Wybieramy panele fotowoltaiczne do domu we Wrocławiu

Mieszkańcy Wrocławia i regionu mają solidne podstawy do tego, aby inwestować w domowe instalacje OZE. Ze względu na korzystne położenie geograficzne i stosunkowo dużą liczbę dni słonecznych montaż fotowoltaiki ma większy sens, niż w innych regionach kraju. Nic dziwnego, że instalacje fotowoltaiczne cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem na Dolnym Śląsku (wpływ na to mają również atrakcyjne dotacje do fotowoltaiki). Decydując się na taką inwestycję warto od razu postawić na dobrą jakość instalacji, w tym paneli fotowoltaicznych, czyli jej najważniejszych elementów. Czym się kierować przy wyborze ogniw fotowoltaicznych? Sprawdź podstawowe kryteria.

Moc pojedynczego panelu

Analizując ofertę sprzedawcy zawsze na początek sprawdzamy, jaką moc szczytową (wyrażoną w watopikach) osiągają konkretne panele. Ma to o tyle duże znaczenie, że właśnie zsumowana moc modułów daje nam moc całej instalacji. Powinna ona przekraczać aktualne zapotrzebowanie na energię elektryczną w gospodarstwie domowym lub firmie o około 20%, aby w ten sposób skompensować stratę wynikającą z obowiązującego wciąż systemu opustów (możliwość pobrania z sieci jedynie 80% wprowadzonej do niej energii).

Obecnie na rynku bez problemu znajdziemy panele fotowoltaiczne o mocy przekraczającej 400 Wp.

Rodzaj ogniwa

W ofertach sprzedawców paneli fotowoltaicznych dominują dziś dwa rodzaje ogniw:

  1. Ogniwa monokrystaliczne – zbudowane na monokrysztale krzemu. Charakterystyczną cechą tych paneli jest czarny kolor. Są to ogniwa o najwyższej sprawności, a także długiej żywotności. Najlepsze dostępne produkty są w stanie zamienić ponad 20% energii słonecznej w energię elektryczną.
  2. Ogniwa polikrystaliczne – rozpoznamy je po niebieskim kolorze. Na ich zakup decyduje się coraz mniej inwestorów i to pomimo bardzo atrakcyjnej ceny. Ogniwa polikrystaliczne wyraźnie jednak przegrywają z monokrystalicznymi pod względem efektywności energetycznej (najlepsze potrafią zamienić około 16-18% energii słonecznej w energię elektryczną). Z drugiej jednak strony panele polikrystaliczne odznaczają się stabilniejszą pracą przez cały rok, ponieważ lepiej przetwarzają promienie odbite i załamane, co jest ważne szczególnie zimą.

Wybór konkretnych paneli fotowoltaicznych powinien sprowadzać się do tego, jaką moc ma mieć cała instalacja, a także jaka jest ilość miejsca na dachu lub gruncie. Jeśli mamy do dyspozycji tylko niewielką połać, wówczas kluczowe będzie dobranie paneli o jak najwyższej mocy szczytowej oraz efektywności energetycznej – i tutaj wygrają modele monokrystaliczne. Jeśli natomiast powierzchnia nie jest problemem i możemy sobie pozwolić na montaż bardzo dużej liczby paneli, wówczas śmiało można postawić na tańsze ogniwa polikrystaliczne.

Jakość produktu

Panele fotowoltaiczne nie są wieczne i nawet produkty najwyższej klasy po latach użytkowania stracą sporo ze swojej fabrycznej sprawności. Ważne jest natomiast to, aby ta strata nie miała istotnego wpływu na bieżącą pracę modułów, a tym samym na efektywność całej instalacji.

Innymi słowy: warto zainwestować w panele, których producent gwarantuje liniowy, niewielki spadek sprawności rok do roku, aby nawet po wielu latach użytkowania ogniwa nadal uzyskiwały około 80% swojej pierwotnej sprawności.

Jakość paneli wstępnie można ocenić po tym, czy ich producent znajduje się na liście Tier 1 publikowanej przez renomowanego Bloomberga. Obejmuje ona największych producentów fotowoltaiki na świecie. Mamy więc pewność, że nie kupujemy paneli od „firmy krzak”.

Ważny jest również okres i warunki gwarancji. Obecnie najlepsi producenci standardowo udzielają 25-letniej i dłuższej gwarancji, zapewniając przy tym serwis na miejscu, bez konieczności kłopotliwego wysyłania uszkodzonych modułów.

Oczywiście jest to tylko wstęp do tematu doboru paneli fotowoltaicznych do konkretnej inwestycji. Dalsza dyskusja sprowadzałaby się do skomplikowanych kwestii technicznych, które interesują ekspertów, natomiast już niekoniecznie samych użytkowników. Dlatego przede wszystkim warto pamiętać o podstawowej zasadzie: najlepiej jest wybrać panele z montażem realizowanym przez renomowaną firmę.

We Wrocławiu i regionie znakomitą opinią cieszy się Sun For You, która oferuje montaż paneli fotowoltaicznych zarówno u klientów indywidualnych, jak i biznesowych – https://sunforyou.pl/montaz-paneli-fotowoltaicznych-we-wroclawiu/.

Dobór ogniw warto powierzyć polecanej firmie montującej panele fotowoltaiczne, która zaproponuje klientowi odpowiednie rozwiązania w relacji ceny do jakości wykonania, okresu gwarancji, a przede wszystkim efektywności energetycznej. Nie bez znaczenia jest również prawidłowy montaż oraz podłączenie paneli do sieci wewnętrznej. Dlatego już teraz wejdź na stronę Sun For You i zamów zupełnie bezpłatny audyt – https://sunforyou.pl/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ