Montaż fotowoltaiki na dachu budynki jednorodzinnego

Coraz więcej osób decyduje się lub rozważa możliwość zamontowania systemu fotowoltaiki w swoim budynku mieszkalnym. Pod wieloma względami jest to dobry ruch. Fotowoltaika może niemal całkowicie wyeliminować opłaty za prąd lub też zmniejszyć ich wysokość. Poniżej skupiamy się na istotnej sprawie z tym związanej – czyli na przebiegu montażu. Podpowiadamy jak wygląda jego przebieg oraz jak należy się do niego przygotować. 

Szybki i bezproblemowy – montaż paneli fotowoltaicznych 

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu budynku jednorodzinnego zwykle obejmuje kilka kroków. Pierwszym jest ocena możliwości instalacji. Przed jej rozpoczęciem należy przeprowadzić wstępną ocenę warunków technicznych i ekonomicznych. Należy sprawdzić, czy dach budynku jest odpowiednio skonstruowany, ma wystarczającą powierzchnię i orientację geograficzną, aby umożliwić efektywną produkcję energii elektrycznej. 

Po dokonaniu wstępnej oceny należy przygotować projekt i plan instalacji paneli fotowoltaicznych, określając ich liczbę, typ, moc, rozmieszczenie na dachu, sposób połączenia i wybór inwertera. 

Przed przystąpieniem do instalacji należy uzyskać wymagane pozwolenia i zgody, takie jak pozwolenie na budowę, zezwolenie na podłączenie do sieci elektroenergetycznej, itp. Często konieczne okazuje się załatwienie jedynie części z tych formalności. 

Gdy dochodzi już do montażu, rozpoczyna się od wprowadzenia specjalnych uchwytów. Zazwyczaj montuje się je za pomocą wkrętów lub kotew. 

Po zamontowaniu uchwytów należy umieścić na nich panele fotowoltaiczne. Panele są zwykle przymocowywane za pomocą specjalnych zacisków. 

Po zamontowaniu paneli należy połączyć je ze sobą i z inwerterem. Inwerter przetwarza prąd stały z paneli na prąd zmienny, który można użyć w domu lub (jeśli będzie w nadmiarze) odsprzedać do sieci elektroenergetycznej. 

Po zakończeniu instalacji paneli należy przeprowadzić wstępne testy i uruchomić system. Należy upewnić się, że paneli działają prawidłowo, nie ma wycieków prądu i że cały system jest bezpieczny. Polecamy pod tym względem korzystanie z pomocy fachowców z Columbus Energy, zajmujących się montażem paneli na terenie niemal całej Polski: https://columbusenergy.pl/oferta/fotowoltaika-gniezno/.

Błędy najczęściej popełniane podczas montażu paneli 

Nieprawidłowe dobranie liczby i typu paneli fotowoltaicznych to podstawowy błąd. Wybór nieodpowiedniej mocy może prowadzić do niedostatecznej produkcji energii lub zwiększenia kosztów instalacji. 

Błędne umiejscowienie paneli na dachu to również poważna sprawa. Aby uzyskać maksymalne nasłonecznienie, należy skorzystać z pomocy fachowców, którzy ustalą nie tylko rozmieszczenie, ale i pożądany kąt nachylenia paneli. 

Nieprawidłowe przymocowanie paneli do dachu również się zdarza. Jeśli panele nie zostaną prawidłowo zamocowane do dachu, mogą ulec uszkodzeniu w wyniku oddziaływania wiatru, deszczu lub śniegu. 

Ponadto warto zwrócić uwagę na potencjalny brak odpowiedniego zabezpieczenia przeciwpożarowego. Niestety, ale panele mogą tworzyć ryzyko pożarowe, jeśli nie zostaną odpowiednio zabezpieczone przed nadmiernie wysoką temperaturą. W tym celu korzysta się wyłącznie z wysoce wytrzymałych na nagrzewanie przewodów oraz otulin.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ