Prześcieradła dziecięce

Choć zakup prześcieradła wydaje się dość prosty, to jednak w wielu sytuacjach wcale tak nie jest. Szczególnie, jeśli kupujemy prześcieradła wykorzystywane w łózkach, na których śpią osoby o specjalnych potrzebach. O jakim gronie odbiorców mowa? Przede wszystkim o naszych najmłodszych domownikach – czyli dzieciach. W trosce o ich zdrowie oraz komfort snu warto wybierać wyłącznie prześcieradła wykonane z materiałów wysokiej jakości. Jakich? Tego dowiesz się z tekstu poniżej. Podpowiemy też – jakimi dodatkowymi cechami powinno odznaczać się prześcieradło dedykowane dla dziecka.

Prześcieradła dla dzieci – materiały dedykowane dla najmłodszych

Zacznijmy od tego, że zakup wyposażenia do łóżka – niezależnie czy mowa o kołdrze, poszwach czy prześcieradle – należy rozpocząć od ustalenia jaki rodzaj materiału interesuje nas najbardziej. Oczywiście, sprawa nie jest zupełnie prosta ani dowolna. Przede wszystkim – należy uwzględnić alergie naszych pociech oraz ich podatność na występowanie reakcji uczuleniowych. Te natomiast mogą pojawiać się zarówno pod wpływem kontaktu z niektórymi tkaninami, jak i w rezultacie osiadającego się w ich strukturze kurzu.

Szczególnie ta druga sytuacja bywa kłopotliwa. Prześcieradła wykonane z niewłaściwych materiałów – np. wchłaniające zbyt dużo wilgoci – mogą stanowić środowisko sprzyjające rozwijaniu się różnych szkodliwych drobnoustrojów, grzybów, bakterii. To właśnie obecne w materiale poszew i prześcieradeł roztocza odpowiadają za znaczną część reakcji alergicznych.

Istotnymi parametrami materiałów na prześcieradło dla dziecka jest przepuszczalność powietrza oraz higroskopijność. Pod tym względem – polecamy wybór przede wszystkim prześcieradeł wykonanych z materiałów naturalnych, lub mieszanek: tkaniny naturalne i sztuczne. Do pierwszej grupy należy przede wszystkim bawełna i len, do drugiej – różne odmiany tkanin syntetycznych. Warto podkreślić, że właśnie materiały syntetyczne przeciwdziałają zbieraniu się wilgoci, co pozytywnie wpływa na ich aktywne filtrowanie powierzchni ciała w czasie snu.

Często wybierany typem tkaniny jest frotte oraz jersey – wyjątkowe przyjemne w dotyku i miękkie, z łatwością dostosowujące się do kształtu osoby leżącej. Frotte to tkanina idealne na okres zimowy, natomiast na okres ciepły – polecamy przepuszczający powietrze jersey.

Rozmiar i sposób zakładania – dla komfortu snu dziecka

Nie mniej ważna sprawa to rozmiar prześcieradła i sposób jego zakładania. Dobierając rozmiar – warto sięgnąć po prześcieradła adekwatne do rozmiaru łóżka oraz rozmiaru dziecka. Warto wybierać też prześcieradła nieco większe – jest bowiem tylko kwestią czasu, by dziecko z niego wyrosło. Standardowy rozmiar dla nastolatka to prześcieradło o szerokości 80 cm i długości 140-180 cm.

Idealnym dla dzieci sposobem zakładania prześcieradeł są obszycia z gumką. Dzięki niej, prześcieradła jest bardziej stabilne w czasie snu i łatwiejsze do założenia oraz ściągnięcia. Z pewnością, ułatwi to naszej pociesze samodzielne ścielenie łóżka. Prześcieradła dziecięce z gumką są ponadto elastyczne, dopasowują się do kształtu i rozmiaru materaca, a po naciągnięciu – tworzą przylegającą do niego osłonę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ