Jakie oświetlenie lubi styl skandynawski

W Skandynawii królują stonowane kolory, naturalne materiały i dekoracje zaliczane do praktycznych. Dominujący tam wystrój wnętrz opiera się głównie na funkcjonalności, choć musi być również przyjemny dla oka. Inspiracje stylem skandynawskim coraz częściej zdobywają odzwierciedlenie w wystroju wnętrz w Polsce. I bardzo dobrze, bo jest się na czym wzorować!

Dobierając oświetlenie do prostego wystroju w stylu skandynawskim pamiętać trzeba o tym, że w przestrzeni tej nie ma miejsca na zbędne bibeloty. Wszystkie zastosowane dekoracje czy meble mają być przede wszystkim praktyczne – tak samo jest i z oświetleniem. To zorientowane ma być na realne potrzeby domowników, dlatego ważne jest rozdzielenie w mieszkaniu miejsca na odpoczynek od miejsca do pracy czy nauki.

Nietypowo po skandynawsku

Wzorując się na prostocie stylu skandynawskiego można wprowadzić jednak trochę modyfikacji. Tym samym ciekawie we wnętrzu prezentować się będą nietypowe rodzaje oświetlenia. Wśród nich wymienić należy choćby lampę w postaci kolorowego kabla i dużej, dekoracyjnej żarówki. Ten niepowtarzalny design doskonale przyjmie się we wnętrzu stylizowanym na skandynawskie, przełamując dominującą w nim chłodność i zapewniając pewnego rodzaju charakterność aranżacji.

W przestrzeni w stylu skandynawskim doskonale odnajdą się różnorodne łańcuchy LED, choć prym wiodą oczywiście cotton Ball lights. Zróżnicowane pod względem kolorystycznym kulki wykonane z bawełny połączone są w wieloelementowe zestawy, które zawiesić można choćby na karniszu czy nad łóżeczkiem dziecka. Świetnie sprawdzą się także jako efektowne obramowanie lustra. Nie jest jednak tak, ze najpopularniejsze łańcuchy są łańcuchy z bawełnianych kulek. Pięknie wyglądają także łańcuchy rattanowe czy z efektownymi ażurowymi czy papierowymi latarenkami bądź lampionami.
Znakomicie prezentować się będą także lampiony wykonane z metalu. Mogą czarować wyglądem klasycznych latarenek lub zniewalać ciekawym kształtem lampionów zaklętych w kształcie beczułek. Najczęściej występują w wyrazistych, intensywnych kolorach, by przełamać monochromatyczną przestrzeń.

A jak wnieść odrobinę Skandynawii do kuchni? Warto nad kuchennym blatem zamontować duże metalowe lampy, koniecznie w chłodnych odcieniach barw. Świetnie pasować będą więc propozycje w czerni lub szarości. Tu też zamontować można ciekawe klosze z naturalnych materiałów – choćby drewnianych lub tekturowych. Wyobraźnia inwestorów nie zna granic!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ