Gazowy podgrzewacz wody — co warto o nim wiedzieć?

0
1082

W XXI wieku stały dostęp do ciepłej wody użytkowej to dla wielu osób po prostu standard. W przypadku budynków niepodłączonych do sieci zapewniającej ciepłą wodę konieczne jest samodzielne poradzenie sobie z tym problemem. Jednym z popularnych rozwiązań jest podgrzewacz zasilany gazem. Poznaj najważniejsze informacje dotyczące tego typu urządzeń.

Działanie gazowego podgrzewacza wody

Gazowe podgrzewacze wody są urządzeniami przepływowymi. W praktyce oznacza to, że woda przepływająca przez np. słuchawkę prysznicową jest podgrzewana na bieżąco. Na stronie https://www.bridom.pl/podgrzewacze-wody/gazowe-podgrzewacze-wody można znaleźć modele z praktycznym automatycznym zapłon bateryjnym. Taka opcja sprawia, że urządzenie włącza się samo w momencie odkręcenia wody i nie wymaga ręcznego uruchomienia. 

Ponadto warto pomyśleć o dokupieniu zasobnika ciepłej wody. W takim zbiorniku jest magazynowana podgrzana woda, która nie została wykorzystana. Pozwala to na natychmiastowy dostęp do ciepłej wody zamiast czekania na uzyskanie odpowiedniej temperatury. W ten sposób można zmniejszyć zużycie zarówno wody, jak i gazu, zmniejszając tym samym rachunki.

Rodzaje gazowych podgrzewaczy wody

Przede wszystkim można wyróżnić gazowe podgrzewacze wody w wersji wiszącej i stojącej. Warto zatem przed zakupami zastanowić się, gdzie zostanie zainstalowany sprzęt. Ponadto bardzo ważne jest sprawdzenie, czy urządzenie z oferty sklepu online Bridom.pl jest zasilane gazem ziemnym (E), czy też propan butanem (LPG). Często stosuje się też podział urządzeń na modele z otwartą bądź zamkniętą komorą spalania.

Montaż gazowego podgrzewacza wody

Montaż urządzenia jest stosunkowo łatwy. Podgrzewacz z zamkniętą komorą spalania nie wymaga podłączenia do komina. Wystarczający może okazać się przewód powietrzno-spalinowy. Ponadto należy pamiętać, że takie urządzenie wymaga podłączenia zarówno do instalacji gazowej, jak i do instalacji wodnej. Z tego powodu najczęściej sprzęt montuje się w okolicy umywalek, zlewów, pryszniców czy też wanien.

Wymagania dotyczące montażu sprzętu

Ze względów bezpieczeństwa podczas montażu gazowego podgrzewacza wody należy spełnić określone wymagania. W zależności od rodzaju komory spalania konieczne jest zapewnienie odpowiedniej wysokości o objętości pomieszczenia. Ponadto należy ściśle trzymać się wytycznych dotyczących m.in. przewodów podłączonych do kanału spalinowego, wentylacji grawitacyjnej czy też odległości od kuchenki gazowej i szafek wiszących.

Zalety i wady gazowego podgrzewacza wody

Do zalet gazowych podgrzewaczy można zaliczyć m.in. dość łatwy montaż, niski koszt inwestycji, nieskomplikowaną obsługę i stały dostęp do ciepłej wody. Nowoczesne urządzenia zapewniają też wyższy poziom bezpieczeństwa niż ich starsze odpowiedniki. Ryzyko wybuchu i zaczadzenia zostało znacząco zminimalizowane. Za wadę można natomiast uznać np. wymagania techniczne czy też ograniczenia montażu w przypadku braku dostępu do sieci gazowej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ