Dlaczego warto wykorzystać falowniki i softstarty jako elementy automatyzacji i sterowania urządzeniami produkcyjnymi?

0
854

Rozbudowane parki maszynowe są coraz częściej spotykane w różnych zakładach produkcyjnych. Ich funkcjonalność polega przede wszystkim na możliwości wprowadzania automatyzacji, która pociąga za sobą szereg korzyści. Jednym z jej elementów są falowniki i softstarty – dowiedz się, dlaczego są tak przydatne i zainwestuj w najlepsze z nich.

Czym są falowniki i jakie spełniają zadania?

Falowniki to urządzenia elektryczne, których zadaniem jest zmiana prądu stałego na prąd zmienny. Jednocześnie ich zaawansowane modele wyposażone są w system kontroli doprowadzonego do urządzenia docelowego prądu, dzięki czemu pozwalają na precyzyjne dostosowanie napięcia do warunków pracy.

Jednocześnie, falowniki wyposażone są w szerokie możliwości kontrolne, w tym w możliwość zbierania sygnałów zwrotnych. Dzięki temu umożliwiają zaawansowane sterowanie urządzeniami na podstawie otrzymywanego na bieżąco feedbacku oraz przygotowanego wcześniej programu.

Wyróżnić możemy przy tym cały szereg modeli falowników. Najbardziej popularne ich typy to falowniki skalarne, dedykowane silnikom zmiennonapięciowym, a także falowniki wektorowe, dedykowane stałomomentowym układom napędowym.

Czym są softstarty?

Softstarty, inaczej układy miękkiego rozruchu, to rozbudowanepod względem możliwości urządzenia sterujące, których zadaniem jest przede wszystkim stopniowe podnoszenie napięcia, dostarczanego do silnika. Dzięki temu w łagodny sposób zwiększają jego pracę, zapobiegając powstawaniu przeciążeń i szarpnięć oraz naprężeń pasów.

Softstarty są szczególnie chętnie wykorzystywane na początkach linii produkcyjnych, gdyż pomagają w łagodnym rozruchu, który zabezpiecza wszystkie urządzenia znajdujące się na linii przed niepotrzebnym obciążeniem. W efekcie przyczyniają się one do znacznie dłuższej żywotności urządzeń. Dedykowane są szczególnie tym urządzeniom przemysłowym, które wymagają bardzo dużego napięcia rozruchowego.

Jakie korzyści płyną z wykorzystania falowników i softstartów?

Automatyka przemysłowa, której elementem są wskazane urządzenia, ma przede wszystkim ułatwić i usprawnić pracę parków maszynowych i linii produkcyjnych. Zastosowanie w niej falowników zapewnia szansę na zautomatyzowanie i zoptymalizowanie praktycznie każdego kroku na linii produkcyjnej. Przekłada się na płynność pracy, sterowanej odpowiednimi napięciami i natychmiastowym feedbackiem, a także na zmniejszenie ilości przestojów i odpadów. Softstarty z kolei przyczyniają się do wydłużenia żywotności urządzeń.

Wszystkie te elementy automatyki przemysłowej obniżają także pobór prądu przez urządzenia, eliminując konieczność przykładania nadnapięcia rozruchowego lub zmniejszając je. Pozwalają także na swobodnę zmianę obrotów silnika w zależności od koniecznej do wykonania pracy i nie wymagają naprzemiennych zatrzymań i rozruchów, co ogranicza ilość zużytej energii. W efekcie koszty ponoszone podczas produkcji ulegają zmniejszeniu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ