Narzuta na łóżko uszyta na miarę

Wygodne i w pełni komfortowe łóżko o dużych gabarytach to coraz częstszy wybór większości z nas. Nic więc dziwnego – w konfrontacji z rozkładanymi i nie zawsze wygodnymi kanapami, przestronne łóżko zdecydowanie zwycięża. Będąc posiadaczem pięknego miejsca do spania zadbać należy jednak i to, by je odpowiednio przykryć. I tu nieodzowna okaże się narzuta. Tylko jak wybrać tę odpowiednią?

Rozmiar ma znaczenie

Podstawowym kryterium wyboru narzuty pozostaje jej rozmiar. Ma być bowiem odpowiednio dopasowana do wielkości naszego łóżka. Jak obliczyć, jakie mają być jej rozmiary? Wystarczy dobrze zmierzyć długość, szerokość oraz wysokość łóżka – wysokość mierzymy od podłogi do końca materaca. Kolejno dodajemy do siebie szerokość łóżka i mnożymy przez jego wysokość. Dla przykładu więc na łóżko o wymiarach160x220x40 cm najlepiej pasować będzie narzuta 240 (160+40×2) x 260 (220+40). Tu zauważyć należy, że tego typu narzuta sięgać będzie do podłogi. Nie każdemu zależy jednak na tak dużej długości. Jak wówczas obliczyć potrzebny nam wymiar?

W przypadku zawijania narzuty pod materac, obliczenia powinny wyglądać następująco: należy zmierzyć długość, szerokość i wysokość materaca. Potem obliczamy wielkość szerokości materaca, mnożąc wysokość trzykrotnie i otrzymujemy minimalną szerokość narzuty. Jak to wygląda na przykładzie? Proszę bardzo: dla materaca o wymiarach 90x200x20 cm minimalna narzuta powinna być w rozmiarach 150 (90+3×20) x 240 (200+2×20). Łatwe wyliczenia pozwolą na idealne dopasowanie szerokości narzuty do każdego łóżka.

Liczy się wykonanie

Idealna narzuta oprócz odpowiedniej wielkości powinna być również solidnie wykonana. Wśród materiałów dominujących w narzutach, wyróżnić należy grubsze narzuty pikowane, narzuty wypełnione włókniną lub wykonane z pojedynczego materiału, określane również mianem pledów.

Wybór materiału związany będzie także z przeznaczeniem i uwarunkowany będzie miejscem, w którym narzuta będzie miała się znaleźć. Nie wszędzie bowiem pasować będzie bawełniana czy pluszowa narzuta, tak jak i nie wszędzie odnajdzie się narzuta wykonana satyny.

W kwestii wzoru nie ma większych ograniczeń i właściwie od gustu domowników zależy, czy zdecydują się na narzutę jednokolorową, czy wybiorą raczej tę w kwiatowe bądź geometryczne wzory. Wszystko zależy też od tego, czy narzuta ma się „wtapiać” w ogólny wystrój, czy raczej wyróżniać.

Ostateczny wybór narzuty to kwestia indywidualna, jednak warto pamiętać, że za lepszy jakościowo towar warto zapłacić więcej. Zakup narzuty bowiem to nie jednodniowy kaprys, a inwestycja na dłużej – dlatego warto solidnie chronić pościel czy łóżko i cieszyć oko każdym spojrzeniem na gustownie wykonaną narzutę.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ