Czym kierować się przy wyborze lampy do kuchni

W każdym pomieszczeniu należy dobierać oświetlenie tak, by było zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne. Kuchnia jest jednym z tych miejsc, gdzie dobre światło jest szczególnie istotne – używamy w niej noży i innych ostrych urządzeń. Podpowiadamy, jak oświetlić blat roboczy czy stół i jakie lampy do kuchni sprawdzą się najlepiej.

Lampy do kuchni połączonej z jadalnią

Połączenie kuchni z jadalnią jest jednym z częściej spotykanych wariantów, nie tylko w blokach, ale także w domach. Jest to wygodne i funkcjonalne rozwiązanie, do tego pozwala oszczędzić przestrzeń w domu. Jak aranżować oświetlenie w takich kuchniach?

Ważne jest bezpieczeństwo użytkowników kuchni. Dlatego blat roboczy powinien być bardzo dobrze oświetlony, by osoba przyrządzająca posiłek miała komfortowe warunki do pracy. Eliminuje to ryzyko skaleczenia, ale też po prostu ułatwia pracę. Jeżeli samo światło sufitowe jest niewystarczające, dobrym pomysłem mogą być oczka montowane pod szafkami – jest to rozwiązanie nie tylko funkcjonalne, ale także dające piękny efekt wizualny. Najchętniej wybierane lampy do kuchni to wiszące lampy z jednym lub kilkoma punktami świetlnymi lub reflektorki, które można skierować tam, gdzie światło jest najbardziej potrzebne. Z kolei nad częścią jadalną dobrze sprawdzają się albo wiszące lampy z abażurem, albo listwy, czyli wielopunktowe lampy wiszące. Najlepiej wyglądają zawieszone tak, by były ułożone wzdłuż stołu, który się pod nimi znajduje.

Lampy do kuchni tradycyjnej i nowoczesnej

Lampy powinny być dobrane tak, by nie tylko oświetlały wnętrze, ale także podkreślały jego charakter. Dlatego lampy do kuchni w tradycyjnym stylu powinny być wyraziste, pasujące do takich mebli lub przynajmniej nawiązujące kształtem i wzornictwem. Dobrze sprawdzą się więc lampy wiszące z obszernym abażurem z kwiatowym motywem lub w kolorze współgrającym zresztą pomieszczenia. Z kolei w nowocześnie urządzonych kuchniach często stawia się na minimalizm i ukrywanie wszystkich elementów, które da się ukryć. Dlatego lampy w takich pomieszczeniach często są dyskretne, na przykład przybierają formę świecących obramowań lub reflektorków, a często są skonstruowane tak, by ich światło odbijało się od ścian i w ten sposób pośrednio oświetlało kuchnię. W nowoczesnych kuchniach często stosuje się też ozdobne, podświetlane elementy, które nie tylko wzbogacają wnętrze, ale także są dodatkowym źródłem światła.

Lampy do kuchni otwartej

Wybór lamp do kuchni otwartej jest szczególnie istotny, ponieważ taki aneks często jest połączony z pokojem wielofunkcyjnym, pełniącym także rolę salonu. Często spotykanym rozwiązaniem w takich miejscach jest długi, wąski blat, przypominający bar – odgradza on część kuchenną od reszty mieszkania. Otwarte kuchnie są szczególnie często stosowane w niewielkich mieszkaniach, ale zdarza się, że są połączone z wielkim salonem. Często nie chodzi więc o oszczędność miejsca, a o konkretną wizję wnętrzarską.

Niezależnie od wielkości mieszkania, lampy do kuchni połączonej z salonem powinny pasować do obu pomieszczeń. Nad stołem jadalnym często umieszcza się dość nisko zawieszone listwy świetlne, a część kuchenną oświetlają reflektorki lub lampy wiszące, a czasem także podszafkowe oczka świetlne. Tego typu lampy można znaleźć na stronie https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/16-lampy-do-kuchni. Niezależnie od stylu i wielkości kuchni, warto zadbać o dobre oświetlenie tego pomieszczenia. Zapewni to bezpieczeństwo i sprawi, że przygotowywanie posiłków będzie prawdziwą przyjemnością.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ