Instalacje fotowoltaiczne on-grid i off-grid. Czym się różnią? Który rodzaj instalacji lepiej wybrać we Wrocławiu

Zakup instalacji OZE zawsze jest dobrą inwestycją, gwarantującą duże oszczędności na zakupie energii elektrycznej. Jest to jednak ściśle uzależnione od prawidłowego dobrania systemu fotowoltaicznego do konkretnego budynku, zarówno pod względem zużycia prądu, jak i warunków technicznych. W tym miejscu warto wprowadzić dwa pojęcia: instalacja fotowoltaiczna on-grid oraz off-grid. W Polsce zdecydowanie popularniejsza jest ta pierwsza technologia, choć bywają sytuacje, w których lepszym rozwiązaniem może być montaż instalacji nieprzyłączonej do sieci. Poznaj najważniejsze różnice między oboma tymi systemami i sprawdź, który wybrać dla domu np. we Wrocławiu.

Czym jest instalacja PV typu on-grid?

Mówimy tutaj o instalacji, która wymaga przyłączenia do sieci energetycznej. Jest to standardowe, najczęściej wybierane rozwiązanie w naszym kraju. Panele fotowoltaiczne produkujące prąd są podłączone do falownika, a ten zostaje przyłączony do rozdzielni niskiego napięcia, która może odebrać całą moc wyprodukowaną przez instalację.

W przypadku tego systemu fotowoltaicznego wyprodukowany prąd w pierwszej kolejności zasila odbiorniki w domu – na przykład telewizor, piekarnik, kocioł grzewczy etc. Ponieważ jednak całkowita konsumpcja energii w jednym czasie jest praktycznie niemożliwa, to jej nadwyżki są przekazywane do sieci energetycznej, która pełni funkcję swego rodzaju magazynu.

Zgodnie z obowiązującym do kwietnia 2022 roku systemem każdy prosument może odebrać z sieci wprowadzoną do niej energię, ale z 20-procentowym opustem (stosunek 1:0,8). Oznacza to, że za każdą oddaną 1 kWh prądu odzyskujemy 0,8 kWh.

Ten system przestanie obowiązywać z końcem marca 2022. Od 1 kwietnia każdy nowy prosument będzie się rozliczać z nadwyżek energii na zasadzie net bilingu, czyli po prostu sprzedawać niewykorzystany prąd zakładowi energetycznemu po cenach rynkowych. Zdaniem ekspertów to rozwiązanie jest mniej korzystne, dlatego jeśli nadal zastanawiasz się nad zainwestowaniem w fotowoltaikę, to warto pospieszyć się z decyzją. Przyłączając instalację do sieci przed 1 kwietnia 2022 roku zyskasz gwarancję rozliczania się systemem opustów przez 15 lat.

Najważniejsze zalety instalacji on-grid:

  • niższy koszt wykonania i mniejsze skomplikowanie instalacji,
  • brak problemów z magazynowaniem niewykorzystanej energii,
  • brak przerw w dostawie energii, gdyby instalacja uległa awarii.

Najważniejsze wady instalacji on-grid:

  • w dalszym ciągu jesteśmy uzależnieni od zakładu energetycznego (przerwa w działaniu sieci powoduje natychmiastowe przerwanie produkcji energii przez instalację PV),
  • po 1 kwietnia 2022 roku zacznie obowiązywać mniej korzystny system rozliczania nadwyżek wyprodukowanej energii.

Może w takim razie warto postawić na instalację fotowoltaiczną off-grid?

Jak już pewnie się domyślasz instalacje off-grid (nazywane również wyspowymi) to takie, które nie zostały przyłączone do sieci. Są one wciąż rzadko spotykane w naszym kraju, głównie z powodu znacznie wyższego kosztu instalacji fotowoltaicznej tego typu.

Brak przyłączenia do sieci znacząco komplikuje taki system fotowoltaiczny, w którym koniecznie trzeba zastosować akumulatory zdolne odebrać oraz magazynować nadwyżki wyprodukowanej energii. Wymaga to więc bardzo dokładnego zaprojektowania instalacji, z wyliczeniem realnego zapotrzebowania na energię w gospodarstwie domowym, rolnym czy w firmie.

Przy okazji zajrzyj do artykułu, który w konkretny sposób wyjaśnia, na czym tak naprawdę polega projektowanie fotowoltaiki.

Na instalację off-grid w zdecydowanej większości przypadków decydują się inwestorzy, którzy nie mają dostępu do sieci energetycznej lub wiedzą, że sieć ta często ulega awariom. Jest to również bardzo ciekawe rozwiązanie dla firm, które chcą zyskać niezależne źródło energii na potrzeby produkcyjne.

Najważniejsze zalety instalacji off-grid:

  • uniezależnienie się od dostaw energii z sieci,
  • zyskanie dodatkowego źródła prądu, które zapewni dostawy energii nawet w przypadku awarii sieci.

Najważniejsze wady instalacji off-grid:

  • znacznie wyższy koszt wykonania instalacji fotowoltaicznej,
  • konieczność znalezienia wykonawcy, który ma duże doświadczenie w projektowaniu i montażu takich instalacji (nie może to być przypadkowa firma),
  • instalacja będzie droższa w eksploatacji (po latach może pojawić się konieczność wymiany akumulatorów),
  • przyłączenie dodatkowego odbiornika prądu (zużywającego dużo energii, np. klimatyzacji) może wiązać się z koniecznością rozbudowy instalacji PV.

Którą instalację powinieneś zatem wybrać? To już zależy od Twojej indywidualnej sytuacji, a także oczekiwań. W większości przypadków mimo wszystko lepszym rozwiązaniem będzie instalacja on-grid, jednak zawsze warto to dodatkowo skonsultować z ekspertami. Taką możliwość masz w Sun For You (https://www.sunforyou.pl/), świetnie ocenianej firmie zajmującej się montażem paneli fotowoltaicznych we Wrocławiu i regionie, która zapewnia swoim klientom niezobowiązujący audyt.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ