Agregat prądu - rozeznaj się przed zakupem!

Zakup agregatu prądotwórczego to wcale nie taka prosta sprawa jakby się mogło wydawać. Przed podjęciem decyzji należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, które wpłyną na funkcjonowanie sprzętu. Poniżej przedstawiamy kilka aspektów, którymi powinno się zainteresować.

Agregat prądu – podłączane odbiorniki

Okazuje się, że zakup odpowiedniego agregatu prądotwórczego powinien w głównej mierze zostać uwarunkowany rodzajem jego potencjalnych odbiorników. Mowa tutaj o urządzeniach, które miałyby korzystać z wytworzonej przez generator elektryczności. Wziąć pod uwagę trzeba kategorię, do której należą. Odbiorniki mogą być tak indukcyjne jak elektryczne, a także jedno- lub trójfazowe. Do pierwszych zaliczyć można np. lodówki i zamrażarki, a do drugich sprzęt komputerowy i telewizory. To właśnie te ostatni są najbardziej wrażliwe na jakość dostarczanego prądu, a także na ewentualne skoki napięć. Wówczas agregat powinien zostać wyposażony w stosowne systemy zabezpieczające, które ochronią tego rodzaju sprzęt. Co więcej to odbiorniki warunkują również moc, którą powinien posiadać generator prądotwórczy. By ją poznać należy zsumować wszystkie wartości mocy z potencjalnych odbiorników. Takie dane znajdują się najczęściej na ich tabliczkach znamionowych. Niestety zdarza się, że informacji trzeba poszukać w dokumentacji sprzętu, zwłaszcza gdy poszukuje się wartości mocy rozruchowej. Ona jest kilka razy większa niż moc pobierana na stałe. Takiej kwestii nie można zignorować, ponieważ może się okazać, że po podłączeniu odbiorników, agregat nie będzie w stanie zapewnić im odpowiedniej ilości prądu.

Agregat prądu – kwestie praktyczne

Agregaty prądotwórcze dzielą się na stacjonarne i przenośnie. Śmiało można stwierdzić, ze te pierwsze będą pracowały w dużych przedsiębiorstwach, czy instytucjach użytku publicznego. Z kolei drugie odnajdą się np. w przydomowym warsztacie, na działce rekreacyjnej, czy też na wycieczce kamperem. Właśnie miejscem przeznaczenia powinno się kierować przy zakupie. Kolejną kwestią dodatkową, na którą można zwrócić uwagę przy przeglądaniu ofert sklepów takich jak https://agregaty.com.pl/ jest posiadanie lub brak obudowy. Ten aspekt wpływa nie tylko na estetyczny wygląd urządzenia, ale także na poziom wydostającego się hałasu podczas pracy generatora. Tak więc  jeśli będzie to sprzęt do domu, czy małego biura to z całą pewnością taką obudowę powinien posiadać. Podczas zakupu należy jeszcze zwrócić uwagę na oferowaną gwarancję, a także usługi serwisowe.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ