Jeśli marzysz o wnętrzu mieszkania/domu wystylizowanego na polski dworek lub dom wiejski, styl rustykalny będzie tym, czego poszukujesz. Cechą charakterystyczną tego typu stylizacji jest podkreślenie bliskości z naturą, a zatem przywiązanie do materiałów bliskich naturze. Doskonałym tego przykładem jest drewno, z którego wykonane powinny być meble, którym wykańcza się podłogi, a niekiedy również ściany. Do ozdabiania ścian w takim stylu wykorzystuje się najczęściej naturalistyczne obrazy, na przykład reprodukcje Chełmońskiego, jelenie poroża, a niekiedy również ceramikę czy dekoracje o charakterze myśliwsko-łowieckim.

Dlaczego obrazy, a nie naklejki?

Naklejki ścienne najlepiej sprawdzają się w przypadku idealnie równych, gładkich ścian, najlepiej takich, które zostały pomalowane na biało. W przypadku wnętrz rustykalnych ściany nie muszą być idealnie gładkie. Wręcz przeciwnie, dobrze, gdy będą miały niejednorodną fakturę. W takich wnętrzach zamiast naklejek znacznie lepiej sprawdzają się zatem obrazy, które zawieszamy na kołku – by powiesić obraz, ściana nie musi być idealnie gładka i równa. Doskonałym przykładem takich obrazów są różnego rodzaju realistyczne obrazy polskiej wsi, bazujące na motywach dawnego życia dworskiego i wiejskiego. Idealnym przykładem takich obrazów są wspomniane już wcześniej reprodukcje Chełmońskiego – jednego z najbardziej znanych polskich malarzy realistycznych, który specjalizował się w obrazowaniu życia polskiej i ukraińskiej wsi, a także w malowaniu scen myśliwskich.

Tematyka obrazów Chełmońskiego i technika ich wykonania znakomicie zatem wpisuje się w ogólny charakter stylu rustykalnego, budując odpowiednią atmosferę takiego wnętrza. Alternatywą dla reprodukcji Chełmońskiego mogą być inne obrazy realistyczne prezentujące sielskie widoki, polskie krajobrazy, pejzaże czy postacie – w tego typu wnętrzach sprawdzi się także typowy „jeleń na rykowisku” oraz obrazy przedstawiające konie. Oczywiście najlepiej, jeśli będą to obrazy malowane na płótnie. Jeśli decydujemy się na obraz drukowany, najlepiej wybrać przedruk oryginalnego obrazu, czyli reprodukcję – wydruki fotografii są zbyt wyraziste i przez to nie pasują do sielskiego klimatu, jaki chcemy uzyskać we wnętrzu rustykalnego mieszkania/domu.

Co oprócz obrazów?

Dopełnieniem tradycyjnych ozdób ściennych, chociażby takich jak wspomniane już wielokrotnie reprodukcje Chełmońskiego, mogą być poroża jeleni czy łosi. Ciekawy, rustykalny efekt możemy osiągnąć również wtedy, gdy na ścianie zawiesimy starą szablę lub flintę myśliwską. Warto pamiętać, że styl rustykalny w sposób ścisły związany jest z naturą, w tym z myślistwem, które stanowi rdzeń polskiej kultury dworkowej. Ozdobą ścienną w takim stylu może być również ceramika. Choć zawieszone na ścianie talerze zwykle kojarzą się nam z wystrojem kuchni, w przypadku stylu rustykalnego możemy wykorzystać je również do zdobienia ścian w jadalni, a nawet w salonie. Jeśli decydujesz się na dekoracje ceramiczne, szukaj tych, które będą zdobione ludowymi, regionalnymi wzorami.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ