Piec typu koza – gdzie sprawdzi się najlepiej?

0
637

Ciepło domowego ogniska nabiera zupełnie innego znaczenia, jeśli w nieruchomości funkcjonuje piec. Ten stanowi nie tylko element dekoracyjny, ale przede wszystkim praktyczny. Daje ciepło zimą, jest jego ekologicznym i tanim w eksploatacji generatorem. Jaki kominek sprawdzi się najlepiej? Kiedy warto wybrać piec typu koza? Jeśli planujesz tego rodzaju inwestycję, przeczytaj koniecznie. 

Mały metraż reprezentacyjnego salonu 

Nie ma wątpliwości, że najczęściej kominek działa w głównym pomieszczeniu domu, czyli w reprezentacyjnym salonie. Jeśli ten nie jest zbyt dużych rozmiarów, lepiej sprawdzi się koza, aniżeli standardowych wymiarów piec do obudowy. Co ważne, w sezonie letnim, kiedy z kominka się nie korzysta, można go z łatwością przenieść do innego pomieszczenia, piwnicy lub garażu, zyskując tym samym dodatkową, wolną przestrzeń. 

Kominek typu koza zajmuje naprawdę mało miejsca, do tego można go ustawić wedle indywidualnych preferencji. Jeśli nie zależy nam na rozprowadzaniu ciepła po całej nieruchomości, a jedynie generowaniu go w salonie i aspektach dekoracyjnych, sprawdzi się doskonale. 

Kominek a styl wnętrz 

Bardzo często inwestorzy decydują się na kominek, który będzie spójny z całą aranżacją wnętrza. Okazuje się, że kominek koza najlepiej wygląda w przestrzeni urządzonej w stylu klasycznym, boho, loftowym, retro albo loft. Należy jednak wspomnieć, że producenci oferują tak duży ich wybór, że z powodzeniem można wybrać tego rodzaju piec również do salonów nowoczesnych czy w stylu skandynawskim. 

Inwestycja w kominek a finanse

Nie da się ukryć, że kominek koza jest znacznie tańszy od pieca z zabudową. Nabywa się kompletny zestaw, który od razu jest gotowy do użytkowania. W przypadku kominków do zabudowy inwestycja zawiera również koszty osadzenia pieca, jego obudowania oraz wykończenia. Bardzo często kominki tego rodzaju zdobi marmur czy granit, te kamienie naturalne nie są tanie. 

Inwestycja w kominek typu koza jest nawet kilka razy mniejsza pod względem finansowym, niż ta w kominek do zabudowy. 

Kominek jako dekoracja 

Jeśli kominek nie stanowi głównego źródła ciepła w przestrzeni domowej, a ma być jedynie dodatkiem, który sprawdza się podczas przytulnych wieczorów w gronie najbliższych, zdecydowanie lepiej wybrać piec kozę. Ten kominek również generuje ciepło, przy czym jego obsługa jest prostsza, a ogień zostaje szybciej rozpalony. Taki piec z powodzeniem może stanowić funkcję dekoracyjną. 

Co brać pod uwagę przy wyborze kominka?

Pamiętaj, że chociaż kominek koza jest tańszy, może generować ciepło i stanowić funkcję ozdobną salonu, to jednak szczególną uwagę podczas jego wyboru należy zwracać na jego jakość. Inwestycja ta nadal nie jest mała, dobrze więc, aby kominek służył w swojej doskonałości przez wiele lat. Przy wyborze trzeba uwzględnić materiał wykonania, cechy paleniska, komfort jego codziennej obsługi. Zawsze dobrze jest też patrzeć na jego całkowite wymiary i wagę oraz wymiary szyby, przez którą można obserwować palące się drewno.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ