się coraz większa presja, by zastąpić „czarne złoto” nowymi, bardziej przyjaznymi środowisku paliwami. Z tej przyczyny zaczęły powstawać kotły, które dostosowane są do wykorzystywania określonych ekologicznych surowców.

Bardzo popularne są urządzenia na ekogroszek. Jest to wysokokaloryczne paliwo będące pochodną węgla kamiennego lub brunatnego, aczkolwiek zawierające o wiele mniej siarki, wody oraz substancji niepalnych, dzięki czemu generuje o wiele mniej popiołu i zanieczyszczeń. Kotły na ekogroszek bardzo często są przystosowane do korzystania z innych rodzajów paliwa, co jest bardzo korzystną opcją dla każdego użytkownika.

Inną alternatywą, wartą do wzięcia pod uwagę, są  piece na brykiet lub pellet. To wysokiej jakości biopaliwa, które gwarantują bardzo wysoką efektywność ogrzewania oraz nie powodują zanieczyszczenia środowiska. Zostały one wykonane ze ścinek i trocin drewnianych, co czyni je przyjaznymi środowisku paliwami, doskonałymi do palenia w piecach. Rozwiązania te stają się coraz bardziej popularne.

Kotły, które wykorzystują te produkty, są coraz lepiej dostosowywanie, dzięki czemu zyskują duży stopień efektywności oraz energooszczędności.  Wybór kotła oraz paliwa do niego to niezwykle ważna sprawa. Podejmując decyzję należy wziąć pod uwagę wszystkie możliwości i przemyśleć to pod każdym aspektem. Od doboru odpowiedniego źródła energii zależeć będzie komfort Twojej  rodziny oraz wysokość wydatków pieniężnych.

Jak urządzić nieduży salon? Wybierz mały narożnik!

0

Nieduże mieszkania charakteryzują się zazwyczaj tym, że każde pomieszczenie pełni w nich więcej niż jedną funkcję. Dotyczy to w szczególności salonów, które są pokojami dziennymi, strefami wypoczynku, a bardzo często również pełnią funkcję sypialni, nie tylko awaryjnej na wypadek pojawienia się niezapowiedzianych gości. Uniwersalnym rodzajem mebli, które powinny się zatem w salonie pojawić, są małe narożniki rozkładane, idealne jako łóżko do spania w nocy oraz jako wygodna kanapa w ciągu dnia.

Jak wykorzystać mały narożnik w salonie

Rozkładane sofy to dla wielu osób dość popularny mebel do siedzenia i do spania. W ciągu dnia taką sofę wykorzystuje się do siedzenia, natomiast po rozłożeniu może pełnić funkcję łóżka, także dla dwóch lub więcej osób. Jeszcze więcej możliwości daje mały narożnik, który ustawia się w dość trudnej do urządzenia przestrzeni. Narożniki ustawia się w rogach i wszelkich zakątkach salonu. Ustawienie narożnika pod właściwym kątem może zmienić całkowicie perspektywę salonu. Sami architekci wnętrz sięgają po różne rodzaje mebli, rezygnując jednak z wysokich meblościanek i tradycyjnych dużych łóżek na rzecz niższych komód i rozkładanych narożników, które nie przytłaczają swoją wielkością całego pomieszczenia.

Najpopularniejsze małe narożniki

Narożnik do niewielkiego salonu powinien być wykończony tkaniną w kolorze kontrastującym z kolorem ścian. Zwykle w salonach sięga się po stonowaną kolorystykę, dlatego meble w nasyconych odcieniach będą idealnie z nią kontrastować. Odchodzi się od narożników wykończonych skórą naturalną lub ekologiczną, które w niewielkim salonie się nie sprawdzą z kilku powodów. Meble skórzane to raczej meble do siedzenia, skórzane obicie jest również bardzo niepraktyczne jeśli chodzi o wykorzystanie narożnika jako mebla do spania. W salonach istotna może być za to możliwość zdejmowania i prania obicia z siedziska i poduch wykorzystywanych przy rozkładaniu łóżka.

Narożnik narożnikowi nierówny

Należy pamiętać, że nawet małe narożniki będą się różnić układem czy liczbą siedzisk. W mniejszych salonach można również zrezygnować z szerokich boków, pełniących funkcję podłokietnika w narożniku.  Specjalnie profilowane boki narożnika, choć ładnie wyglądają w ciągu dnia, w nocy nie zapewnią użytkownikom optymalnych warunków do spania. Można za to wybrać narożnik, w którym schowek na pościel znajduje się bezpośrednio pod siedziskiem, co pozwoli na dodatkową oszczędność powierzchni. Wielu producentów mebli oferuje możliwość wykonania narożnika lewo- lub prawostronnego, niektóre modele mogą być uzupełnione o dostawki na pościel lub wygodne podnóżki.

Poradnik dobrego instalatora

0

Każdy specjalista powinien posiadać pewien zespół cech, które świadczą o jego fachowości. Także instalator powinien charakteryzować się pewnymi zachowaniami i postawami, dzięki którym zyska zaufanie swoich klientów. Zebraliśmy je w poniższym poradniku, by pomóc potencjalnym klientom wybrać profesjonalistę w swoim fachu. Zapraszamy do zapoznania się z zasadami, którymi powinien kierować się dobry instalator systemów zabezpieczeń.

Profesjonalny

Dobry instalator pojawiając się w miejscu swojej pracy gromadzi wszelkie niezbędne informacje i tworzy plan systemu. Taką propozycję później przedstawia tobie i mówi o wszystkich swoich uwagach. Dopiero później przedstawia swoją cenę za instalację np automatyki do bram – https://www.montersi.pl/automatyka-bram Jeżeli jest odwrotnie – lepiej poszukaj innego instalatora. Nie świadczy to dobrze o jego profesjonalizmie.

Punktualny

To pierwsza i zarazem bardzo ważna cecha. Jeśli twoje pierwsze spotkanie z instalatorem rozpocznie się od wpadki, jaką jest spóźnienie, zaufanie do niego z pewnością będzie mniejsze. Jego brak punktualności może świadczyć o tym, że twoja instalacja będzie bardzo przeciągnięta w czasie.

Zdjęcie-2-(8)

Zainteresowany

Przyznaj się, że zdarzyło ci się trafić na fachowca, któremu pokazałeś źródło problemu, a on po kilku spojrzeniach stwierdzał, że do zrobienia jest to i tamto bez jakiejkolwiek konsultacji z tobą. Polecamy trzymać się z daleka od takich fachowców. Zwracaj uwagę czy instalator rozmawia z tobą, pyta i interesuje się. Wtedy masz pewność bezpieczeństwa i fachowej obsługi.

Zaangażowany

Zaangażowanie instalatora wynika z troski o bezpieczeństwo swoich klientów. Dobry fachowiec zaproponuje dodatkowe rozwiązania, które zapewnią większą ochronę. Oznacza to, że zna się doskonale na swojej pracy i najnowsze technologie ma w małym palcu.

Zdjęcie-3-(7)

Zadbany

Mamy tu na myśli przede wszystkim schludny strój. Niedoczyszczone ręce, ubranie poplamione

olejem czy ubrudzone gipsem nie świadczy dobrze o instalatorze. Przyjeżdżając do klienta warto zadbać o to, by swoim wyglądem okazać mu szacunek. Może to świadczyć także o jego braku zaangażowania w kontakt z klientem i planowanie instalacji.

Zdjęcie-4-(9)

Wykwalifikowany i doświadczony

Warto zainteresować się czy instalator, z którym podejmujesz współpracę posiada odpowiednie przeszkolenie oraz podnosi swoje kwalifikacje na kursach. Nawet jeśli nie ma wieloletniego doświadczenia, możesz być pewien, że jest profesjonalistą w swoim fachu. Technologia rozwija się w bardzo szybkim tempie, dlatego trzeba ciągle podnosić swoje kwalifikacje. Jeśli twój instalator uzna, że wie wszystko najlepiej – poszukaj innego.

Zdjęcie-5-(3)

Kontaktowy

Jeśli kontakt z instalatorem jest łatwy i przyjemny, a on odpowiada na wszystkie twoje pytania, odbiera telefon i odpowiada na maile – możesz być pewien, że zawsze się z nim dogadasz.

Powyższe cechy to jedynie przykłady. Z pewnością mogłoby się ich znaleźć wiele więcej. Jednak najważniejsze to zachować zdrowy rozsądek i nie być nadmiernie podejrzliwym. Warto pytać o wszystko, co nas nurtuje, ale trzeba też potrafić zaufać fachowcom.

Jak znależć dobrego instalatora?

Warto kontaktować się z dystrybutorami systemów zabezpieczeń, a także szukać ich przez Internet. Często ludzie oceniają różnych fachowców, więc kierując się opinią innych możesz wybrać instalatora, który spełni twoje oczekiwania.

Wartościowych wskazówek przy wyborze dobrego instalatora udzielili nam fachowcy ze sklepu Montersi.pl – sklep oferujący monitoring, systemy alarmowe – https://www.montersi.pl/systemy-alarmowe , automatykę bram i wiele wiecej!

Zdjęcie-6-(3)

Gdy ogranicza nas przestrzeń… – wybierany trampolinę do małego ogrodu

0

Choć z pozoru wydaje się, że skakanie na trampolinie to jedynie dobry sposób na rozładowanie drzemiącej w maluchach energii, w istocie wywiera dobroczynny wpływ na kondycję całego ciała. Jednak jak pogodzić te zalety z ograniczeniami, jakie narzuca nam mały ogródek? Czy w związku z tym faktem jej zakup okazuje się niemożliwy? Oczywiście, że nie! Na rynku znajdziemy szeroki zakres trampolin ogrodowych, w tym również o mniejszych gabarytach, przeznaczonych do małych powierzchni.

Podstawowe pytanie – jaka będzie odpowiednia?

Wbrew ogólnym przekonaniom, o wyborze określonej trampoliny ogrodowej decyduje nie tylko wielkość jej średnicy oraz dopasowanie do posiadanego ogrodu, ale również kwestie związane z bezpieczeństwem i wyglądem swojej domowej przestrzeni. Najlepszym wyborem okazują się zatem modele wyróżniające się certyfikatem jakości – ISO, TUS lub GS, oczywiście wzbogacone o siatkę zabezpieczającą (https://spokoloko.net/pol_m_Dom-i-ogrod_Trampoliny-ogrodowe-158.html), która uniemożliwi wypadnięcie poza jej zakres. Trampoliny o małym przekroju oraz te przeznaczone do użytku domowego są pozbawione wspomnianej siatki, gdyż siła ich wybicia nie należy do wielkich. Rodzi się zatem pytanie, jaki model jest godny naszej uwagi?

Trampoliny ogrodowe o średnicy 140 cm

Mając małą powierzchnię, optymalnym wyborem okazuje się model o średnicy 140 cm, charakteryzujący się maksymalnym obciążeniem na poziomie 35 kg. Z uwagi na posiadane parametry techniczne, jest przeznaczony dla najmniejszych dzieci. Pomimo swoich małych gabarytów jest stabilny, wytrzymały i bezpieczny, o czym dodatkowo świadczą dołączone do zestawu antypoślizgowe nóżki oraz siatka chroniąca przed wypadnięciem. Materiał odporny na działanie promieni UV nie narazi na odbarwienie czy spadek trwałości trampoliny, dzięki czemu z powodzeniem może być wystawiony na ekspozycję na słońce.

Nie ulega wątpliwości, że jest to godna zainteresowania propozycja, która pozytywnie wpłynie na koordynację ruchową naszej pociechy, wzmacniając jej mięśnie, stawy oraz ogólną wydolność organizmu.

Dmuchane trampoliny ogrodowe

Dysponując naprawdę małą przestrzenią, możemy zdecydować się na model dmuchany, który nie tylko nie zajmuje dużo miejsca, ale również nie nastręcza problemów w przechowywaniu poza sezonem. Wystarczy spuścić powietrze i zwinąć. Model przeznaczony dla małych dzieci, przykuje ich uwagę niecodziennym wyglądem – zamku, ringu czy placu zabaw.

Trampoliny ogrodowe o średnicy 252 cm

Tego rodzaju modele mają charakter rodzinny. Stelaż z podwójnymi nogami i kołnierz z pianką na sprężyny zapewni stabilne i bezpieczne użytkowanie. Metalowa drabinka ułatwi wchodzenie i schodzenie.

Wygłuszanie ścian w domu – od czego zacząć?

0

Niezależnie od tego, czy masz mieszkanie czy dom, nadmierny hałas zawsze wydaje się być rozpraszającym, czy nawet denerwującym czynnikiem, bez względu na to czy pochodzi od innych członków rodziny, czy głośnych sąsiadów. Skuteczna izolacja akustyczna może szybko zmniejszyć słyszalność tych odgłosów i przywrócić spokój, ale musisz zdecydować, na jakie wygłuszanie ścian w domu jesteś przygotowany, ponieważ niektóre rozwiązania mogą być kosztowne.

Zacznij od solidnych badań: zrozumienie zasad wygłuszania i złożoności izolacji akustycznej może być bardzo pomocne w wyborze odpowiedniego materiału:

 • Poznaj materiały.
 • Skategoryzuj swój problem z hałasem.
 • Wybierz odpowiednie rozwiązanie

Izolacja dźwiękowa za pomocą pianki gumowej

Izolacja akustyczna z udziałem pianki gumowej charakteryzuje się przede wszystkim dobrymi właściwościami izolacji termicznej, ale także ma doskonałe właściwości akustyczne i jest trudnopalna.

Z tego powodu izolacja dźwiękowa z pianki gumowej znajduje szerokie zastosowanie w:

 • systemach grzewczych i wentylacyjnych,
 • studiach muzycznych,
 • samochodach,
 • na statkach,
 • lotnictwie,
 • w innych zastosowaniach.

Izolująca akustycznie pianka gumowa może być sprzedawana w różnych formach i ilościach, przez co z pewnością każdy znajdzie tą odpowiednią dla siebie i swoich potrzeb.

Twarde gumy o różnych gęstościach

Guma twarda również może być odpowiednim materiałem wygłuszającym, ważne jest jednak by dobrać ta o odpowiednich właściwościach – z kwestią gęstości na czele. Ma to związek z faktem, że lita guma pełna jest robiona na podstawie różnych rodzaju mieszanek, które charakteryzują się odmienną właśnie gęstością.

Te mieszanki to:

 • SBR,
 • NBR/SBR,
 • EPDM/SBR.

Co więcej, można także przebierać w różnych grubościach czy rodzajach arkuszy gumy twardej – dzięki czemu można uzyskać odpowiedni typ dokładnie, według osobistego zapotrzebowania.

Poliuretan

Pianka poliuretanowa jest wyjątkowym materiałem odpowiednim do różnych zastosowań – w tym także do wygłuszeń. Jej właściwości związane z tą użytecznością powstały na kanwie eksperymentów dążących do poprawy właściwości akustycznych sztywnego poliuretanu. Aby uzyskać jednorodny, łatwy w obróbce materiał, stosuje się w nim optymalny procent 10-50% odpadów włókienniczych. Współczynnik pochłaniania dźwięku materiałów kompozytowych dzięki temu jest dużo wyższy w porównaniu do wcześniejszych rozwiązań.

pianka-akustyczna

Materiały kompozytowe mają lepsze właściwości pochłaniania dźwięku w porównaniu ze sztywną pianką poliuretanową – stąd decydując się na wygłuszenie ścian (https://www.bitmat.pl/pl/c/Wygluszanie-scian/71) poprzez poliuretan warto pójść w tę stronę. Współczynnik redukcji szumów za pomocą materiału kompozytowego z 40% odpadów włókienniczych i 60% sztywnej pianki poliuretanowej jest dwukrotnie wyższy niż w przypadku stosowania w 100% sztywnego poliuretanu.

Warto zainwestować!

Niechciany hałas może być problemem. Niezależnie od tego, czy jesteś w domu, czy obsługujesz firmę w biurze – możesz czerpać niezliczone korzyści z redukcji niepożądanego hałasu w Twoim otoczeniu. Warto zainwestować w pewne rozwiązania i faktycznie uzyskać ten spokój.

Dlaczego warto wybrać łóżko tapicerowane?

0
lozko

Sypialnia to miejsce, w którym zamierzamy odpocząć, zrelaksować się i zregenerować ciało oraz umysł po ciężkim dniu, tak, by było gotowe do stawienia czoła rzeczywistości dnia kolejnego. Dlatego, sypialnia musi być miejscem wyjątkowym, w którym będziemy czuli się magicznie i komfortowo. Żeby tak było, musi ona być odpowiednio urządzona, tak, żeby działała na nasze zmysły. Najważniejszym elementem sypialni jest łóżko, zarówno pod kątem przeznaczenia pomieszczenia, jak i wpływu na jego atrakcyjność. Sprawdźmy, dlaczego warto wybrać łóżko tapicerowane?

Jak zadbać o drewniane meble

0

Zakup drewnianych mebli jest bardzo dobrym pomysł, ponieważ nie tylko są one bardzo estetyczne, ale również trwałe. By jednak na długo zachowały swój oryginalny wygląd, muszą być odpowiednio konserwowane. Warto poznać kilka praktycznych wskazówek, które pomóc mogą w codziennej pielęgnacji mebli.

Co może zaszkodzić drewnianym meblom

Przede wszystkim my sami. Meble drewniane przez wiele lat mogą być wystawiane na różne próby i mimo trwałości tego materiału, przez nieuwagę łatwo je zniszczyć. Mokre kubki stawiane na nich, ozdoby trzymane na nich przez wiele miesięcy, a także ingerencja najmłodszych – to wszystko wpłynąć może na ich zniekształcenie. Jednak niektóre z tych czynników są nie do przeskoczenia. Najbardziej szkodliwa może okazać się woda, nawet na w postaci wilgoci. Wszelkie przebarwienia lub pęknięcia mogą pojawić się właśnie przez wodę. Dlatego na powierzchni mebli pojawić powinna się warstwa ochronna. Tu warto zwrócić uwagę na Pronto do mebli. Produkt ten działa bardzo szybko oraz skutecznie. Rozpryskując go na powierzchni całych mebli, nie uchronimy ich całkowicie w stu procentach, jednak będą one dobrze zaimpregnowane i chronione przed wilgocią, kurzem oraz zabrudzeniami. Można go zakupić w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych, takich jak np. Clineo.pl.

Regularne czyszczenie

Chcąc zapobiec niszczeniu się drewna, musimy pamiętać, by regularnie czyścić meble. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które mogą nam w tym pomóc, jednak nie wszystkie są jakościowe oraz skuteczne. Pronto Duster to ściereczki, które służą do szybkiego, ale też dokładnego ścierania kurzu. Jak wiadomo, kurz i drobne zabrudzenia w postaci okruszków znajdują się wszędzie i te muszą być usuwane codziennie. By stoły, krzesła, czy komody nadal wyglądały elegancko i świetnie się prezentowały, muszą być oczyszczane dobrymi środkami, np. wspomnianym już Pronto, jednak by dotrzeć do wszystkich zakamarków, warto zdecydować się na zakup skurzawek z tej marki. Są one bardzo delikatne, puchate i dobrze przyciągają kurz. Warto w nie zainwestować szczególnie wtedy, gdy w domu przebywają alergicy, którzy narażeni są na kaszel i inne dolegliwości powodowane kurzem. Warto też pamiętać, że detergenty oraz bardzo tłuste środki czyszczące mogą źle wpływać na meble. Detergenty spowodują, że kolor może ulec zmianie, tak samo tłuste produkty, te również mogą zniszczyć mebel poprzez przebarwienia. Czasem wystarczy jakościowa ściereczka zbierająca zabrudzenia, nasączona płynem do mebli. Godne polecenia są ściereczki Pronto. Są one wykonane z jakościowej tkaniny, która dokładnie zbiera wszystkie zabrudzenia, pozostawiając gładkie meble.

Sidolux do mebli

Kolejnym preparatem, którym dobrze oczyścimy meble drewniane, jest właśnie Sidolux. Produkt ten posiada delikatną konsystencję, która łatwo rozprowadza się po powierzchni. Można go stosować codziennie. Poza ochroną przed zabrudzeniami oraz uszkodzeniami Sidolux dokładnie oczyszcza meble oraz pozostawia na nich połysk. Dzięki niemu nie jest konieczne szorowanie mebli, wystarczy nalać małą jego ilość na ściereczkę i przetrzeć mebel.

Co ma wpływ na jakość mleka – krótko o zakiszaczach do pasz

0

Czy zastanawialiście się kiedyś jak wygląda hodowla i karmienia krów mlecznych ? Otóż wszystko zaczyna się od etapu karmienia i jakości pasz które dostarczane są zwierzętom. Nie ma dobrej jakości mleka bez dobrej jakości paszy. I nie ma dobrej jakości paszy bez odpowiedniego zakiszacza, czyli produktu do kiszenia pasz, który w swojej ofercie ma między innymi firma Polsil Biopreparaty – http://www.polsil.pl/pl/. W tym artykule krótko przedstawimy i wyjaśnimy na czym polega cały proces zakiszania.

Czy należy czyścić kostkę brukową?

0

Kostka brukowa – piękny materiał do wykończenia podjazdu oraz okolicy wokół domu. Zaletą jest obecnie duża dostępność, atrakcyjna cena, ale i trwałość. Dobrze zadbana, otoczona impregnatami pozwoli na długą radość z pięknego i estetycznego wyglądu. Jak zatem podejść do tematu i od czego zacząć?

Kostka brukowa jeszcze kilkanaście lat temu była dowodem na to, że w domu się powodzi. Materiał należał do ciężko dostępnych i trzeba było go sprowadzać na specjalne zamówienie, w dodatku słono kosztował – choć dla wielu wydawało się to dziwne, w końcu to czysta i dostępna od ręki natura. Ale w branży budowlanej i wykończeniowej, jak coś nie kosztowało majątku, to znaczy, że się nie nadawało do położenia. Na całe szczęście trendy i sytuacja rynkowa się zmienia, a w naszym kraju nawet egzotyczne materiały wykończeniowe są już dostępne od ręki! Tym samym położenie kostki to nie równowartość rocznej pensji dobrze zarabiającego małżeństwa (choć to też zależy od modelu, koloru i jej wielkości), dlatego niemal każdy, kto stawia swój dom, może pozwolić sobie na piękny podjazd z tego materiału.

Czyszczenie i impregnacja

Jak każdy materiał, tak i ten należy odpowiednio czyścić. Nie można ograniczać się wyłącznie do zamiatania kurzu, piasku czy liści podczas jesieni. Trzeba pomyśleć o chemii, która będzie chronić warstwę wierzchnią, która stale poddawana jest naciskom, słońcu, wodzie deszczowej i innym negatywnym zjawiskom, które mogą wpłynąć na strukturę. Od czego zacząć? Tutaj doradzi osoba, która sprzedaje chemię kamieniarską.

„Zapewne każdy z nas przed domem myje swoje auto, używając chemii. Czasami wycieknie nam olej z silnika lub dzieci się bawią, rysując po kostce. Za każdym razem należy ją dokładnie spłukać, aby farba, detergenty nie wchodziły w pory tego kruszywa. To jednak nie koniec! Czyszczenie kostki brukowej powinno obejmować także jej impregnację oraz korzystanie z zaawansowanej chemii do oczyszczania jej z materiałów szkodliwych – a może to być dosłownie wszystko, nie tylko przykłady, o których wspomniałem na początku. Chcąc długo cieszyć się estetyką i tutaj wymagana jest dbałość i korzystanie z zewnętrznej pomocy w postaci chemii kamieniarskiej.”

I choć jest to logiczne, mało osób wciąż przestrzega tych zasad. Być może po naszym artykule, Polacy przyjrzą się swojej kostce i zauważą, że ta zaniedbana straciła swój czar, kolor i głębię, którą tak się zachwycali na początku układania.

Ciemne wnętrze rozjaśnię od zaraz

0
Ciemne wnętrze rozjaśnię od zaraz

Prawdziwym zmartwieniem wielu osób są ciemne i dość ponure wnętrza. Przebywanie w nich nie wiąże się z pozytywnymi odczuciami, dlatego szczególnie w okresie zwiększonej podatności na nastroje przepełnione chandrą czy melancholią, warto pomyśleć o tym, co można byłoby zrobić, by wypełnić pomieszczenia światłem.

Punkt pierwszy – odśwież ściany

Zmiana koloru na ścianach to jeden z najbardziej skutecznych sposobów na wprowadzenie do wnętrza pożądanej jasności. Jest to wyjątkowo ważne wówczas, gdy w pomieszczeniu znajduje się tylko jedno okno lub gdy jest ono słabo nasłonecznione. Biała barwa ścian nie musi wcale wiązać się z nudą – wystarczy zestawić ją z dodatkami w wyrazistych kolorach, by nadać wnętrzu wyjątkowego charakteru.

Jaki kolor najlepiej sprawdzi się tam, gdzie domownicy nie przepadają za sterylną bielą? Z powodzeniem zastosować można jasne kolory: beż, cappuccino, szarość bądź delikatne odcienie żółtego lub pomarańczowego.

Aby zapobiec szybkiemu brudzeniu się ścian, warto wybrać farby odporne na zabrudzenia, o specjalnie wzmocnionej formule.

Punkt drugi – zadbaj o dodatki na podłogę

Jaka podłoga najbardziej rozjaśnia przestrzeń? Taka, w której główną rolę odgrywa jasny dywan – najlepiej w barwie cappuccino lub beżu. On właśnie sprawi, że pomieszczenie nie tylko zyska na przestronności, ale również stanie się optycznie większe i wypełnione światłem.

Punkt trzeci – dobierz właściwe meble

Jakie meble najkorzystniej budują jasność i przestronność? Takie, które czarują jasnymi barwami i nie są zbyt masywne. Jeśli jesteśmy posiadaczami raczej ciemnych mebli, można je odmienić przy pomocy samoprzylepnej okleiny meblowej. Ta sprawdzi się głównie w przypadku mebli gładkich, pozbawionych elementów dekoracyjnych.

Jeśli zaś lubimy samodzielne eksperymenty, warto zeszlifować i odtłuścić posiadane meble, a następnie pokryć je lakierobejcą w wybranym kolorze. I tu doskonale odnajdzie się nie tylko biel, ale również jasne odcienie takie jak dąb.

Punkt czwarty – okna

Właściwa ekspozycja okien, niezastawianie ich niepotrzebnymi bibelotami czy przedmiotami, a wreszcie – wyposażenie w delikatne i lekkie firanki – to wszystko sprawia, że nasze okna przepuszczać będą dużo przyjemnego światła, dając mnóstwo komfortu codziennego przebywania w pomieszczeniu.

Aranżując przestrzeń wokół okien pamiętać należy również o nieumieszczaniu ciężkich zasłon w wyrazistych kolorach. Ich zastosowanie bowiem sprawia, że wnętrze może być przytłoczone i pozbawione większości promieni słonecznych.

I wreszcie – dodatkowe źródła światła są na wagę złota. Pamiętać o tym należy szczególnie wówczas, gdy planujemy zakup ciekawej lampy podłogowej, uzupełniającej wymiar światła otrzymany przy pomocy żyrandola. Umieszczenie kinkietów na różnych ścianach również przyniesie dobry efekt – trzeba o tym pamiętać szczególnie wówczas, jeśli urządzamy wnętrze po raz pierwszy lub planujemy szerokie modyfikacje.

Ciekawym pomysłem będzie również doświetlenie mebli. I tu z pomocą przyjdą nowoczesne i coraz bardziej popularne taśmy LED, dzięki którym otrzymać można lekko przytłumione światło, doskonale komponujące się z meblami w jasnej kolorystyce