Naturalne surowce w aranżacjach wnętrz

W projektowaniu wnętrz materiały pochodzenia naturalnego nadal cieszą się bardzo dużym powodzeniem. W tym artykule omawiamy zastosowanie we wnętrzach takich materiałów jak szkło, drewno oraz wełna.

Jeśli zastanawiasz się nad stworzeniem zupełnie nowej aranżacji wnętrza swojego mieszkania to dobrym pomysłem może się okazać zapoznanie z surowcami wykorzystywanymi w projektach wnętrz. Chociaż w ostatnich dziesięcioleciach powszechne stały się elementy wystroju wyprodukowane z najróżniejszych tworzyw sztucznych, to jednak materiały naturalne nadal odgrywają w wykończeniach wnętrz bardzo ważną rolę. Sporo inwestorów w Polsce decyduje się na projekt eco – czyli stworzenie przestrzenii w oparciu tylko i wyłącznie o materiały pochodzenia naturalnego.

Drewno – dlaczego tak popularne?

Jednym z pierwszych naturalnych materiałów budowlanych jakie zapewne przychodzą nam do głowy jest drewno. Faktycznie surowiec ten pomimo jego rosnących cen nadal jest bardzo chętnie wykorzystywany do wykańczania polskich wnętrz. W naszym kraju powszechnie dostępne jest drewno sosnowe, dębowe, jesionowe, bukowe, świerkowe oraz modrzew. Jak dowiadujemy się ze strony internetowej producenta podłóg domdebu.pl, najlepszym rodzajem drewna do produkcji podłóg jest drewno dębowe. Czym takim wyjątkowym na tle materiałów syntetycznych wyróżnia się drewno? Od tysiącleci istotną zaletą drewna jako materiału budowlanego oraz wykończeniowego jest jego znakomita dostępność. Drzewa przecież mogą rosnąć niemal wszędzie – potrzebna jest tylko odpowiednio duża ilość czasu, aby mogły one osiągnąć odpowiednie rozmiary.

Co ciekawe drewno w zależności od gatunku może charakteryzować się bardzo różnymi właściwościami. Na przykład drewno dębowe charakteryzuje się bardzo dużą twardością oraz wytrzymałością mechaniczną. Z kolei drewno lipowe jest bardzo doceniane przez rzeźbiarzy, ponieważ jest miękkie i łatwe w obróbce. Ogromną zaletą drewna jest także jego trwałość – odpowiednio zakonserwowane może w odpowiednich warunkach przetrwać wiele stuleci. Nawet, gdy jego powierzchnia ulegnie zniszczeniu, można je łatwo odnowić ścierając wierzchnią, zniszczoną warstwę w celu odsłonięcia nienaruszonego usłojenia.

Szkło w architekturze wnętrz

Ten wspaniały naturalny materiał fascynuje ludzi już od tysiącleci. Szkło charakteryzuje się transparencyjnością, wspaniale odbija światło co sprawia, dzięki czemu w znaczący sposób poprawia walory wizualne wnętrz. W architekturze szkło bardzo chętnie wykorzystuje się szczególnie w nowoczesnych projektach. Dzięki temu w większych miastach usługi typu ścianki szklane Wrocław są bardzo popularne, a regionalne firmy szklarskie mają szczególnie w okresie letnim mnóstwo pracy. W aranżacji wnętrz najróżniejsze szklane elementy możemy zauważyć niemal na każdym kroku. Oczywiście w żadnej łazience i przedpokoju nie może zabraknąć dużego lustra. Lustra niejednokrotnie montujemy także w sypialniach oraz pokojach dziennych. Szkło jest także nieodłącznym elementem składowym okien oraz kabin prysznicowych. W wielu domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach w blokach stosuje się balustrady wykonane ze szkła, które podnoszą atrakcyjność elewacji budynków i zapewniają większy komfort wizualny podczas przebywania na balkonie lub tarasie. Szklane balustrady montuje się także przy schodach.

Omawiając kwestię zastosowania szkła w budownictwie warto zwrócić uwagę, że zazwyczaj stosuje się do tych celów szkło vsg – nazywane także szkłem bezpiecznym. Szkło w swojej pierwotnej postaci jest materiałem kruchym, a w użytkowaniu nawet dość niebezpiecznym. W przypadku rozbicia, szklana tafla rozpada się na wiele kawałków o bardzo ostrych jak brzytwa krawędziach. Dlatego w projektach budowlanych wykorzystuje się szkło budowlane. Jak dowiadujemy się od specjalistów z firmy Binglass.pl, tafle szkła vsg są wykonane z kilku cienkich warstw szkła połączonych ze sobą odpowiednim klejem lub folią. Takie szkło charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością na uderzenia i co bardzo istotne – po jego stłuczeniu wszystkie jego elementy pozostają na swoim miejscu. Dzięki tym dwóm czynnikom, przeszklenia wykonane ze szkła budowlanego są trwałe i bezpieczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ