Jak walczyć ze szkodliwymi owadami w ogrodzie?

0
1986

Dbanie o ogródki domowe jest niełatwym zadaniem, gdyż pomimo wykonywania różnych zabiegów pielęgnacyjnych, estetycznych i ochronnych można napotkać różne przeszkody i trudności takie jak uporczywe szkodniki. Niejeden środek owadobójczy okazuje się być niewystarczający lub źle dopasowany do skali problemu, dlatego też jego stosowanie nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Jak, więc stosować takie środki by móc skutecznie zwalczać problem? O tym poniżej.

Rodzaje środków owadobójczych

Wykorzystywanie dostępnych aktualnie preparatów na owady jest jedną ze skuteczniejszych metod ich zwalczania. Oczywiście istnieją różne metody naturalne jednak w praktyce nie przynoszą one, aż tak efektywnych rezultatów. Odpowiednio dopasowany środek chroniący rośliny przed owadami pozwala natomiast zapanować nad problemem w krótkim czasie.

Główne rodzaje środków na owady to przede wszystkim:

  • gazowe
  • kontaktowe
  • wewnętrzne

Podział ten wynika z drogi dostawania się preparatów do owadów. Może to mieć miejsce poprzez układy trawienne, drogi oddechowe czy inne. Ze względu na rodzaje środków działających na konkretne owady można natomiast wymienić preparaty na:

  • owady latające takie jak: muchy, meszki, komary, osy, szerszenie
  • owady pełzające i owady biegające takie jak: karaluchy, prusaki, mrówki, pajęczaki

Oczywiście ważne jest tutaj przede wszystkim, żeby dobrze dopasować rodzaj preparatu do rodzaju szkodników. Dzięki specjalnemu środkowi owadobójczemu możliwe jest nie tylko ochronienie roślin przed chorobami, ale także pozbycie się kłopotliwych meszek czy kleszczy z ogrodu. W sklepach dostępne są zarówno podstawowe preparaty jak też bardziej zaawansowane oparte na skoncentrowanym działaniu. Zakupić można zarówno preparaty w sprayu jak też płynne, granulowane lub występujące w postaci proszku.

Jak i kiedy stosuje się środki owadobójcze?

Stosowanie środków owadobójczych jest bardzo ważnym zagadnieniem, a największą uwagę należy tutaj poświęcić tutaj zasadom ich wykorzystywania. Otóż bardzo istotne jest by stosować się zawsze do wskazówek na opakowaniu, które najczęściej określają właśnie możliwy czas stosowania i metodę wprowadzania preparatu. Ochrona roślin przed różnymi szkodnikami polega najczęściej na podsypywaniu ich środkiem owadobójczym w postaci granulatu lub też dokonywaniu oprysków rozcieńczonym z wodą koncentratem. Bardzo istotne jest, że takie zabiegi nie mogą być wykonywane w czasie, gdy nieszkodliwe owady takie jak choćby trzmiele czy pszczoły są aktywne, gdyż środek owadobójczy jest dla nich śmiertelnym zagrożeniem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ