Środki ochrony roślin

Jednym z wyzwań, które stoi przed każdym rolnikiem, jest dobranie właściwych środków ochrony roślin do prowadzonych upraw. Rośliny narażone są bowiem na uszkodzenia od wielu organizmów, w tym insektów, grzybów czy nawet innych roślin. Właśnie dlatego jedną z ważnych grup środków ochronnych stanowią herbicydy.

Czym są herbicydy?

Herbicydy są środkami chemicznymi (pestycydami), które służą do zwalczania chwastów. Chwasty mogą być zwalczane zarówno selektywnie, jak i nieselektywnie, mogą stanowić podstawę pielęgnacji lub być uzupełnieniem ręcznej pielęgnacji.

Mówiąc o herbicydach działających selektywnie lub nie, należy uwzględnić różne ich rodzaje. Przede wszystkim wyróżniamy herbicydy nieselektywne, totalne, które działają na wszystkie rośliny. Do takich środków należy między innymi glifosat oraz środki, które zawierają go w swoim składzie wraz z innymi środkami. Zazwyczaj nieselektywne herbicydy wybierane są przed założeniem nowej uprawy, kiedy rolnikowi zależy na całkowitym wyeliminowaniu jakichkolwiek wcześniej istniejących roślin. Pozwalają na doszczętne oczyszczenie terenu również w przypadku, gdy wcześniej nie był wykorzystywany w celach rolniczych.

Z kolei herbicydy selektywne możemy podzielić na takie, które niszczą wyłącznie rośliny jednoliścienne lub wyłącznie rośliny dwuliścienne. Niektóre z nich działają nawet na określone grupy gatunków, co zapewnia im wybiórcze niszczenie chwastów bez niszczenia roślin uprawianych. Ich stosowanie jest możliwe w trakcie prowadzenia uprawy i pozwala jej lepiej rosnąć – usuwa bowiem przeszkadzające chwasty.

Oprysk doglebowy

Herbicydy możemy też podzielić ze względu na to, w jakiej warstwie będą działać. Pierwszym i popularnie stosowanym sposobem jest użycie herbicydów doglebowych, czyli działających bezpośrednio w ziemi. Takie działanie skutecznie usuwa chwasty i zapobiega ponownemu ich rozprzestrzenianiu wśród upraw. Działają w taki sposób, iż preparat jest pobierany przez korzenie chwastów, dociera do ich liści i nasion. Często są wykorzystywane jeszcze przed wzrostem szkodliwych roślin.

Oprysk dolistny

Drugim rodzajem oprysku jest ten, który odbywa się prosto na liście chwastów. Substancje czynne pobierane są przez listki i zazwyczaj opryski tego rodzaju stosuje się na chwasty, które już wzeszły. Często oprysk dolistny prowadzi do zahamowania fotosyntezy, uszkadza struktury roślin i pozwala na jej szybkie, efektywne zwalczanie.

Herbicydy układowe i kontaktowe

Wśród różnych typów herbicydów, które można znaleźć pod adresem: https://dlaroslin.pl/13430-Herbicydy, znajdują się między innymi środki działające kontaktowo i układowo.

Herbicydy kontaktowe działają dokładnie tam, gdzie zostały zaaplikowane. Nie przemieszczają się w roślinie albo robią to  w bardzo ograniczonym stopniu. Niestety ich wadą jest to, że niszczą wyłącznie części naziemne i nie zapobiegają ponownemu wzrostowi chwastów.

Z kolei herbicydy układowe zwalczają chwasty całościowo – przenikają do części nadziemnej i podziemnej rośliny. Zakłócają procesy życiowe chwastów i powodują ich obumieranie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ