Sufit podwieszany - hit czy kit?

Obecnie sufit podwieszany wykorzystuje się w mieszkaniach dość rzadko. I choć niegdyś pojawiał się bardzo często, dziś kojarzony jest raczej z elementem dekoracyjnym związanym z przestrzenią biurową minionych czasów.

Rozważając ewentualną możliwość montażu sufitu podwieszanego warto zwrócić uwagę na jego zalety i wady. Znając je wszystkie, podjęcie decyzji będzie łatwiejsze oraz bardziej trafne.

Zalety podwieszanego sufitu rozpocząć można od jego uniwersalności. To rozwiązanie dekoracyjne pasować będzie do przestrzeni każdego rodzaju, niezależnie od jej wielkości. Na pewno korzystnie zmniejszy zbyt wąskie i długie wnętrze, jak i powiększy to bardzo małe.
Podwieszany sufit daje pole do popisu dla tworzenia różnych kształtów na stropie – stąd też z tego rozwiązania zadowoleni będą choćby miłośnicy łuków.

Podwieszany sufit może również korzystnie wpłynąć na efektowne rozdzielenie dużej przestrzeni. Rozwiązanie to zastosować można choćby w salonie, dzieląc wówczas wnętrze na część jadalnianą i wypoczynkową. Pomysł ten najlepiej sprawdzi się tam, gdzie nie występują ścianki działowe.

Podwieszany sufit znacznie poszerza też możliwości zabawy światłem. Oznacza to, że z powodzeniem na jego powierzchni zastosować można punktowe oświetlenie halogenowo, oprawy typu downlight, jak i nowoczesne i bardzo ekonomiczne żarówki ledowe.

Co więcej? Podwieszany sufit korzystnie wpłynie również na ukrycie pewnych niedoskonałości sufitowych. Oczom domowników i gości nie będzie już się ukazywał popękany czy zniszczony tynk, będzie można ukryć także nieestetycznie prezentujące się przewody, kable czy linie instalacyjne.
Tego rodzaju sufit dobrze wpłynie również na poziom wygłuszenia pomieszczenia i stosowany być może głównie w kuchni czy łazience.

Słów kilka o wadach sufitów podwieszanych
Nie może bowiem być tak, że sufit podwieszany ma same zalety. Ze świecą szukać można takich rozwiązań, które przynosiłyby same korzyści.

Myśląc o montażu sufitu w wersji podwieszanej warto dokładnie sprawdzić, czy strop jest w stanie utrzymać większy ciężar oraz czy w pomieszczeniu nie ma zbyt dużego poziomu wilgoci. W przeciwnym wypadku bowiem sufit podwieszany będzie się wiązać z dużą ilością niepotrzebnych kłopotów.

Planując montaż sufitu podwieszanego w kuchni, w celu zabudowania przewozów gazów, należy uzyskać stosowane pozwolenie. Nie może być tak, że z pominięciem względów bezpieczeństwa zabuduje się rury gazowe, a później pojawią się problemy z wyczuciem ewentualnego ulatniającego się gazu.

Podsumujmy: sufit podwieszany ma więcej zalet, niż wad. Decydując się na jego montaż jednak pamiętajmy o tym, by wiązał się przede wszystkim z funkcjonalnością. W innym wypadku nie warto zastanawiać się nad tego typu inwestycją.

[Głosów:15    Średnia:2.9/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ