Jak przygotować ogród do zimy

Jesień to dość pracowity czas w życiu ogrodnika. Przed zimą czeka nas wiele koniecznych prac, a pierwszy śnieg lubi zaskoczyć. Nie ma zatem czasu na odpoczynek, mimo iż chłodne i wietrzne dni nie zawsze zachęcają nas do pracy na zewnątrz. Warto jednak poświęcić naszemu ogrodowi trochę czasu, by odpowiednio zadbać o nasze rośliny i przygotować je na trudne warunki atmosferyczne.

Od czego zacząć porządki?

Prace w ogrodzie jesienią nie są bardzo skomplikowane, ani nie wymagają dużych nakładów finansowych, są jednak dość żmudne, co nie zawsze zachęca. Przed nastaniem zimy wykonać musimy pewne działania, co pozwoli nam na wiosnę cieszyć się odradzającymi i zdrowymi roślinami czy niezniszczonym oczkiem wodnym. Co zatem jest na liście prac jesiennych każdego ogrodnika? O czym nie możemy zapomnieć? Zanim zima zawita do naszych ogrodów, musimy gruntownie go uporządkować. Jednym z podstawowych działań jest obowiązkowe usunięcie suchych liści, opadłych z drzew czy krzewów. Cały grunt pod krzakami i drzewami powinien być solidnie zgrabiony. Pozostawienie ich na trawie może powodować m.in. jej gnicie. Warto też posprzątać liście ze ścieżek, przydomowych chodników czy podjazdu do garażu. Jednym z dobrych sposób na ich wykorzystanie jest obsypanie nimi kwiatów, celem ochrony przed zimnem. Można także ich użyć do stworzenia kompostu.

To jeszcze nie czas na zaprzestanie koszenia

Trawę jesienią kosimy rzadziej, jednak nie należy tego zupełnie zaniedbać. W początkach listopada warto wykonać ostatnie koszenie, a następnie przeprowadzić aerację trawnika. Trawa nie powinna być ani za krótka, bo nie będzie w stanie nabrać wartości odżywczych, ani za długa, bo będzie się kłaść i gnić pod ciężarem śniegu. Skoszoną trawę należy dokładanie usunąć, tak jak liście czy gałązki. Prócz grabi do sprzątania trawnika można wykorzystać także odkurzacz/dmuchawę do liści, kompaktowe urządzenie, które łączy w sobie zalety oby tych urządzeń. Jeśli chodzi o rabaty kwiatowe musimy usunąć z nich wszystkie pozostałości roślinne, ponieważ mogą one stać się miejscem namnażania bakterii, grzybów i pleśni. Rośliny wieloletnie należy przyciąć i usunąć z nich uschnięte elementy z oznakami chorób.

ogród

Podlewanie i nawożenie

Zarówno w kwestii trawnika, jak i roślin nie powinniśmy zaniechać podlewania. Jeszcze przed zimą i nadejściem mrozów należy je podlać, szczególnie pamiętając o nowo posadzonych drzewach i krzewach. Te starsze poradzą sobie lepiej dzięki głębszemu ukorzenieniu. Poza dostarczeniem roślinom niezbędnej wilgoci trzeba je też odpowiednio nawieźć. Wokół drzewek owocowych rozłóżmy obornik przynajmniej raz na 3 lata. Można go też zastosować na grządkach warzywnych, gdzie wspomóc się można też fosforowym lub potasowym nawozem mineralnym. Trawę dobrze zabezpieczymy używając wieloskładnikowych mieszanek przeznaczonych do nawożenia jesienią.

Jak zadbać o oczko wodne?

Jednym z ważniejszych zadań jest także przygotowanie do zimy naszego czka wodnego. Z mniejszych (do 15m2) należy wypompować wodę, a rybki i roślinność przenieść do odpowiedniego pomieszczenia, gdzie w pojemnikach z wodą przezimują. Te większe nie wymagają opróżniania z wody, a pozostałe w nich ryby zadowolą się ograniczona ilością pokarmu, by zupełnie z niego zrezygnować w temperaturze poniżej 10°C. Musimy jedynie pamiętać, by lód nie skuł całej powierzchni oczka, bo rybom mogłoby zabraknąć tlenu. Sprzęt może zostać w stawie tylko wtedy, gdy woda zimą nie zamarza w nim całkowicie.

Artykuł powstał przy współpracy z JokerGroup.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ