Od lat przestrzega się, bay nie wyrzucać baterii do śmietnika. Nic dziwnego, ponieważ mają one bardzo szkodliwy wpływ na środowisko. Wszystko przez ich skład, który może poważnie zanieczyścić przyrodę, a nawet źle wpłynąć na człowieka. Zastanówmy się więc, o co chodzi i dlaczego są tak niebezpieczne?
Czym są baterie?
Baterie to nic innego, jak ogniwa galwaniczne, których nie można ponownie naładować po rozładowaniu. Elektrolit, jaki posiadają, to roztwory alkaliczne, zasadowe. Posiadają one bardzo niebezpieczny skład, dlatego nie należy ich wyrzucać do zwykłych koszy na śmieci, a utylizować albo wrzucać do specjalnych pojemników, często spotykanych w różnych, strategicznych miejscach w mieście albo sklepach.
Dlaczego baterie są niebezpieczne dla środowiska?
Baterie przede wszystkim zawierają metale ciężkie. Są one bardzo groźne dla środowiska oraz zdrowia zarówno zwierząt, jak i ludzi. Nie każdy ma jednak świadomość, że istnieje aż sześć rodzajów baterii. Każdy rodzaj posiada odmienny skład. Największe zagrożenie niosą ze sobą w momencie, kiedy metale ciężkie dostają się do środowiska oraz mają z nimi kontakt organizmy żywe. Należy jest zatem specjalnie traktować. Nie wolno ich wyrzucać razem z innymi odpadami na śmieci, do zwykłego kosza. Jeśli przedostaną się do przyrody, mogą poważnie namieszać w procesie samodzielnego oczyszczania się gleby oraz wody.
Niebezpieczny skład baterii
W składzie baterii, również baterii GP, znajdują się między innymi:
- rtęć, związek silnie trujący, który może zatruć organizmy żywe i często powoduje liczne skażenia środowiska. U ludzi niszczy kości, nerki oraz ośrodkowy układ nerwowy;
- ołów – jest pierwiastkiem niezniszczalnym. U ludzi może prowadzić do uszkodzenia narządów oraz komórek. Może też źle wpłynąć na rośliny i inne organizmy żywe;
- kadm, pierwiastek bardzo toksyczny;
- lit powodujący uszkodzenia skóry, układu nerwowego, pokarmowego, a nawet prowadzący do poważnego obrzęku płuc u ludzi.
Jak utylizować baterie?
Wbrew pozorom, utylizacja baterii, w tym baterii od GP Batteries i innych, jest procesem bardzo złożonym. Po pierwsze, zużyte baterie są poddawane specjalnej obróbce mechanicznej. Później dochodzi do wytapiania niektórych zawartych w nich metali i przygotowania ich do ponownego użycia, na przykład w przemyśle. W tym momencie można stosować na przykład hydrometalurgii.
Wcześniej jednak należy baterie oddać do odpowiedniego punktu. Mowa tutaj na przykład o PSOK-u, czyli Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Takie miejsca powinna posiadać każda gmina i udostępniać je bezpłatnie dla mieszkańców. Drugim miejscem są instytucje publiczne, na przykład szkoły albo urzędy, gdzie znajdują się specjalne pojemniki na zużyte baterie.