Kupujemy wąż ogrodowy. Na co zwrócić uwagę, by nie żałować zakupu

Kiedy zakładamy nasz ogródek jednym z pierwszych zakupów jest wąż ogrodowy. Tutaj zwykle ograniczamy się do zmierzenia długości ogrodu i na tej podstawie dobieramy długość węża. Wiele osób nie zastanawia się nad tym, jak ważne są parametry techniczne, z czego jest zbudowany, dlatego dziś postanowiliśmy przytoczyć Wam kilka szczegółów dzięki, którym nie będziecie żałować swojego zakupu.

Długość węża ogrodowego – co wziąć pod uwagę?

Wybierając długość węża ogrodowego trzeba wziąć pod uwagę nie tylko długość i szerokość ogrodu. Ważna jest również jego średnica. Przede wszystkim nie należy wybierać modelu „na styk”. Trzeba wziąć pod uwagę wszelkie uskoki, które znajdują się na terenie, a także przeszkody, w tym małą architekturę czy posadzone w ogrodzie rośliny, wszystko, co będzie trzeba omijać, by dojść do dalszej części ogrodu. Zatem wąż powinien być 2-3 metry dłuższy niż długość ogrodu. Węże ogrodowe mogą mieć od kilku do kilkudziesięciu metrów długości, zatem rozpiętość jest dość znaczna, a jak wiadomo długość wpływa również na tempo wypływu wody, zatem wąż nie powinien być poskręcany i musi mieć odpowiednią średnicę.

Średnica węża ogrodowego – co wybrać?

Najwęższe węże ogrodowe mają średnicę 12,5 mm, choć bardziej popularne jest oznaczenie w calach, czyli ½. One nadają się do małych ogródków, np. przydomowych warzywników i rabat. Z kolei do podlania trawnika lepiej wybrać nieco szerszy model, np. 19 mm. Średnica węża ¾ cala jest najbardziej powszechna i uniwersalna do małych i średnich ogrodów. Do tych największych, np. w sytuacji, gdy prowadzi się sad, sprawdzają się te o średnicy 25 lub nawet 32 mm. Oczywiście długość wiąże się z utrudnieniem przepływu wody podczas podlewania, dlatego węże niezależnie od średnicy powinny być umieszczone na bębnie, który zapobiega skręcaniu węża przy jego rozwijaniu i pozwala w krótkim czasie zwinąć go na szpulę na powrót. Większa średnica gwarantuje większe ciśnienie wody, jednak wąż nie może być poskręcany, by wypływ wody nie był zakłócony. W przypadku poskręcanego węża w danym miejscu może wytworzyć się ciśnienie na tyle duże, że może dojść do jego uszkodzenia, dlatego jest to bardzo istotne.

Materiał, z którego wykonany jest wąż ogrodowy ma znaczenie

Na wężach ogrodowych nie warto oszczędzać. Wybór tych wykonanych z jednej warstwy PCV do podlewania trawnika to nie jest najlepszy pomysł. Lepiej zdecydować się na takie, które posiadają przynajmniej dwie warstwy polichlorku winylu. Dobrze sprawdzają się także węże ogrodowe kauczukowe. Można spotkać się również z poliestrowymi z dodatkiem włókna węglowego, które mogą mieć trzy, a nawet cztery warstwy. Istotne znaczenie ma fakt, czy dany wąż jest odporny na czynniki zewnętrzne, a przede wszystkim promieniowanie UV. Ich przenikanie powoduje bowiem gnicie węża w środku. Pojawiają się glony, a taki wąż właściwie nie nadaje się już do użytku gdyż trudno jest go wyczyścić. Dlatego warto zwracać uwagę na parametry materiału. Warto wiedzieć, że węże kauczukowe są bardziej elastyczne niż np. te wykonane z PCV.

Przeznaczenie węża ma znaczenie, czyli o dyszach słów kilka

Oczywiście wybierając wąż ogrodowy trzeba zastanowić się do jakich celów będziemy go używać, czy tylko nawadniać trawnik, podłączać do systemu zraszającego, czy też podlewać rabaty. W ostatnim przypadku nie można pozwolić sobie na zbyt obfity strumień wody, dlatego konieczne jest doposażenie węża w odpowiednią dyszę. Można zakupić modele, które od razy wyposażone są w regulowaną dyszę, dzięki której możliwe jest nawadnianie wybraną mgiełką wodną. Jeśli wąż ma być przeznaczony jedynie do podlewania rabat, to warto pomyśleć o modelu zraszającym, czyli z otworami na całej długości albo kroplującym, który stopniowo uwalnia wodę do gleby.

Czy kolor węża ogrodowego jest ważny?

Ostatnia istotna kwestia to kolor. Wbrew pozorom nie jest to taka błaha kwestia. Dobrze widoczny wąż ogrodowy na trawniku nie stanowi niebezpiecznej przeszkody dla osób, które się po nim poruszają. Wąż w kontrastującej barwie, np. niebieskiej czy czerwonej jest zatem lepszym wyborem niż zielony, który zlewa się z trawą.

Teraz już wiesz, w jaki sposób wybrać wąż ogrodowy. Nasz poradnik pomoże Ci nie popełnić błędu. Dzięki temu pieniądze nie zostaną wyrzucone w błoto.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ