plac zabaw w ogrodzie

Sezon wiosenno-letni zdecydowanie bardziej sprzyja spędzaniu wolnego czasu na świeżym powietrzu. Kiedy dni stają się dłuższe, a zieleni i słońca jest więcej, wręcz marzymy o tym, żeby opuścić mury naszych domów oraz firm i zrelaksować się pod gołym niebem. Nie inaczej jest z naszymi młodszymi podopiecznymi, którzy wręcz nie mogą się doczekać, żeby dać upust swojej energii np. w ogrodzie. Jak sprawić, żeby nasza zielona przestrzeń wokół domu była sprzyjająca również dla naszych dzieci?

Spędzanie wolnego czasu poza domem

Podczas kiedy jesień i zima wręcz zapraszają do wzięcia koca i książki oraz zaparzenia sobie ciepłego napoju, to już wiosną i latem tej energii mamy znacznie więcej i chcemy cieszyć się urokiem cieplejszych dni, dłuższych spacerów i chociażby przejażdżek rowerowych.

Czas na świeżym powietrzu wcale jednak nie musi być spędzany gdzieś daleko. Jeżeli bowiem mamy swój własny ogród, możemy korzystać z jego walorów, a przy okazji zaangażować do tego nasze dzieci. Ruch na świeżym powietrzu wpłynie pozytywnie na ich zdrowie, odporność oraz oczywiście poziom energii. Wystarczy tak naprawdę kilka drobnych elementów, żeby poczuły się one w nim jak na placu zabaw, gdzie czas płynie szybko i przyjemnie.

Do tych elementów zaliczyć możemy w głównej mierze:

  • huśtawki
  • hamak
  • drabinki

Huśtawki ogrodowe – beztroskie dzieciństwo na wyciągnięcie ręki

Pierwsze co przychodzi na myśl, kiedy pomyślimy o urządzaniu ogrodu z myślą o dzieciach, jest oczywiście huśtawka na plac zabaw. Któż z nas będąc dzieckiem, nie uwielbiał się huśtać?

Chcąc przeznaczyć fragment naszego ogrodu na dziecięcy plac zabaw, zdecydowanie warto postawić przede wszystkim na przedmiotową huśtawkę. Należy tutaj jednak zwrócić uwagę na jej rodzaj, który powinien być bezwzględnie dostosowany do wieku oraz gabarytów dziecka. Dla najmłodszych dzieci, najbezpieczniejszą opcją są specjalne huśtawki zamykane na górze (z chroniącym je koszem), które są stabilniejsze.

Jeżeli dziecko ma już więcej lat, to można postawić na standardowe ławeczki połączone sznurkami, ale one również powinny być odpowiednio zamontowane, tak ażeby dziecko z niej nie spadło.

Drabinki do ćwiczeń – ruch w ogrodzie

Im więcej zapewnimy dzieciom atrakcji  ogrodzie, tym jeszcze chętniej zrezygnują one z długiego wpatrywania się w monitor. Jeżeli chcemy zmobilizować naszych podopiecznych do ruchu, warto też rozważyć drabinki do ćwiczeń, które odpowiednio przytwierdza się do podłoża. Tutaj jednak bardzo ważną kwestią jest fakt, żeby były one wykonane z jak najlepszej jakości tworzywa. Nie mogą mieć one ponadto ostrych elementów i najlepiej, żeby posiadały odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa.

Takie ćwiczenia na drabinkach pomogą dzieciom polubić się z regularnymi ćwiczeniami fizycznymi i pokażą, że czas wolny bez komputera również istnieje.

Hamak ogrodowy – sposób na relaks na świeżym powietrzu

Po aktywnym odpoczynku w ogrodzie, czyli innymi słowy bieganiu, grze w piłkę czy też np. grze w badmintona, warto zapewnić naszym dzieciom przestrzeń do relaksu. Idealną opcją będzie tutaj hamak ogrodowy. Można go umieścić między drzewami, bądź też przymocować do drewnianego stelażu. Nasze dziecko będzie w nim mogło nabrać sił, pomarzyć, schronić się przed intensywnym słońcem czy też poczytać książkę i napić się orzeźwiającej lemoniady.

Jak widzimy, ogród wcale nie musi oznaczać jedynie sadzenia na nim aromatycznych ziół oraz przepięknych kwiatów. O ile dla dorosłych jest to dobry pomysł na wykorzystanie zielonej przestrzeni, o tyle warto też tutaj pomyśleć o dzieciach, które bardzo się ucieszą ze wspomnianych wyżej atrakcji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ