szklarz

Dziś szkło nie jest niczym nadzwyczajnym, bo znajduje się wszędzie. Jednak początków wyrobów ze szkła trzeba dopatrywać się już 3,5 tysiąca lat temu, a samego wynalezienia szkła jeszcze o 1,5 tysiąca lat wcześniej. Technika wytwarzania cienkich i płaskich szyb okiennych została wynaleziona dopiero w czternastym wieku we Francji.

Poprzez wieki zmieniała się technika wytwarzania szkła i dziś mamy przeróżne jego rodzaje. Najbardziej popularne jest szkło służące do szklenia okien i drzwi. Szkleniem zajmuje się szklarz będący rzemieślnikiem zajmującym się oprawą okien lub pracownikiem zatrudnionym w przemyśle szklarskim. Profesjonalne usługi szklarskie są zawsze w cenie, bo szyby mają to do siebie że się stłuką i w wyniku tego rozdrabniają i konieczny jest szklarz Białystok, jak wiele miast w Polsce posiada wielu profesjonalnych szklarzy, którzy dokładnie i szybko oszklą okno. Wystarczy tylko znaleźć zakład szklarski w Białymstoku. Białystok jest dużym, bo niemalże 300 tysięcznym miastem leżącym na wschodzie Polski i znajduje się w nim wiele zakładów szklarskich.

Jak powstaje szkło?

Szkło powstaje w wyniku schłodzenia płynu i doprowadzenia go do stanu stałego, lecz nie do krystalicznego. Szkło tradycyjne produkuje się z piasku kwarcowego plus dodatki, jak węglan wapnia, węglan sodu, tlenek ołowiu i jeszcze parę innych dodatków.

Dawniej szkło stopione, z którego miała powstać jedna szyba wydmuchiwano w dużą bańkę za pomocą piszczeli szklarskiej. Następnie bańka zostawała spłaszczona i przyczepiana do końcówki żelaznego pręta, którym pracownik bardzo szybko obracał. W ten sposób bańka rozkładała się tworząc koło. W dalszej kolejności z płaskich tafli szkła wycinano odpowiedniej wielkości szyby. Dziś istnieją nowoczesne metody wytwarzania szkła i produkcji szyb. Nowoczesne metody prasowania szkła w fabrykach, a wiec niedrogiego i masowo dostępnego szkła miały swój początek w dziewiętnastym wieku w Stanach Zjednoczonych. Wiek dwudziesty przyniósł jeszcze więcej nowoczesnych sposobów produkcji szkła i dziś istnieją nieograniczone metody jego produkcji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ