środa, Styczeń 20, 2021

Grzejniki łazienkowe – najmodniejsze wzory i modele

0
Grzejniki łazienkowe

Spośród wszystkich grzejników montowanych w gospodarstwach domowych, wybór grzejników łazienkowych jest najtrudniejszy. Do wyboru mamy rozmaite modele, różniące się nie tylko konstrukcją, wykonaniem, użytymi w produkcji materiałami, ale również – potencjałem aranżacyjnym. Poniżej postaramy się podpowiedzieć – jakie najmodniejsze wzory grzejników możesz znaleźć oraz jaki efekt aranżacyjny możesz za ich pomocą uzyskać.

Grzejniki łazienkowe – nie tylko ze względów praktycznych

Gdy mowa o grzejnikach łazienkowych, najczęściej przychodzą nam na myśl tak zwane grzejniki drabinkowe. Ich budowa i układ jest dość prosty, a zarazem bardzo praktyczny. Grzejniki takie przypominają swoim kształtem drabinki i mogą mieć różną długość jak i szerokość. Typowy grzejnik drabinkowy ma kilka lub kilkanaście szczebli poziomych, połączonych dwoma rurami pionowymi.

Grzejniki takie są praktyczne ze względu na możliwość wykorzystania ich w formie suszarek. Nadają się wówczas nie tylko jako miejsce do osuszania ręczników, ale również wypranej bielizny, ściereczek lub innych tkanin niedużych rozmiarów.

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się grzejniki łazienkowe drabinkowe o nietypowych kształtach oraz barwach. Są nie mniej praktyczne niż ich standardowe odpowiedniki, a ponadto – mają olbrzymi potencjał estetyczny. Za ich pomocą możemy podnieść walory estetyczne naszej łazienki. Warto podkreślić, że niektóre z grzejników drabinkowych to swoiste dzieła sztuki, tworzące geometryczne, przyjemne dla oka konstrukcje.

Grzejniki łazienkowe drabinkowe – dla piękna i wygody

Wybierając grzejniki łazienkowe warto sięgnąć po te, których orurowania nie mają kształtów okrągłych w przekroju, lecz kwadratowe lub prostokątne. Do niedawna jeszcze takie grzejniki łazienkowe nie występowały w ogóle. Obecnie natomiast cieszą się olbrzymią popularnością wśród dekoratorów wnętrz i osób zajmujących się profesjonalnie aranżacją. Nie powinno to zresztą dziwić – ich potencjał estetyczny wciąż podlega eksploracji.

Szczególnie wart polecenia jest model grzejnika o nazwie DUBLON, którego poziome szczebelki zawierają niedużą wyrwę pośrodku. Dzięki temu, grzejnik wygląda jak nietypowa rama okienna lub drzwiowa. Nieco podobny do niego model grzejnika ENDO to wybór osób o podobnych preferencjach. Grzejnik ENDO złożony jest z rurki pionowej, od której odchodzą cztery poziome, tworzące zawijas w kształcie podłużnych prostokątów. Uzyskany w ten sposób efekt estetyczny jest oszałamiający.

Grzejnik HARUMI to wybór osób, które lubią łączyć elegancję z pomysłowością. Zaletą tego grzejnika jest jego kształt, który imituje wijącego się węża. Grzejnik jest w całości wykonany z jednej, bardzo długiej i kilkakrotnie zawijanej rurki.

Grzejnik AUREUS to hit ostatniego sezonu. Jest to grzejnik wyjątkowo nietypowy, który wygląda jak nowoczesna, minimalistyczna rzeźba. Jego kształt imituje trzy nakładające się na siebie framugi okienne. Powieszony na ścianie będzie nie tylko przyciągał uwagę osób korzystających z łazienki, ale również doda całemu pomieszczeniu elegancji i szyku. Ponadto, jak każdy grzejnik łazienkowy, nadaje się idealnie do osuszania ręczników lub szlafroków.

Lampy w stylu industrialnym – jakie materiały pasują do nowoczesnych wnętrz?

0
Lampy w stylu industrialnym

W nowoczesnych mieszkaniach zdecydowanie króluje styl industrialny, który intryguje swoją surowością i przyciąga ze względu na praktyczny minimalizm. Ważnym elementem takich aranżacji jest oświetlenie, które powinno pasować do wystroju wnętrz i surowców dominujących w danym pomieszczeniu. Sprawdź, jakie lampy sprawdzą się najlepiej w mieszkaniu urządzonym w modnym stylu loftowym.

Eleganckie szkło

Ten materiał nie jest raczej pierwszym skojarzeniem przychodzącym na myśl w kontekście stylu industrialnego. Szkło jednak zaskakująco dobrze wpisuje się w surowe klimaty aranżacji inspirowanych wnętrzami fabryk i hal produkcyjnych. Popularna lampa kula wisząca ze szklanymi kloszami dodaje pomieszczeniu łagodności, lekkości i niewymuszonej elegancji. Ponadto taki surowiec ma naprawdę bardzo uniwersalny charakter.

Szkło można bowiem zestawiać zarówno z elementami z surowego betonu, jak i metalem czy też drewnem. Przezroczysty materiał nigdy nie wychodzi z mody, a lampa w stylu loftowym może w przyszłości świetnie sprawdzić się również w skandynawskim salonie, sypialni Art Deco lub jadalni w wersji glamour. Fanom nowoczesnych projektów powinna na pewno przypaść do gustu prosta lampa z żarówką w obudowie z przezroczystego szkła.

Intrygujący beton

Do modnych wykończeń ścian z surowym betonem idealnie pasują lampy wykonane z tego samego surowca. Prawdopodobnie trudno będzie znaleźć drugi tak łatwy sposób na podkreślenie minimalistycznego charakteru stylu industrialnego. Lampy betonowe z oferty sklepu online Domodes to proste i jednocześnie niesamowicie intrygujące projekty. Takie oświetlenie w domu na pewno wywoła wiele pytań ze strony gości odwiedzających mieszkanie po raz pierwszy.

I właśnie o to chodzi w dużej mierze w stylu loftowym, którego prostota ma intrygować i skłaniać do refleksji. Betonowe oświetlenie w żadnym wypadku nie musi być nudne. Projektanci wręcz prześcigają się w wymyślaniu nowych wzorów lamp z tego surowca. Świetnie prezentują się zwłaszcza modele z kloszami z prześwitami, które mogą kojarzyć się nieco z kraterem wulkanu. Spore wrażenie w przypadku niektórych lamp robią fantazyjnie ułożone przewody lub ramy.

Klasyczny metal

Przemysłowy charakter industrialnych wnętrz sprawia, że jednym z najoczywistszych wyborów mogą okazać się lampy metalowe. Jest to pewnego rodzaju klasyka, która w przypadku wielu projektów z prostymi kloszami w metalicznych kolorach wprowadza delikatną nutę vintage. Wbrew pozorom takie połączenie jest naprawdę udane oraz dodaje odrobiny przytulności surowym pomieszczeniom urządzonym w tak popularnym stylu loftowym.

Zwolennicy bardziej innowacyjnych klimatów mogą postawić na proste, metalowe ramy, na których umieszczone są klosze z minimalistycznym designem. Ciekawym urozmaiceniem takiego projektu może być kwietnik z miejscem na niewielką doniczkę. Niepowtarzalny efekt dają również lampy z kilkoma metalowymi kloszami, które mają różne długości i na pierwszy rzut oka przypominają ścięte skośnie rury.

Ekogroszek z wapnem – czy warto?

0
Ekogroszek z wapnem

Ekogroszek stał się popularnym materiałem, służącym ogrzewaniu domów.  Ma wiele zalet, którymi nie charakteryzował się tradycyjny węgiel. Co więcej, producenci często zachęcają do używania dodatków, które jeszcze bardziej mogą go modyfikować i poprawić jego spalanie.

Zalety ekogroszku

Ekogroszek jest przede wszystkim wygodnym, wysokokalorycznym paliwem, które umożliwia wykorzystanie nowoczesnych pieców, dostosowanych do jego pobierania. Wysokiej jakości paliwo gwarantuje odpowiednią kaloryczność, która przekłada się na małe zużycie ekogroszku przy jednoczesnym uzyskiwaniu dużej ilości ciepła.

Jak możemy przeczytać na stronie marki Pan Groszek, będącej ekspertem w dostarczaniu najwyższej jakości ekogroszku, równie ważna cecha to zawartość siarki, która powinna być mniejsza niż 1%. Z kolei zawartość wody i popiołu nie powinna przekraczać 10%. Tylko wtedy uzyskać można paliwo, które jest nie tylko ekonomiczne, ale również ekologiczne. Inwestycja w ekogroszek pozwala również na optymalizację i automatyzację procesów ogrzewania.

Czy warto dodawać wapno do ekogroszku?

Wielu producentów zachęca do używania ekogroszku mieszanego z wapnem. Jest on jednym z kilku rodzajów dodatków, które mogą wpłynąć na jakość paliwa, a jednocześnie sprawić, że będzie ono jeszcze bardziej wydajne i ekologiczne. Wapno może zmniejszać tendencję do spiekania się pojedynczych kawałków ekogroszku w większe bryłki. Dzięki temu spalanie ich jest efektywniejsze.

W praktyce przekłada się to także na zmniejszenie ilości sadzy i innych pozostałości w piecu. Dzięki temu jest on mniej zanieczyszczony i jego konserwacja jest rzadziej wymagana. Będzie to niewątpliwa zaleta dla wszystkich miłośników czystego spalania, a także osób, które nie chciałyby zbyt często inwestować w wymianę części czy specjalistyczną konserwację.

Z kolei zwiększanie objętości sprawia, że samo paliwo wystarcza na dłużej, co zmniejsz ogólne kosztu ogrzewania.

Wapno a ekologia

Warto zwrócić uwagę także na aspekty ekologiczne. Nawet przy najmniejszej zawartości siarki w ekogroszku, jej niewielka ilość zostaje utleniona do tlenków siarki w procesie spalania. Są to szkodliwe dla środowiska (a także urządzeń) gazy, które powinny być wyłapywane za pomocą specjalistycznych filtrów. Dodanie wapna do ekogroszku sprawia, że ich emisja zostaje zmniejszona, co przekłada się na poprawę wpływu ogrzewania na środowisku.

Aby jednak uzyskać wszystkie te efekty, należy pamiętać, iż samo dodanie wapna do ekogroszku nie poprawi jego właściwości. Oznacza to, iż aby jak największe rezultaty były widoczne, należy przede wszystkim kupić paliwo wysokiej jakości i ewentualnie dopiero wtedy eksperymentować z dodatkami.

Kompresor tłokowy – jak działa i w jakich branżach znajduje zastosowanie?

0
Kompresor tłokowy

Sprężarka powietrza to niezwykle przydatne urządzenie w wielu specjalistycznych branżach, a także w przydomowych pracach dla osób prywatnych. Na rynku istnieje kilka różnych modeli, z których największą popularnością cieszy się kompresor tłokowy. Zanim jednak zdecydujemy się na  zakup tego kompresora, warto dowiedzieć się, jak działa, dla kogo jest przeznaczony i jak często należy go serwisować.

Kompresor tłokowy – zasada działania

Sprężarka tłokowa często nazywana jest zamiennie kompresorem tłokowym lub sprężarką wyporową. Wynika to z faktu, że podstawową zasadą jej działania jest pobieranie powietrza z otoczenie, następnie sprężanie go za pomocą ruchu tłoka oraz wypuszczenie tak sprężonego gazu pod dużym ciśnieniem za pomocą siły korbowodu. Aby sprężarka działała wydajnie i prawidłowo niezbędne jest zachowanie wyjątkowej szczelności pomiędzy cylinderek i tłokiem.

Różne rodzaje do różnych potrzeb  

Kompresor tłokowy dzieli się na olejowy i bezolejowy. Pierwszy z nich ceniony jest branżach, w których nie jest istotne czyste sprężone powietrze, ponieważ jego tłok wymaga smarowania olejem.  A zatem będą to głównie warsztaty samochodowe czy hale produkcyjne oraz branża budowlana. Są one chętnie wybierane ze względu na dużą wydajność i małą awaryjność, dzięki czemu mogą działać nieprzerwanie przez długi czas. Ze względu na dość pokaźne gabaryty wyposażone są w kółka, które umożliwiają łatwy transport urządzenia.

Drugi rodzaj to kompresor tłokowy bezolejowy, który wykonany jest z materiałów o stosunkowo niskim poziomie tarcia, dlatego też nie wymaga oleju do poprawnego działania. Dzięki temu podczas pracy do powietrza nie przedostaje się nawet najmniejsza ilość zanieczyszczeń z oleju, dlatego też chętnie sięgają po nie laboratoria chemiczne i farmaceutyczne, placówki medyczne oraz gabinety dentystyczne, gdzie niezwykle istotna je wysoka higiena pracy.

Dla kogo przeznaczona  jest sprężarka tłokowa?

Sprężarka tłokowa znajduje szerokie zastosowanie w wielu specjalistycznych branżach. Szeroko wykorzystywanych jest w warsztatach samochodowych m.in. do rozruchu silników wysokoprężnych, w przemyśle chemicznym do sprężania gazów, w branży budowlanej, jako przenośna i stacjonarna maszyna zasilająca inne profesjonalne urządzenia budowlanego. Kompresor tłokowy wykorzystuje się również  do nabijanych butli gazem, a także w przemyśle produkcyjnym do zasilania taśmy produkcyjnej i innych maszyn.

Co więcej, sprężarka tłokowa przyda się także osobom prywatnym w przydomowych pracach takich jak malowanie ogrodzenia lub tarasu, czyszczenie urządzeń elektrycznych np. kosiarki, pompowania kół w samochodzie czy przedmuchiwania rynien.

Zalety urządzenia

Sprężarka tłokowa przede wszystkim jest stosunkowo prosta w obsłudze, niezwykle wydajna w pracy, a także stosunkowa tania przy zakupie i serwisowaniu. Ponadto kompresor tego rodzaju cechuje:

 • wszechstronność i szerokie zastosowanie w wielu branżach,
 • wysoka bezawaryjność,
 • wydajność i efektywność w pracach, w których najważniejsza jest wysoka wartość  ciśnienia,
 • możliwość podłączenia dla istniejących instalacji,
 • dostępność w obudowie poziomowej i pionowej, a także dźwiękoszczelnej, która pochłania nadmiar hałasu,
 • możliwość pracy w zakresie średnich i wysokiego ciśnienia,
 • łatwość montażu.

Jak często serwisować kompresor tłokowy?

Kompresor tłokowy, aby mógł działać sprawnie i bezawaryjnie przez długi czas wymaga regularnego konserwowania i serwisowania. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza dla firm, których praca opera się na wysokiej efektywności tego urządzenia.  Profesjonalny serwis pozwala wyeliminować problemy, które pojawią się na początku użytkowania, a  sprężarka tłokowa zachowuje swoje optymalne parametry na wiele lat. Serwis kompresora powinien być przeprowadzany według zaleceń producenta, ale nie rzadziej niż raz na pół roku. Do najważniejszych czynności serwisowych należą:

 • dokładne oczyszczenie z zanieczyszczeń,
 • oliwienie łożyska silnika,
 • kontrola sprawności spustów kondensatu,
 • kontrola mocowań przewodów elektrycznych.

Sprężarka tłokowa dobrana do potrzeb

Kompresor tłokowy wybrany świadomie z dostosowaniem do naszych realnych potrzeb i oczekiwań to gwarancja efektywności i sprawności na wiele lat. Znajduje liczne zastosowanie w wielu branżach, a regularny serwis zapewni mu długą żywotność i bezawaryjność.

Baterie a środowisko

0
Baterie a środowisko

Od lat przestrzega się, bay nie wyrzucać baterii do śmietnika. Nic dziwnego, ponieważ mają one bardzo szkodliwy wpływ na środowisko. Wszystko przez ich skład, który może poważnie zanieczyścić przyrodę, a nawet źle wpłynąć na człowieka. Zastanówmy się więc, o co chodzi i dlaczego są tak niebezpieczne?

Czym są baterie?

Baterie to nic innego, jak ogniwa galwaniczne, których nie można ponownie naładować po rozładowaniu. Elektrolit, jaki posiadają, to roztwory alkaliczne, zasadowe. Posiadają one bardzo niebezpieczny skład, dlatego nie należy ich wyrzucać do zwykłych koszy na śmieci, a utylizować albo wrzucać do specjalnych pojemników, często spotykanych w różnych, strategicznych miejscach w mieście albo sklepach.

Dlaczego baterie są niebezpieczne dla środowiska?

Baterie przede wszystkim zawierają metale ciężkie. Są one bardzo groźne dla środowiska oraz zdrowia zarówno zwierząt, jak i ludzi. Nie każdy ma jednak świadomość, że istnieje aż sześć rodzajów baterii. Każdy rodzaj posiada odmienny skład. Największe zagrożenie niosą ze sobą w momencie, kiedy metale ciężkie dostają się do środowiska oraz mają z nimi kontakt organizmy żywe. Należy jest zatem specjalnie traktować. Nie wolno ich wyrzucać razem z innymi odpadami na śmieci, do zwykłego kosza. Jeśli przedostaną się do przyrody, mogą poważnie namieszać w procesie samodzielnego oczyszczania się gleby oraz wody.

Niebezpieczny skład baterii

W składzie baterii, również baterii GP, znajdują się między innymi:

 • rtęć, związek silnie trujący, który może zatruć organizmy żywe i często powoduje liczne skażenia środowiska. U ludzi niszczy kości, nerki oraz ośrodkowy układ nerwowy;
 • ołów – jest pierwiastkiem niezniszczalnym. U ludzi może prowadzić do uszkodzenia narządów oraz komórek. Może też źle wpłynąć na rośliny i inne organizmy żywe;
 • kadm, pierwiastek bardzo toksyczny;
 • lit powodujący uszkodzenia skóry, układu nerwowego, pokarmowego, a nawet prowadzący do poważnego obrzęku płuc u ludzi.

Jak utylizować baterie?

Wbrew pozorom, utylizacja baterii, w tym baterii od GP Batteries i innych, jest procesem bardzo złożonym. Po pierwsze, zużyte baterie są poddawane specjalnej obróbce mechanicznej. Później dochodzi do wytapiania niektórych zawartych w nich metali i przygotowania ich do ponownego użycia, na przykład w przemyśle. W tym momencie można stosować na przykład hydrometalurgii.

Wcześniej jednak należy baterie oddać do odpowiedniego punktu. Mowa tutaj na przykład o PSOK-u, czyli Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Takie miejsca powinna posiadać każda gmina i udostępniać je bezpłatnie dla mieszkańców. Drugim miejscem są instytucje publiczne, na przykład szkoły albo urzędy, gdzie znajdują się specjalne pojemniki na zużyte baterie.

Drzwi drewniane wewnętrzne – kilka porad dla osób urządzających swoje wnętrze

0
Drzwi drewniane wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne to istotny element w funkcjonowaniu każdego domu i mieszkania. Wbrew pozorom nie pełnią one wyłącznie funkcji praktycznych, ale również – estetyczne. Za pomocą odpowiednio dobranych drzwi możemy podkreślić styl danego pomieszczenia, dodać mu nieco domowej atmosfery lub elegancji. Jeśli zależy Ci na zakupie drzwi o wysokich parametrach estetycznych – polecamy zwłaszcza wybór drzwi drewnianych. Poniżej postaramy się podpowiedzieć, jakie drzwi drewniane będą najlepszym wyborem oraz dlaczego warto stosować przede wszystkim drewno sosny.

Drzwi drewniane – dostępne rodzaje

Oprócz drewna często wykorzystywanymi materiałami są metal oraz tworzywa sztuczne. Znajdziemy również drzwi z przesłonami szklanymi, które występują w połączeniu z niemal wszystkimi rodzajami materiałów. Jednak to właśnie drewno pozostaje wciąż najpopularniejszym i najchętniej wybieranym materiałem na drzwi. Nie powinno to zresztą dziwić – drzwi drewniane wprowadzają przyjemną, przytulną atmosferę oraz wizualnie „ocieplają” wnętrze.

Najczęściej sięgamy po drzwi wykonane z drewna olchy lub dębu. Oba typy drewna wykazują wysokie walory estetyczne i głębokie odcienie brązu. W przypadku dębu – jest to intensywny, ciemny brązowy; olcha jest bardziej pomarańczowa, jednak również intensywna kolorystycznie.

Oprócz nich wykorzystuje się również mahoń oraz orientalny typ drewna – badi i teak. Nam jednak szczególnie do gustu przypadły drzwi wykonane z drewna sosnowego, o którego zaletach opowiemy poniżej.

Drzwi sosnowe – uniwersalne piękno i styl

Drzwi sosnowe występują w wielu wersjach, które można przede wszystkim podzielić na dwie grupy. Są to drzwi wykonane z drewna z sękami (drewno sęczne) oraz bez sęków. Oba rodzaje drewna mają swoje wyjątkowe i niepodrabialne zalety. W obu przypadkach drewno sosny prezentuje ten sam odcień – beżowo-szary.

Drzwi wykonane z drewna jednolitego są stosunkowo jednorodne kolorystycznie. Świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach urządzonych w stylu ikeowskim, minimalistycznym oraz industrialnym. Ich dodatkową zaletą jest gładka, przyjemna w dotyku powłoka. Drzwi z sękami są nieco bardziej „ekstrawaganckie”, choć nie mniej eleganckie. Będą pasować do pomieszczeń urządzonych w stylu nowoczesnym i rustykalnym. Drzwi wykonane z obu typów drewna sosnowego znajdziesz w ofercie 4iQ Group.

Wybierając drzwi sosnowe, warto zwrócić uwagę na kraj pochodzenia materiału, z którego zostały wykonane. Szczególnie warte polecenia są drzwi wykonane z sosny skandynawskiej – nieco bardziej wytrzymałej odmiany sosny zwyczajnej. Drzwi takie będą bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz zarysowania.

Drzwi sosnowe – do jakich pomieszczeń?

Sosnowe drzwi wewnętrzne można stosować w niemal wszystkich typach pomieszczeń. Szczególnie polecamy je do salonu oraz tych pomieszczeń, w których znajduje się dużo zieleni. Sosna stanowi idealne tło dla odcieni zielonego, potęgują ich uspokajające oddziaływanie oraz dodają pomieszczeniu aury naturalności.

Drzwi sosnowe warto też stosować w kuchni oraz sypialni nastolatka i dziecka, czyli w tych pomieszczeniach, gdzie są szczególnie narażone na uszkodzenia. Drzwi takie są odporne na wielokrotne otwierania i zamykanie, a nawet intensywne trzaskanie, uderzenia zabawkami o twardych krawędziach i kopnięcia.

Stoliki kawowe – poradnik dla planujących zakup

0
Stoliki kawowe

Stoliki kawowe to meble, bez których wielu z nas nie wyobraża sobie dobrze urządzonego salonu. Wbrew pozorom przeznaczeniem stolików kawowych nie jest wyłącznie pomoc w „sączeniu kawy”. Często pełnią one również funkcję ławy, przy której przyjmujemy naszych gości. Stolik kawowy ponadto pełni ważne funkcje estetyczne. Jego wygląd ma wpływ na aranżację całego pomieszczenia, podkreślając jego styl lub stanowiąc dla niego estetyczną przeciwwagę. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem stolika kawowego, ten poradnik jest dla ciebie. Podpowiemy w nim, w jaki rodzaj stolika warto się zaopatrzyć oraz na co zwrócić uwagę, przeglądając dostępne modele.

Stolik kawowy – jak wybrać ten właściwy?

Stoliki kawowe to meble, które kupujemy zazwyczaj na samym końcu. Gdy dane pomieszczenie (najczęściej – jest to salon) jest już w pełni udekorowane i umeblowane, wówczas dopiero dobieramy odpowiedni stolik kawowy. Jest sprawą oczywistą, że o wiele lepiej dopasować stolik do aranżacji całego pomieszczenia, niż na odwrót.

Zastanawiając się nad stylem danego stolika, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim trzy cechy wyglądu danego pomieszczenia. Po pierwsze.zwróćmy uwagę na jego kolorystykę. Składają się na nią zarówno kolory ścian, sposób aranżacji i osłaniania okien oraz rodzaj podłogi (ewentualnie, pokrywającego ją dywanu). Stolik powinien być kolorystycznie wkomponowany w każdy z tych elementów. Nie musi być co prawda tej samej barwy, ale powinien przynajmniej dobrze z nimi korespondować.

Po drugie – istotny jest rodzaj umeblowania danego salonu. Stolik znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie różnego typu siedzisk – foteli, sofy, puf, krzeseł, narożnika. Warto wybrać taki rodzaj stolika, który będzie pasował do nich na zasadzie podobieństwa lub kontrastu. Przykładowo – wygodne, puchate sofy dobrze kontrastują ze stolikami z metalowym stelażem i wypolerowanym, drewnianym blatem.

Oświetlenie to trzeci istotny element aranżacji, który należy uwzględnić, dobierając stolik. Powinien on zostać ustawiony w miejscu dobrze oświetlonym – najlepiej bezpośrednio pod lampą. W innym wypadku blat stolika będzie niepotrzebnie zaciemniony.

Najważniejsze parametry dostępnych stolików kawowych

Wybierając stolik kawowy, nie można również pominąć parametrów praktycznych. Do najważniejszych należeć będzie wysokość danego stolika. Oznacza ona odstęp pomiędzy podłogą a blatem. Najczęściej wysokość mieści się w przedziale od 40 do ponad 50 cm, choć znajdziemy również stoliki wyższe.

Rozmiar blatu jest nie mniej istotny. Blat stolika kawowego nie musi być duży, jednak jeśli będzie on również pełnił rolę ławy, wówczas warto wybrać model nieco większy. Warto też wziąć pod uwagę możliwość zakupu stolików modułowych, które można w razie potrzeby łączyć z sobą, a na co dzień – traktować jako dwa osobne meble.

Szczególnie popularne są moduły o różnych wysokościach; różnica pomiędzy nimi nie jest szczególnie duża – często wynosi zaledwie 10 cm. Niemniej, już taki odstęp potrafi stworzyć naprawdę przyjemne wrażenie estetyczne.

Obecność dodatkowych półek, schowków lub szufladek to kolejna ważna cecha, o której warto pamiętać. Jeśli stolik będzie wykorzystywany jako ława – warto by był wyposażony w dodatkową półkę do przechowywania wybranych przedmiotów. Stoliki przeznaczone wyłącznie do „sączenia kawy” mogą mieć wyłącznie jeden blat.

Modne i bardzo oryginalne tapety 3D na ścianę idealną ozdobą każdej sypialni i salonu

0
tapety 3D na ścianę

Sposób aranżacji i wystroju wnętrz mieszkalnych odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu ich mieszkańców, więc warto gustownie, modnie i praktycznie zarazem urządzić swoje przestrzenie domowe, by odczuwać satysfakcję i przyjemność ze spędzania w nich czasu. Tapety 3D na ścianę doskonale pełnią funkcję dekoracyjną, stając się kluczowym elementem wystroju salonu czy sypialni.

Ściany wychodzą z cienia

Przystępując do aranżacji pokoju dziennego lub sypialnianego, ludzie skupiają się zazwyczaj na atrakcyjnych meblach i dodatkach, pomijając ściany, które traktowane są po macoszemu, nie przywiązując do ich wyglądu większej wagi. Pomalowane na jasne kolory bądź utrzymane w bieli, ściany mają stanowić mało istotne tło pomieszczenia. Wprowadzając do wnętrza tapety 3D na ścianę, można mieć pewność, że ściany już nigdy nie pozostaną bez wyrazu i charakteru. Wyraziste wzory i kolory oraz fascynująca głębia, jaką zapewniają takiego rodzaju tapety znakomicie wyglądają w każdym salonie, dodając mu nieprzeciętnego uroku. Dzięki tapetom 3D na ścianę, salon nabiera zupełnie innego wymiaru, zachwycając modnym i oryginalnym designem. W nowoczesnych pokojach, poleca się tapety przestrzenne z geometrycznymi kolorowymi wzorami, które skutecznie ożywiają wnętrze utrzymane często w chłodnych i nieco smutnych kolorach. Zwłaszcza w pomieszczeniach monochromatycznych doskonale sprawdzają się tapety 3D na ścianę, które podkreślają styl i nowoczesny  charakter pokoju. Dbając o modny i nieszablonowy design sypialni, nie sposób pominąć tapet 3D na ścianę z wzorami kwiatowymi czy zaczerpniętymi z przyrody, szalenie atrakcyjnymi, realistycznymi, wprowadzającymi użytkowników tego wnętrza w przyjemny, odprężający nastrój.

Eleganckie i przebojowe tapety przestrzenne

Pragnąc stworzyć interesujące i przyjemne dla oka wnętrza, w których komfortowo odpoczywa się, spędzając czas na relaksie z książką, dobrym filmem czy znajomymi, nie można pominąć aranżacji ścian, które są bazą każdego salonu i sypialni. Wielu wybiera farby jako idealne rozwiązanie i pomysł na ich ozdobę, jednak istnieje szeroki wachlarz szalenie atrakcyjnych i trwałych tapet 3D na ścianę, które jak żadne inne wspaniale upiększają ściany, tworząc pożądany nastrój danego pomieszczenia. Umiejętnie dobrane do charakteru i wystroju salonu, tapety 3D dodają mu szyku, klasy, wyrazu lub przytulności. W zależności od motywu, jaki pojawi się na tapecie, pomieszczenie staje się mniej lub bardziej eleganckie, klimatyczne czy romantyczne. Subtelne kwiaty, urokliwe krajobrazy, tajemnicze mosty czy nowoczesne bryły i wzory, fantastycznie prezentują się zarówno w salonach, jak i sypialniach, stając się ich główną ozdobą i dekoracją.

Kompaktowa i praktyczna aranżacja przedpokoju

0
Kompaktowa i praktyczna aranżacja przedpokoju

Pierwsze wrażenie o domu lub mieszkaniu podczas wizyty gości kreuje się po przekroczeniu progu drzwi i zobaczeniu przedpokoju. To on pełni funkcję wizytówki naszego domu. Z tego względu potrzebne jest, by dobrze przemyśleć ogólne rozstawienie i dobrać odpowiedni szyk nadający temu ważnemu miejscu klimatu. Zdarza się, że nasi goście już na wstępie czują się niekomfortowo, poprzez konieczność czekania w „kolejce” na rozwiązanie i zdjęcie butów, czy też z powodu spadających w wyniku nadmiernej ilości kurtek na wieszaku. Oczywiście wszystko to spowodowane jest brakiem miejsca w naszym holu.

Czy w przypadku wąskiego i długiego przedpokoju istnieje jakieś rozwiązanie?

Oczywiście, że tak. Firmy pracujące nad szafkami do butów czy meblami do korytarzy nie zapomniały o tak zaprojektowanych wnętrzach i istnieje wiele sztuczek jak w wąskim przedpokoju uzyskać efekt poszerzenia. Jeśli mowa jedynie o aspektach wizualnych, zaleca się zmianę koloru ścian na jaśniejsze. Idealnie sprawdzi się jasny odcień szarego lub kolor beżowy. Warto również zainwestować w obrazy, byleby nie za duże, gdyż może to spowodować efekt odwrotny do zamierzonego. Istotnym elementem może okazać się lustro, które po spojrzeniu na korytarz z odpowiedniej perspektywy, wytworzy złudzenie powiększonego pomieszczenia. W kwestii kolorystyki umeblowania, najlepiej spiszą się meble nie kontrastujące zbytnio z barwami, jakie widnieją na ścianach. Świetnym połączeniem dla szarej ściany mogą okazać się białe, lub też jasno dębowe meble.

Kolor to jedno, ale jakie meble sprawdzą się najlepiej?

Przestrzeń w holu nie jest tylko zasługą dobrze dobranej kolorystyki, lecz potrzeba jeszcze rozplanować układ mebli i szafek. W zależności od możliwości danego pomieszczenia, najlepszym sposobem jest montaż szafy wnękowej – to z pewnością pozwoli zaoszczędzić sporo miejsca. Co jeśli jednak nie mamy odpowiedniej wnęki, żeby to uczynić? Wtedy musimy walczyć o każdy dodatkowy centymetr. Szafka do butów powinna być wyższa, a płytsza – jest to dużo praktyczniejsze rozwiązanie, ponieważ od razu po otwarciu mamy dostęp do obuwia, które chcemy założyć, a nie potrzebujemy przegrzebywać się przez wiele par w poszukiwaniu odpowiednich. Zamiast rozległej komody na kurtki warto powiesić na ścianie zwykłą płytę z wieszakami. Istnieją również takie płyty w pakiecie z zamontowanym na nich lustrem. Do przechowywania małych, za to ważnych rzeczy takich jak klucze czy portfel przyda się mała wąska półka z przynajmniej dwiema szufladkami, nie rzucająca się zbytnio w oczy.

Szafka do butów

Gdy na szafę nie wystarczy miejsca, można wykorzystać wysokość

Przy nadchodzącym sezonie letnim każdy z nas chce chociaż na chwilę zapomnieć o zimie i stara się schować ciepłe kurtki i płaszcze w miejsca, w które często nie zagląda. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest montaż pawlaczy. Skomponowane z kolorem wieszaków i szafek do butów wyglądają świetnie, chociaż są osoby wolące ich nie ujawniać i kamuflują je poprzez dobranie koloru takiego, jak kolor ścian w przedpokoju. Owe pawlacze najlepiej zamówić na wymiar i umieścić je na przykład nad drzwiami.

Jak przygotować ogród do zimy?

0
Jak przygotować ogród do zimy

Jesień to dość pracowity czas w życiu ogrodnika. Przed zimą czeka nas wiele koniecznych prac, a pierwszy śnieg lubi zaskoczyć. Nie ma zatem czasu na odpoczynek, mimo iż chłodne i wietrzne dni nie zawsze zachęcają nas do pracy na zewnątrz. Warto jednak poświęcić naszemu ogrodowi trochę czasu, by odpowiednio zadbać o nasze rośliny i przygotować je na trudne warunki atmosferyczne.

Od czego zacząć porządki?

Prace w ogrodzie jesienią nie są bardzo skomplikowane, ani nie wymagają dużych nakładów finansowych, są jednak dość żmudne, co nie zawsze zachęca. Przed nastaniem zimy wykonać musimy pewne działania, co pozwoli nam na wiosnę cieszyć się odradzającymi i zdrowymi roślinami czy niezniszczonym oczkiem wodnym. Co zatem jest na liście prac jesiennych każdego ogrodnika? O czym nie możemy zapomnieć? Zanim zima zawita do naszych ogrodów, musimy gruntownie go uporządkować. Jednym z podstawowych działań jest obowiązkowe usunięcie suchych liści, opadłych z drzew czy krzewów. Cały grunt pod krzakami i drzewami powinien być solidnie zgrabiony. Pozostawienie ich na trawie może powodować m.in. jej gnicie. Warto też posprzątać liście ze ścieżek, przydomowych chodników czy podjazdu do garażu. Jednym z dobrych sposób na ich wykorzystanie jest obsypanie nimi kwiatów, celem ochrony przed zimnem. Można także ich użyć do stworzenia kompostu.

To jeszcze nie czas na zaprzestanie koszenia

Trawę jesienią kosimy rzadziej, jednak nie należy tego zupełnie zaniedbać. W początkach listopada warto wykonać ostatnie koszenie, a następnie przeprowadzić aerację trawnika. Trawa nie powinna być ani za krótka, bo nie będzie w stanie nabrać wartości odżywczych, ani za długa, bo będzie się kłaść i gnić pod ciężarem śniegu. Skoszoną trawę należy dokładanie usunąć, tak jak liście czy gałązki. Prócz grabi do sprzątania trawnika można wykorzystać także odkurzacz/dmuchawę do liści, kompaktowe urządzenie, które łączy w sobie zalety oby tych urządzeń. Jeśli chodzi o rabaty kwiatowe musimy usunąć z nich wszystkie pozostałości roślinne, ponieważ mogą one stać się miejscem namnażania bakterii, grzybów i pleśni. Rośliny wieloletnie należy przyciąć i usunąć z nich uschnięte elementy z oznakami chorób.

ogród

Podlewanie i nawożenie

Zarówno w kwestii trawnika, jak i roślin nie powinniśmy zaniechać podlewania. Jeszcze przed zimą i nadejściem mrozów należy je podlać, szczególnie pamiętając o nowo posadzonych drzewach i krzewach. Te starsze poradzą sobie lepiej dzięki głębszemu ukorzenieniu. Poza dostarczeniem roślinom niezbędnej wilgoci trzeba je też odpowiednio nawieźć. Wokół drzewek owocowych rozłóżmy obornik przynajmniej raz na 3 lata. Można go też zastosować na grządkach warzywnych, gdzie wspomóc się można też fosforowym lub potasowym nawozem mineralnym. Trawę dobrze zabezpieczymy używając wieloskładnikowych mieszanek przeznaczonych do nawożenia jesienią.

Jak zadbać o oczko wodne?

Jednym z ważniejszych zadań jest także przygotowanie do zimy naszego czka wodnego. Z mniejszych (do 15m2) należy wypompować wodę, a rybki i roślinność przenieść do odpowiedniego pomieszczenia, gdzie w pojemnikach z wodą przezimują. Te większe nie wymagają opróżniania z wody, a pozostałe w nich ryby zadowolą się ograniczona ilością pokarmu, by zupełnie z niego zrezygnować w temperaturze poniżej 10°C. Musimy jedynie pamiętać, by lód nie skuł całej powierzchni oczka, bo rybom mogłoby zabraknąć tlenu. Sprzęt może zostać w stawie tylko wtedy, gdy woda zimą nie zamarza w nim całkowicie.

Artykuł powstał przy współpracy z JokerGroup.pl

ZOBACZ TEŻ