Jeśli szukasz energooszczędnych źródeł światła do swojego domu, biura lub zakładu pracy, oświetlenie LED zapewne będzie jednym z Twoich pierwszych wyborów. W ostatnich latach dokonał się prawdziwy przełom w produkcji diod elektroluminescencyjnych (LED), dzięki czemu stały się one bardziej dostępne dla przeciętnego klienta, a zakres ich zastosowań wyraźnie się zwiększył. Dziś  oświetlenie ledowe to już nie tylko oświetlenie dekoracyjne, ale coraz częściej podstawowe, stopniowo wypierające z rynku inne źródła światła powszechnie stosowane w naszych domach. Dlaczego warto stawiać na oświetlenie LED?

Największe zalety LED-ów

 

  • Energooszczędność – to jedna z najważniejszych zalet diod elektroluminescencyjnych. Nowoczesne oświetlenie ledowe zużywa o około 80-90% mniej energii elektrycznej niż tradycyjne żarówki i znaczenie mniej energii od świetlówek kompaktowych, które jeszcze kilka lat temu uznawane były za najbardziej efektywne źródło światła.
  • Żywotność – oświetlenie LED należy w tej chwili do najbardziej trwałych źródeł światła dostępnych w powszechnej sprzedaży. Średnia żywotność diod oscyluje w granicach 15-30 tys. godzin świecenia, co w porównaniu z żywotnością tradycyjnych żarówek (ok. 1 tys. godzin świecenia) czy nawet świetlówek kompaktowych (6-15 tys. godzin świecenie) jest wartością niezwykle wysoką. Oczywiście wiele w tym przypadku zależy od jakości wykonania konkretnego produkty. W przypadku tanich lamp ledowych ich awaryjność może być znacznie większa, co przełoży się na skrócenie średniego czasu ich żywotności.
  • Wytrzymałość – w odróżnieniu od klasycznych żarówek wyposażonych w żarnik, podatnych na stłuczenie i wstrząsy, nowoczesne oświetlenie ledowe ma znacznie bardziej zwartą konstrukcję, przez co jest bardziej wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, wstrząsy czy uderzenia – doskonałym tego przykładem są elastyczne taśmy ledowe wyposażone w dziesiątki diod, powszechnie wykorzystywane do budowy oświetlenia dekoracyjnego w kuchniach, łazienkach, salonach czy sypialniach.
  • Brak efektu nagrzewania się – ze względu na energooszczędność diody elektroluminescencyjne podczas pracy nie wytwarzają dużych ilości ciepła, dzięki czemu ich oprawy nie nagrzewają się podczas świecenia. Ma to wiele zalet, włączając w to brak efektu żółknięcia białych opraw oświetleniowych i ścian, znajdujących się w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
  • Szybki start – w odróżnieniu od świetlówek kompaktowych, oświetlenie ledowe od momentu włączenia świeci z pełną mocą – jasnością. Po odcięciu prądu od razu gasną. Dzięki temu oświetlenie LED znakomicie sprawdzi się w takich miejscach jak łazienka, kuchnia, klatka schodowa czy ganek przed domem. Po włączeniu oświetlenia, nie musimy czekać kilku sekund na osiągnięcie przez nie pełnej sprawności działania.
  • Możliwość zmiany kolorów – dostępne na rynku lampy ledowe RGB to prosty sposób na samodzielne modyfikowanie koloru ich świecenia. Dzięki dołączonym do takich lamp lub taśm ledowych pilotom możemy w dowolnym momencie zmieć kolor światła, dostosowują go do własnych upodobań i potrzeb.
[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ