Kostka brukowa – piękny materiał do wykończenia podjazdu oraz okolicy wokół domu. Zaletą jest obecnie duża dostępność, atrakcyjna cena, ale i trwałość. Dobrze zadbana, otoczona impregnatami pozwoli na długą radość z pięknego i estetycznego wyglądu. Jak zatem podejść do tematu i od czego zacząć?

Kostka brukowa jeszcze kilkanaście lat temu była dowodem na to, że w domu się powodzi. Materiał należał do ciężko dostępnych i trzeba było go sprowadzać na specjalne zamówienie, w dodatku słono kosztował – choć dla wielu wydawało się to dziwne, w końcu to czysta i dostępna od ręki natura. Ale w branży budowlanej i wykończeniowej, jak coś nie kosztowało majątku, to znaczy, że się nie nadawało do położenia. Na całe szczęście trendy i sytuacja rynkowa się zmienia, a w naszym kraju nawet egzotyczne materiały wykończeniowe są już dostępne od ręki! Tym samym położenie kostki to nie równowartość rocznej pensji dobrze zarabiającego małżeństwa (choć to też zależy od modelu, koloru i jej wielkości), dlatego niemal każdy, kto stawia swój dom, może pozwolić sobie na piękny podjazd z tego materiału.

Czyszczenie i impregnacja

Jak każdy materiał, tak i ten należy odpowiednio czyścić. Nie można ograniczać się wyłącznie do zamiatania kurzu, piasku czy liści podczas jesieni. Trzeba pomyśleć o chemii, która będzie chronić warstwę wierzchnią, która stale poddawana jest naciskom, słońcu, wodzie deszczowej i innym negatywnym zjawiskom, które mogą wpłynąć na strukturę. Od czego zacząć? Tutaj doradzi osoba, która sprzedaje chemię kamieniarską.

„Zapewne każdy z nas przed domem myje swoje auto, używając chemii. Czasami wycieknie nam olej z silnika lub dzieci się bawią, rysując po kostce. Za każdym razem należy ją dokładnie spłukać, aby farba, detergenty nie wchodziły w pory tego kruszywa. To jednak nie koniec! Czyszczenie kostki brukowej powinno obejmować także jej impregnację oraz korzystanie z zaawansowanej chemii do oczyszczania jej z materiałów szkodliwych – a może to być dosłownie wszystko, nie tylko przykłady, o których wspomniałem na początku. Chcąc długo cieszyć się estetyką i tutaj wymagana jest dbałość i korzystanie z zewnętrznej pomocy w postaci chemii kamieniarskiej.”

I choć jest to logiczne, mało osób wciąż przestrzega tych zasad. Być może po naszym artykule, Polacy przyjrzą się swojej kostce i zauważą, że ta zaniedbana straciła swój czar, kolor i głębię, którą tak się zachwycali na początku układania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ