Moskitiery – prosty sposób na dokuczliwe owady

Moskitiery, od lat spotykane w krajach o cieplejszym klimacie, ostatnio stają się coraz popularniejsze również w Polsce. Te specjalne siatki mocowane w oknach lub na drzwiach potrafią na prawdę uprzyjemnić życie podczas długich letnich wieczorów, bez obaw o niechciane ukąszenia. Co warto wiedzieć o moskitierach? Czy na prawdę warto je stosować?

Dlaczego warto stosować moskitiery?

Zapewne każdy z nas pamięta sytuację, gdy w piękny poranek, lub wieczór chcieliśmy otworzyć okno, by delektować się ciepłym, świeżym powietrzem, ale strach przed ukąszeniami komarów skutecznie nas zniechęcił. W krajach o cieplejszym klimacie, ze względu na wysoką temperaturę otwieranie okien to niemalże obowiązek dlatego już od wielu lat powszechnie wykorzystuje się tam moskitiery. Dzięki bardzo niewielkim dziurkom umożliwiają one swobodny przepływ powietrza, całkowicie przy tym wykluczając możliwość dostania się do mieszkania, biura czy domu niechcianym komarom i muchom. Co prawda można ich się pozbyć, również wykorzystując chemiczne środki owadobójcze, jednak nie pozostają one bez wpływu na nasze zdrowie, a także w ogólnym rozrachunku wychodzą one znacznie drożej.

Na tym bynajmniej nie kończą się zalety moskitiery. Dzięki niewielkim oczkom zatrzymują one również większość pyłków, które, choć nie zawsze mogą być łatwo dostrzeżone, to utrudniają życie alergikom.

Rodzaje moskitier

Warto mieć na uwadze, że istnieje co najmniej kilka typów moskitier, dzięki czemu możemy je dobrać zależnie od naszych potrzeb. Średnica oczka jest zazwyczaj standaryzowana i wynosi około 1,2 mm, co skutecznie zabezpiecza nawet przed bardzo małymi owadami.

Niektóre ze stosowanych rozwiązań pozwalają na zdejmowanie raz zamontowanych moskitier, na przykład na zimę, kiedy aktywność owadów jest niemalże zerowa. Warto wtedy przyjrzeć się bliżej ich mocowaniom i wybrać takie, które bez obaw będziemy mogli zakładać i zdejmować. Dobrze sprawdzają się tutaj np. rzepy lub paski magnetyczne. Dobrym pomysłem wydają się również ramki aluminiowe, choć zazwyczaj kosztują nieco więcej.

moskitiera

Decydując się na moskitiery całoroczne, warto zobaczyć czy ich mocowanie jest wystarczająco solidne, by wytrzymać zarówno upływ czasu, jak i trudnych warunków atmosferycznych, jak np. intensywnych opadów deszczu czy śniegu. Dobrze, jeśli ich konstrukcja pozwala na otwieranie, choćby dla sprzątania wnęki okiennej.

Bardzo użyteczny rodzaj moskitier to te wyposażone w antyalergiczną powłokę, zatrzymującą również pyłki traw, drzew czy krzewów, które mogą przynieść ulgę osobom zmagającym się z uczuleniami. Mimo mniejszego przekroju oczka nie pogarszają one widoczności ani swobodnej wentylacji, a ponadto są łatwe w czyszczeniu.

Coraz częstsze stosowanie moskitier sprawiło, że coraz większa liczba dystrybutorów okiennych systemów osłonowych zaczyna je oferować. Przykładem tu może być firma Winrol i jej znakomita oferta moskitier: https://www.winrol.com.pl/moskitiery/. Decydując się na moskitierę, powinniśmy dokładnie przeanalizować dostępne na rynku warianty. Nie warto kierować się wyłącznie najniższą ceną – bardzo często okazuje się, że dokładając kilka złotych, możemy nabyć zdecydowanie bardziej dopasowany do naszych potrzeb produkt, którym będziemy cieszyć się przez długie lata.

Opracowanie: Alicja Błysk

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ