akwarium

Temperatura otoczenia bez wątpienia wpływa w bardzo istotny sposób na życie istot, które pragniemy posiadać w akwarium. Przyczynia się do wzrostu roślin, ale przede wszystkim gwarantuje odpowiednie warunki rybom. Jest więc jednym z czynników krytycznych, o które musimy zadbać w pierwszej kolejności, chcąc cieszyć się pięknem naszego zbiornika. Aby rzeczywiście było to możliwe, warto już na samym początku zadbać o zakup dedykowanych do niego urządzeń.

Ogrzewanie wody – szczególnie istotne w przypadku ryb egzotycznych

Ryby egzotyczne pochodzą z miejsc, w których temperatura wody jest zazwyczaj znacznie wyższa niż w naszych okolicach. Decydując się na hodowlę, należy więc pamiętać o konieczności utrzymywania temperatury wody na dedykowanym im poziomie.

W tym celu należy wykorzystać odpowiednie grzałki do akwarium, które będą przekazywały wytwarzaną energię wodzie, ogrzewając ją. Dzięki zastosowaniu urządzeń wyposażonych w termostat, z łatwością można regulować dokładną temperaturą wody, ponieważ zapewniają one możliwość prowadzenia stałego odczytu aktualnej temperatury. Ta informacja zwrotna zapewnia możliwość utrzymania stałej temperatury, bez specjalnych wahań. Powoduje ona bowiem, że termostat dopasowuje ogrzewanie, zwiększając je lub nieznacznie zmniejszając w zależności od potrzeb.

Grzałki do akwarium mogą oczywiście przybierać różne formy. Najbardziej popularne są te, które posiadają ceramiczny radiator ciepła, który odznacza się wyjątkowo dobrym jego oddawaniem przez całą powierzchnię. Co więcej, powinny posiadać możliwość pracy w słodko lub słonowodnym akwarium, dzięki czemu z łatwością będą funkcjonować w każdym zbiorniku. Pozostałe istotne cechy to wspomniany termometr i termostat, a także w pełni elektroniczna, intuicyjna regulacja.

Schładzanie w czasie letnich upałów

Kolejnym elementem, który może okazać się przydatny w akwarium, będzie sprzęt chłodzący. Wprawdzie w większości zbiorników nie należy on do standardowego wyposażenia, jednak w przypadku letnich upałów może okazać się konieczny jego zakup. Wszystko dlatego, że ryby, zwłaszcza te pochodzące z chłodniejszych wód, nie przepadają za upałami. Woda, która posiada dużą pojemność cieplną, może tymczasem nagrzać się w lecie do dość istotnych temperatur, a co więcej – będzie je stosunkowo długo utrzymywać. Właśnie w takich przypadkach przyda się zestaw chłodzący, który spowoduje zmniejszenie temperatury w zbiorniku.

Wielu właścicieli akwariów latem ucieka się do doraźnych środków, takich jak stawianie wiatraka w pobliżu zbiornika lub wrzucanie do niego kostek lodu. Wprawdzie te rozwiązania mogą na krótką metę przynieść rezultat, jednak nigdy nie będą tak skuteczne jak profesjonalnie przygotowane urządzenie chłodzące. Dlatego polecamy zakup tego drugiego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ