lektura szkolna dla dzieci - czy warto czytać?

Lektury szkolne jest to zespół różnych pozycji kulturowych. Które po przeczytaniu mają ukazać młodzieży szkolnej, zarówno podstawowe, jak i fundamentalne cechy danej epoki historycznej oraz przybliżyć dany gatunek literacki. Lektury składają się zarówno z pozycji współczesnych, jak i tych bardziej odległych.

Jakie korzyści płyną z czytania lektur szkolnych?

Jest kilka powodów dla których warto przeczytać lektury szkolne, zamiast streszczeń. Jakie? Do najważniejszych należą:

Stymulowanie umysłu – czytanie jest znacznie wymagającym procesem niż na przykład mówienie lub oglądanie. Za pomocą czytania rozwijamy swoją wyobraźnię i dodatkowo wzmacniamy koncentrację. Jaka jeszcze jest różnica, między czytaniem a oglądaniem? Podczas czytania możemy zatrzymać się na chwilę i przeanalizować dany fragment, w przypadku filmu trudno o taką pauzę.

Nauka historii – jest jednym z najważniejszych aspektów czytania lektur szkolnych. Dzięki czytaniu młodzież poznaje ważne wydarzenia z historii Polski.

Lektury szkolne dla dzieci i młodzieży

Pogłębienie wiedzy – im więcej czytamy, tym w naszym umyśle pozostaje więcej cząstek przeróżnych informacji. Nigdy nie wiem kiedy dana informacja nam się przyda. Czytanie książek poszerza nasze horyzonty, jednocześnie zwiększa zrozumienie otaczającego świata.

Wzbogacenie słownictwa – dzięki czytaniu książek zyskujemy łatwość wypowiadania się i bogate słownictwo. Z kolei dzięki temu nasza samoocena wzrasta, tak samo jak pewność siebie. Jest to bardzo pomocne w życiu dorosłym.

Poprawa pamięci – podczas czytania opowiadań, musimy zapamiętać wiele nowych szczegółów. Każdy nowy ślad pamięciowy sprawia, że powstają nowe synapsy, połączenia nerwowe.

Ćwiczenie myślenia analitycznego – podczas czytania, bardzo często wiemy jakie będzie zakończenie. Wyciąganie wniosków z różnych sugestii, jest to znakomitym treningiem myślenia krytycznego i analitycznego.

Poprawa jakości snu – poświęcają kilkanaście minut na czytanie książki przed snem sprawimy, że zapomnimy o stresie minionego dnia. Jest to znakomity sposób na wyciszenie się.

Przeczytaj też: http://www.swiat-domu.pl/jezyki-obce-jak-nauczyc-dziecko/

[Głosów:4    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ