Kosa spalinowa – niezbędne narzędzie do twojego ogrodu

Nic tak nie denerwuje w czasie prac ogrodniczych jak wadliwy sprzęt. Tracimy wówczas czas na jego naprawę, próbę uruchomienia, czy szukanie odpadających części. Warto więc zaopatrzyć się w urządzenia, które zagwarantują nam szybką i niezawodną pracę.

Ustal potrzeby

Zanim zaczniesz przeszukiwać oferty marketów budowlanych, zastanów się, jakiego urządzenia potrzebujesz. Jeśli masz niewielki ogród, to wystarczy ci zwykła podkaszarka i kosiarka elektryczna. Dobrym rozwiązaniem może okazać się też kosiarka z wbudowanym akumulatorem, która nie będzie nas ograniczała długością kabla. W tym wypadku należy jednak pamiętać o częstym ładowaniu baterii. Gdy mamy większy ogród, w dodatku teren nie należy do najrówniejszych, powinniśmy zdecydować się na kosę spalinową. W tym przypadku mamy również wiele wariantów, dzięki czemu bez większych problemów wybierzemy tę najlepszą dla nas. Na co powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę?

Kosa spalinowa – lekka czy do użytku domowego?

Kosy spalinowe lekkie sprawdzą się do podstawowych prac ogrodniczych. Skutecznie podetną trawę, poradzą sobie z terenem wokół drzew czy krawędzi trawnika. Ich główną zaletą jest mała waga, która wynosi zazwyczaj ok czterech kilogramów. Dzięki temu są bardzo poręczne. Urządzenia takie mają zazwyczaj silnik o mocy około 1 KM, co do wskazanych prac jest wystarczające. Bardziej wymagający użytkownik powinien zaś postawić na kosy przeznaczone do użytku w przydomowym ogrodzie. Będą one cięższe o ponad kilogram i będą miały większe możliwości. Tego typu sprzęt poradzi sobie chociażby z usuwaniem twardych zarośli. Pod tym linkiem sprawdzisz, jakie parametry ma kosa spalinowa z tego właśnie segmentu. Warto zwrócić uwagę na obecność w zestawie tarczy tnącej, która zwiększa możliwości urządzenia. Jeśli taka kosa jest dla nas za słaba, to powinniśmy zdecydować się na sprzęt profesjonalny, przeznaczony do pielęgnacji dużych, wymagających terenów. Charakteryzują się ona dużą mocą oraz funkcjami, które ułatwiają pracę. Jedną z nich jest system antywibracyjny, który zwiększa komfort pracy.

Kosa spalinowa – na co zwracać uwagę?

Jeśli tego typu klasyfikacja nie przekonuje nas co do wyboru właściwego sprzętu, warto zwrócić uwagę na kilka elementów, które mogą nam ułatwić podjęcie decyzji. Przede wszystkim powinniśmy wybrać odpowiedni mechanizm tnący. Na rynku są dostępne głowice z żyłką nylonową, które występują w najtańszych kosach spalinowych. Mechanizm ten sprawdzi się do koszenia trawy na niewymagających powierzchniach. Głowica z nożami tnącymi z kolei to rozwiązanie umożliwiające uporanie się z grubymi łodygami roślin. Najbardziej profesjonalne są zaś kosy wyposażone w tarcze tnące, które poradzą sobie z najbardziej zaniedbanymi ogrodami. Warto zwrócić także uwagę na rodzaj silnika. W trudnym i wymagającym terenie sprawdzą się silniki dwusuwowe. Generują one większą moc przy mniejszym zużyciu paliwa. Są jednak głośniejsze  i emitują więcej spalin. Silniki czterosuwowe z kolei są cichsze, generują mniej wibracji oraz spalin. Dzięki temu sprawdza się w czasie pracy na dużych terenach. Sprzęt z tego typu silnikiem możesz sprawdzić tutaj. Najczęściej jest on wykorzystywany w profesjonalnych kosach spalinowych.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ