Czy klimatyzacją można się dogrzewać

Klimatyzator to urządzenie powszechnie znane, które skonstruowano w celu schładzania pomieszczeń. Dzięki niemu można uzyskać optymalne warunki dla człowieka przebywającego w pomieszczeniu pod względem komfortowej temperatury i wilgotności. Jednakże ze względu na rosnące ceny energii i materiałów opałowych wiele osób zastanawia się, czy klimatyzacją można się także dogrzewać i czy jest to efektywne kosztowo?

Klimatyzator z funkcją grzania

W ostatnich latach klimatyzatory stały się niezbędnym wyposażeniem domów, pomieszczeń biurowych i użytkowych. W gorące lato pozwalają one utrzymać dogodną dla nas temperaturę. Natomiast nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że zdecydowana większość nowoczesnych klimatyzatorów pozwala także ogrzewać wnętrza. Klimatyzacja z funkcją grzania to zazwyczaj urządzenie typu split. Jest ono wyposażone w dodatkowy zawór, dzięki czemu może zarówno chłodzić, jak i ogrzewać pomieszczenia. Jeżeli wykorzystujemy tryb chłodzenia klimatyzatora, to jednostka wewnętrzna działa jako parownik, natomiast zewnętrzna pełni rolę skraplacza. Natomiast ogrzewając wnętrze, jednostka zewnętrzna odpowiada za pobieranie energii cieplnej, dostarczając ogrzane powietrze do pomieszczenia.

Zalety stosowania klimatyzacji do dogrzania pomieszczeń

Klimatyzacja z funkcją grzania daje użytkownikowi wysoki komfort termiczny nie tylko latem, ale także jesienią i wiosną. Zaletami stosowania takiego rozwiązania są:

  • szybkie i intuicyjne sterowanie temperaturą;
  • sprawne chłodzenie i dogrzewanie pomieszczeń;
  • cicha praca;
  • czyste, przefiltrowane powietrze.

Czy opłaca się dogrzewać pomieszczenia klimatyzacją?

Na rynku można znaleźć klimatyzatory o zróżnicowanej mocy. Trzeba pamiętać, że dobiera się je głównie do danej kubatury pomieszczenia, w jakim ma pracować. Wpływ na ekonomiczność pracy klimatyzatora z funkcją grzania będzie także miała izolacja termiczna ścian, podłogi i stropu oraz usytuowanie pomieszczenia względem stron świata. Zatem, aby urządzenie zużywało niewiele prądu, w czasie swojej pracy, trzeba je odpowiednio dobrać pod względem wymaganej mocy. Warto przy jego wyborze wybierać nowoczesne urządzenia o najwyższej klasie energetycznej.

Jeżeli klimatyzator ma dogrzewać wnętrze naprawdę wydajnie, powinien posiadać jak najwyższy współczynnik SCOP/COP (Seasonal Coefficient of Performance). To właśnie on informuje użytkownika o zdolności do produkowania energii przez urządzenie. Aktualnie do sprzedaży dopuszczone są urządzenia o następującej klasie energetycznej:

  • A+++: SCOP ≥ 5,10;
  • A++: 4,60 ≤ SCOP < 5,10;
  • A+: 4,00 ≤ SCOP < 4,60;
  • A: 3,40 ≤ SCOP 4,00.

Przykładowo model o współczynniku COP 4 wyprodukuje 4 razy więcej energii, niż pobierze. Zatem klimatyzacja zużyje 1 kWh energii, a wyprodukuje jej aż 4 kWh. Dla porównania standardowy grzejnik elektryczny oddaje dokładnie tę samą ilość energii, którą pobiera (jest więc cztery razy mniej wydajny). Dogrzewanie pomieszczeń klimatyzatorem, przy rosnących cenach energii i materiałów opałowych, jest zatem uzasadnione ekonomicznie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ