Projekty domów szkieletowych – czym są i jak się buduje takie domy

Domy budowane z drewna cieszą się dużą popularnością – są dość tanie w budowie, a drewno ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Jedną ze szczególnie popularnych kategorii są domy szkieletowe. Czym są i jak wygląda ich budowa?

Co wyróżnia projekty domów szkieletowych?

Budowa domu w technologii szkieletowej trwa bardzo krótko – pomijając wylanie fundamentów, gotowy dom powstaje nawet w sześć tygodni. Całą budowę – od wylania fundamentów do wprowadzenia się – można więc ukończyć w ciągu trzech miesięcy. Warto też pamiętać, że realizacja projektu domu szkieletowego właściwie nie wymaga murowania, a więc działka nie zostanie zanieczyszczona piaskiem czy chemikaliami, a w czasie budowy zużywa się o wiele mniej wody. Wybór projektu domu szkieletowego jest więc sposobem na budowę własnego kąta w sposób przyjazny dla środowiska.

Współczesne domy szkieletowe często dorównują wydajnością energetyczną murowanym. Drewno jest dobrym izolatorem, ale nie trzyma temperatury tak, jak mur. Dlatego szczególnie istotne jest, by dbać o dobre uszczelnienie otworów okiennych i drzwi oraz skuteczne ogrzewanie. Specyficzny mikroklimat drewna zapewnia łatwe ogrzewanie zimą i przyjemny chłód podczas letnich upałów. Z tego powodu do niedawna kojarzone z domkami letniskowymi domy szkieletowe mogą być wykorzystywane do mieszkania w nich przez cały rok.

Czym właściwie jest technologia szkieletowa?

Projekty domów szkieletowych to dość szeroka kategoria propozycji, które łączy wspólna cecha – każdy z nich powstaje na bazie drewnianego szkieletu złożonego ze słupków. Opierają się na nich zarówno ściany, jak i stropy, dlatego ważne jest ich odpowiednie rozmieszczenie. Słupki najczęściej mają kwadratowy przekrój o wymiarach 10×10 albo 15×15 centymetrów. W zależności od konkretnych rozwiązań mówi się też o domach skandynawskich lub kanadyjskich.

Domy szkieletowe często powstają z prefabrykatów, czyli już gotowych modułów produkowanych w fabryce. W ten sposób można maksymalnie przyspieszyć, ale też uprościć proces budowy.

Dla kogo projekty domów szkieletowych są dobrym rozwiązaniem?

Można powiedzieć, że domy szkieletowe są dobrą propozycją właściwie dla każdego. Różnorodność stylistyczna i możliwość wykończenia elewacji w dowolny sposób sprawiają, że zarówno miłośnicy tradycyjnego budownictwa, jak i zwolennicy nowoczesnego minimalizmu znajdą coś dla siebie. Wiele współczesnych projektów domów szkieletowych powstaje z myślą o osobach ceniących nowoczesny design, dużo światła i wygodne, ustawne przestrzenie. Popularne jest też łączenie materiałów, takich jak beton, drewno, metal i szkło. Zwykle polega to na odpowiednim zestawianiu dużych płaszczyzn, a bogate wzornictwo ustępuje geometrii i kompozycji.

Jakie projekty domów szkieletowych są dostępne w sprzedaży?

Bez problemu można znaleźć projekt domu szkieletowego w każdym z opisanych stylów. Jednym z miejsc, od których można zacząć jest strona https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_szkielet_drewniany.html. Jak zabrać się za wybór projektu?

Przede wszystkim należy upewnić się, na co pozwala nam plan miejscowy – a więc sprawdzić, czy został narzucony limit wysokości budynku lub określony kształt dachu. Znając te wytyczne można przeglądać projekty domów szkieletowych, najlepiej filtrując wyniki według najważniejszych parametrów. Można na przykład oglądać wyłącznie projekty o metrażu bliskim naszemu ideałowi lub posiadające odpowiednią ilość pięter. Dzięki temu łatwiej znaleźć dobry dla siebie projekt, a przede wszystkim – oszczędza się mnóstwo czasu.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ