Ciekawe parapety

Okna to bardzo ważny element każdego mieszkania. To dzięki nim, do pomieszczenia wpada odpowiednia ilość, bardzo ważnego dla każdego człowieka światła dziennego. Aby dom nabrał charakteru i ciekawego wyglądu, warto w przemyślany sposób udekorować ramy okienne i parapety.

Jaką funkcję pełnią parapety?

Większość ludzi nie jest w stanie odpowiedzieć poprawnie na to pytanie. Parapety kojarzą się na ogół głównie z podstawką, na której można umieścić wiele przedmiotów. Jednak ich podstawowa funkcja jest nieco inna. Zamontowane pod oknem i ułożone pod odpowiednim kątem, zapobiegają wilgoci i powstawaniu zacieków na ścianach. Są także podporą oraz ochroną wnęk okiennych.

Czy parapety mogą być ozdobą?

Parapet najczęściej wykonany jest z plastiku lub jednokolorowej blachy, która wygląda mało atrakcyjne. W sklepach są jednak dostępne modele wykonane z innego tworzywa. Najbardziej ozdobne okapniki to te stworzone z materiału przypominającego cegłę czy płytki. Parapety można dodatkowo dobrać kolorystycznie do elewacji. Najczęściej występują w kolorach czerwonym, brązowym, grafitowym oraz czarnym. Są bardzo odporne na warunki atmosferyczne oraz duże obciążenia. Bez obaw można więc umieścić na nich sporą, ozdobną doniczkę czy inny element dekoracyjny. Ogromny wybór sprawia, że ich idealny dobór do reszty elewacji budynku czy wystroju pokoju jest naprawdę łatwy. Mogą dzięki temu pełnić funkcje dekoracyjną i być wspaniałym dodatkiem.

Jak udekorować okno i parapet?

Na parapecie zewnętrznym oraz wewnętrznym można umieścić kwiatki i roślinki. Warto wsadzić je do ozdobnej ceramicznej lub glinianej doniczki, aby zapobiec przesuwaniu się tego elementu. Na oknie można hodować również najróżniejsze zioła, które przydadzą się w kuchni. Będą się one pięknie prezentować, szczególnie wiosną i latem. Na okapnikach dobrze jest poukładać też różne świeczki, świeczniki i lampiony. Wieczorem dodadzą one romantycznego i niepowtarzalnego klimatu. Sposobów na aranżację parapetu jest mnóstwo, dlatego wystarczy chwilkę pomyśleć i dobrać takie elementy, które będą do siebie pasować, a wspólnie tworzyć wyjątkową ozdobę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWybór perfum
Następny artykułSklep elektryczny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ