Ekogroszek z wapnem

Ekogroszek stał się popularnym materiałem, służącym ogrzewaniu domów.  Ma wiele zalet, którymi nie charakteryzował się tradycyjny węgiel. Co więcej, producenci często zachęcają do używania dodatków, które jeszcze bardziej mogą go modyfikować i poprawić jego spalanie.

Zalety ekogroszku

Ekogroszek jest przede wszystkim wygodnym, wysokokalorycznym paliwem, które umożliwia wykorzystanie nowoczesnych pieców, dostosowanych do jego pobierania. Wysokiej jakości paliwo gwarantuje odpowiednią kaloryczność, która przekłada się na małe zużycie ekogroszku przy jednoczesnym uzyskiwaniu dużej ilości ciepła.

Jak możemy przeczytać na stronie marki Pan Groszek, będącej ekspertem w dostarczaniu najwyższej jakości ekogroszku, równie ważna cecha to zawartość siarki, która powinna być mniejsza niż 1%. Z kolei zawartość wody i popiołu nie powinna przekraczać 10%. Tylko wtedy uzyskać można paliwo, które jest nie tylko ekonomiczne, ale również ekologiczne. Inwestycja w ekogroszek pozwala również na optymalizację i automatyzację procesów ogrzewania.

Czy warto dodawać wapno do ekogroszku?

Wielu producentów zachęca do używania ekogroszku mieszanego z wapnem. Jest on jednym z kilku rodzajów dodatków, które mogą wpłynąć na jakość paliwa, a jednocześnie sprawić, że będzie ono jeszcze bardziej wydajne i ekologiczne. Wapno może zmniejszać tendencję do spiekania się pojedynczych kawałków ekogroszku w większe bryłki. Dzięki temu spalanie ich jest efektywniejsze.

W praktyce przekłada się to także na zmniejszenie ilości sadzy i innych pozostałości w piecu. Dzięki temu jest on mniej zanieczyszczony i jego konserwacja jest rzadziej wymagana. Będzie to niewątpliwa zaleta dla wszystkich miłośników czystego spalania, a także osób, które nie chciałyby zbyt często inwestować w wymianę części czy specjalistyczną konserwację.

Z kolei zwiększanie objętości sprawia, że samo paliwo wystarcza na dłużej, co zmniejsz ogólne kosztu ogrzewania.

Wapno a ekologia

Warto zwrócić uwagę także na aspekty ekologiczne. Nawet przy najmniejszej zawartości siarki w ekogroszku, jej niewielka ilość zostaje utleniona do tlenków siarki w procesie spalania. Są to szkodliwe dla środowiska (a także urządzeń) gazy, które powinny być wyłapywane za pomocą specjalistycznych filtrów. Dodanie wapna do ekogroszku sprawia, że ich emisja zostaje zmniejszona, co przekłada się na poprawę wpływu ogrzewania na środowisku.

Aby jednak uzyskać wszystkie te efekty, należy pamiętać, iż samo dodanie wapna do ekogroszku nie poprawi jego właściwości. Oznacza to, iż aby jak największe rezultaty były widoczne, należy przede wszystkim kupić paliwo wysokiej jakości i ewentualnie dopiero wtedy eksperymentować z dodatkami.

[Głosów:25    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ