Sprężarka powietrza to niezwykle przydatne urządzenie w wielu specjalistycznych branżach, a także w przydomowych pracach dla osób prywatnych. Na rynku istnieje kilka różnych modeli, z których największą popularnością cieszy się kompresor tłokowy. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup tego kompresora, warto dowiedzieć się, jak działa, dla kogo jest przeznaczony i jak często należy go serwisować.
Kompresor tłokowy – zasada działania
Sprężarka tłokowa często nazywana jest zamiennie kompresorem tłokowym lub sprężarką wyporową. Wynika to z faktu, że podstawową zasadą jej działania jest pobieranie powietrza z otoczenie, następnie sprężanie go za pomocą ruchu tłoka oraz wypuszczenie tak sprężonego gazu pod dużym ciśnieniem za pomocą siły korbowodu. Aby sprężarka działała wydajnie i prawidłowo niezbędne jest zachowanie wyjątkowej szczelności pomiędzy cylinderek i tłokiem.
Różne rodzaje do różnych potrzeb
Kompresor tłokowy dzieli się na olejowy i bezolejowy. Pierwszy z nich ceniony jest branżach, w których nie jest istotne czyste sprężone powietrze, ponieważ jego tłok wymaga smarowania olejem. A zatem będą to głównie warsztaty samochodowe czy hale produkcyjne oraz branża budowlana. Są one chętnie wybierane ze względu na dużą wydajność i małą awaryjność, dzięki czemu mogą działać nieprzerwanie przez długi czas. Ze względu na dość pokaźne gabaryty wyposażone są w kółka, które umożliwiają łatwy transport urządzenia.
Drugi rodzaj to kompresor tłokowy bezolejowy, który wykonany jest z materiałów o stosunkowo niskim poziomie tarcia, dlatego też nie wymaga oleju do poprawnego działania. Dzięki temu podczas pracy do powietrza nie przedostaje się nawet najmniejsza ilość zanieczyszczeń z oleju, dlatego też chętnie sięgają po nie laboratoria chemiczne i farmaceutyczne, placówki medyczne oraz gabinety dentystyczne, gdzie niezwykle istotna je wysoka higiena pracy.
Dla kogo przeznaczona jest sprężarka tłokowa?
Sprężarka tłokowa znajduje szerokie zastosowanie w wielu specjalistycznych branżach. Szeroko wykorzystywanych jest w warsztatach samochodowych m.in. do rozruchu silników wysokoprężnych, w przemyśle chemicznym do sprężania gazów, w branży budowlanej, jako przenośna i stacjonarna maszyna zasilająca inne profesjonalne urządzenia budowlanego. Kompresor tłokowy wykorzystuje się również do nabijanych butli gazem, a także w przemyśle produkcyjnym do zasilania taśmy produkcyjnej i innych maszyn.
Co więcej, sprężarka tłokowa przyda się także osobom prywatnym w przydomowych pracach takich jak malowanie ogrodzenia lub tarasu, czyszczenie urządzeń elektrycznych np. kosiarki, pompowania kół w samochodzie czy przedmuchiwania rynien.
Zalety urządzenia
Sprężarka tłokowa przede wszystkim jest stosunkowo prosta w obsłudze, niezwykle wydajna w pracy, a także stosunkowa tania przy zakupie i serwisowaniu. Ponadto kompresor tego rodzaju cechuje:
- wszechstronność i szerokie zastosowanie w wielu branżach,
- wysoka bezawaryjność,
- wydajność i efektywność w pracach, w których najważniejsza jest wysoka wartość ciśnienia,
- możliwość podłączenia dla istniejących instalacji,
- dostępność w obudowie poziomowej i pionowej, a także dźwiękoszczelnej, która pochłania nadmiar hałasu,
- możliwość pracy w zakresie średnich i wysokiego ciśnienia,
- łatwość montażu.
Jak często serwisować kompresor tłokowy?
Kompresor tłokowy, aby mógł działać sprawnie i bezawaryjnie przez długi czas wymaga regularnego konserwowania i serwisowania. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza dla firm, których praca opera się na wysokiej efektywności tego urządzenia. Profesjonalny serwis pozwala wyeliminować problemy, które pojawią się na początku użytkowania, a sprężarka tłokowa zachowuje swoje optymalne parametry na wiele lat. Serwis kompresora powinien być przeprowadzany według zaleceń producenta, ale nie rzadziej niż raz na pół roku. Do najważniejszych czynności serwisowych należą:
- dokładne oczyszczenie z zanieczyszczeń,
- oliwienie łożyska silnika,
- kontrola sprawności spustów kondensatu,
- kontrola mocowań przewodów elektrycznych.
Sprężarka tłokowa dobrana do potrzeb
Kompresor tłokowy wybrany świadomie z dostosowaniem do naszych realnych potrzeb i oczekiwań to gwarancja efektywności i sprawności na wiele lat. Znajduje liczne zastosowanie w wielu branżach, a regularny serwis zapewni mu długą żywotność i bezawaryjność.