Jak dobrać zestaw fotowoltaiczny

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest coraz bardziej popularne. Nie jest to najtańsza inwestycja, dlatego warto dobrać zestaw idealnie do naszych potrzeb.

Niekończąca się energia

Już blisko dziesięć procent światowego zapotrzebowania na energię elektryczną jest produkowane z  odnawialnych źródeł energii. Zalicza się do nich biomasę, wiatr, wodę i energię słońca. Ta ostatnia jest chętnie wybierana przez Polaków, ponieważ jest ona ogólnodostępna. Nawet gdy jest duże zachmurzenie i niska temperatura, to promienie słoneczne zawsze przedostają się przez nie. Zestaw fotowoltaiczny sprawdzi się w domach jednorodzinnych, ale także w siedzibach firm. Pozwoli zmniejszyć opłaty za energię elektryczną. Dobrze dobrana instalacja będzie w stanie pokryć całoroczne zapotrzebowanie w domu. Przyjęło się, że dla czteroosobowej rodziny będzie to system o mocy 5 kW. Potrzeba na niego ok. 33 metrów kwadratowych. Jeśli nie mamy tyle miejsca na dachu, to możemy umieścić ją na ziemi. To rozwiązanie może dać nam pobrać nawet do pięciu procent więcej energii niż wersja dachowa. Jeśli jednak zdecydujemy się na umieszczenie instalacji na dachu, pamiętajmy sprawdzić jego stan. Elementy konstrukcyjne nie mogą być spróchniałe, spleśniałe, czy zmurszałe. Zestaw fotowoltaiczny jest bowiem dużym obciążeniem dla dachu. Waga jednego modułu to ok. 20 kg. System o mocy 5 kW składa się z osiemnastu takich elementów, więc jego łączna waga wynosi 360 kg. Zbadanie stanu konstrukcji dachowej jest więc naprawdę koniecznym elementem.

Z czego składa się kompletny zestaw fotowoltaiczny?

Wielu ludzi błędnie zakłada, że zestaw fotowoltaiczny to przede wszystkim panele słoneczne. Owszem, są one jednym z kluczowych części składowych, które pochłaniają największą część budżetu. Jednakże same w sobie nie miałyby większej wartości. Aby zestaw fotowoltaiczny spełniał  swoje zadanie, potrzebujemy jeszcze: falownika sieciowego, przewodów solarnych, przewodów instalacyjnych, przewodów uziemiających, konektorów szeregowych, ogranicznika przepięć, podstaw bezpiecznikowych oraz wkładek bezpiecznikowych. Falownik sieciowy jest drugim najważniejszym elementem w tym zestawie. Odpowiada za to, by energia słoneczna została przetworzona w prąd stały. Więcej o zestawach fotowoltaicznych przeczytasz na tej stronie. Pamiętajmy, by instalację zlecać fachowcom z doświadczeniem. Tylko wówczas możemy liczyć na sprawne i bezpieczne działanie. Koszt instalacji dla domu jednorodzinnego wynosi obecnie około 24 tysięcy złotych. Przewidywany zysk w ciągu 25 lat użytkowania szacuje się na 57 tysięcy złotych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ