wysiew trawy

Jeżeli chcemy, żeby piękny trawnik był ozdobą naszej posesji, musimy wiedzieć kilka ważnych rzeczy na temat prawidłowego wysiewu trawy. Na nic zdadzą nam się drogie nasiona trawy o najlepszej jakości, jeżeli nie będziemy wiedzieć jak i kiedy ją skutecznie zasiać. W najlepszym wypadku z naszego pięknego trawnika zrobi się porośnięta chwastami łąka, a w najgorszym trawa nie wzejdzie w ogóle. Ponieważ w naszym klimacie nasiona trawy narażone są zarówno na palące słońce, jak i przymrozki czy ulewy, to warto mieć pewność, że raz zasiana będzie rosła jak należy i przez długi czas będzie służyła nam jak najlepiej jako ozdoba.

Przygotuj ziemię do wysiewu.

Z odpowiednim wysiewem trawy powinniśmy poradzić sobie sami, o ile zdobędziemy podstawowe informacje na ten temat i się do nich później dostosujemy. Nie jest to skomplikowane, możemy zasiać trawę samodzielnie, o ile odpowiednio pogłębimy swoją wiedzę. Dzięki temu będziemy przygotowani na wszelkie ewentualności i niespodzianki, a wysiew przebiegnie bezproblemowo. Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że przed wysiewem trawy należy odpowiednio przygotować podłoże, czyli oczyścić je ze wszystkiego, co może trawie przeszkadzać we wzroście. Chwasty, korzenie, kamienie, patyki czy inne zanieczyszczenia muszą zniknąć zanim przystąpimy do wysiewu trawy. Różne nasiona rosną w różnych typach gleb, dlatego warto sprawdzić jej pH przed decyzją, jaką trawę chcemy posadzić w danym miejscu. Odpowiednie zakwaszenie gleby jest gwarancją prawidłowego wzrostu trawy, którą siejemy.

Jaka pora jest dobra na wysiew trawy?

Bardzo ważnym czynnikiem decydującym o późniejszej kondycji trawy, jest określenie okresu, w którym możemy przeprowadzić jej wysiew. Poleca się zwłaszcza wysiewać trawę późnym latem/jesienią, czyli mniej więcej od sierpnia do października. Gleba jest wtedy wilgotna, a temperatury jeszcze dosyć wysokie, dzięki czemu trawa ma idealne warunki do wzrostu. Ewentualny wysiew trawy możliwy jest również w okresie wiosennym, czyli od kwietnia do czerwca, ale musimy uważać na częste wiosenne przymrozki, które mogą zniweczyć nasze plany. Po posianiu trawy musimy odpowiednio zabezpieczyć nasiona odrobiną ziemi, by chronić je przed wysuszeniem oraz oczywiście musimy je odpowiednio często podlewać. Jeżeli nie mamy czasu lub martwimy się, że nie podołamy samodzielnemu wysiewowi trawy, dobrze jest poradzić się specjalisty. Doradzi nam on z pewnością jaki gatunek trawy sprawdzi się u nas najlepiej, określi poziom zakwaszenia gleby i dodatkowo może pomóc rozplanować wysiew tak, aby efektem był piękny i niebanalny trawnik, z którego będziemy bardzo zadowoleni.

nasiona trawy i odpowiednie przygotowanie to podstawa

Podczas wyboru odpowiedniej mieszanki nasion do wysiewu trawy warto mieć na uwadze warunki, w jakich będzie ona rosła. Trawniki dekoracyjne sprawdzą się przede wszystkim w miejscach mało narażonych na zadeptanie, a dodatkowo wymagają zazwyczaj troskliwej opieki. Mniej wymagające w uprawie są trawniki rekreacyjne, które cechują się odpornością na zadeptanie i świetnie sprawdzą się w ogrodzie użytkowanym codziennie, zwłaszcza w lecie. Trawniki sportowe o wysokiej wytrzymałości to rozwiązanie dobre na posesje, na których przebywa większa liczba dzieci albo po których regularnie biegają psy.

Decydując się na wysiew trawy na naszej posesji możemy być pewni, że zyska ona dodatkowy urok i będzie się wspaniale prezentować. Pamiętajmy, że mamy naprawdę ogromny wybór gatunków traw i dobrze jest rozeznać się w temacie, by wybrać najlepszy wariant. Dzięki temu będziemy zadowoleni ze swojego wyboru i z przyjemnością będziemy spędzać czas na swojej posesji.

[Głosów:47    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ