Płytki ceramiczne wielkoformatowe

Płytki ceramiczne różnych rodzajów to popularny materiał wykończeniowy, używany zarówno w przestrzeniach zewnętrznych, jak i we wnętrzach. Wśród różnych płytek możemy wyróżnić między innymi kafle wielkoformatowe. Zastanówmy się zatem, gdzie ten szczególny ich rodzaj będzie najlepiej pasował i dlaczego zdobył sobie właśnie taką popularność?

Cechy charakterystyczne płytek wielkoformatowych

Płytki wielkoformatowe mają większe rozmiary niż przeciętne płytki ceramiczne. Są bardzo równe, dzięki czemu można stosować w nich niezwykle wąskie fugi. W ten sposób z daleka często tworzą wrażenie idealnie jednolitej, gładkiej powierzchni. Właśnie te cechy sprawiają, że są chętnie wybierane w celu realizacji różnych idei architektonicznych.

Otwarte przestrzenie i minimalizm

Płytki ceramiczne wielkoformatowe doskonale wpisują się w nurt minimalistyczny, loftowy czy też industrialny. Dominują w nich prostota wystroju, naturalne materiały oraz bardzo duże, otwarte przestrzenie, w których nie ma miejsca na zbędne linie. Brak wyraźnych łączeń i sprawianie idealnie jednolitego, gładkiego wrażenia są w tym przypadku cechami wysoce pożądanymi.

W ten sposób we wzmiankowanych wyżej aranżacjach płytki wielkoformatowe sprawdzają się świetnie jako gładkie tło dla całego wystroju. Zazwyczaj pokrywają posadzki, jednak mogą również znaleźć się na ścianach. Jest to często rozwiązanie stosowane w przestrzeniach publicznych, w których ochrona powierzchni odgrywa równie istotną rolę jak jej piękny wygląd.

Wszystkie pomieszczenia domowe z płytkami wielkoformatowymi

Co równie ważne, płytki ceramiczne wielkoformatowe są bardzo uniwersalne. Prezentują się doskonale zarówno w kuchni, przedpokoju i łazience, jak też w bardziej niestandardowych pomieszczeniach, jak choćby salon. Potrafią stworzyć w nim niesamowitą aranżację, co sprawia, że pokój staje się bardziej oryginalny i znacznie bardziej nowoczesny od tych, w których mamy do czynienia z tradycyjnymi rodzajami posadzek.

Jasne lub ciemne, z różnymi wzorami

Kolejną ogromną zaletą płytek ceramicznych wielkoformatowych jest ich zróżnicowany wygląd. Możemy mieć do czynienia z płytkami o jasnej lub ciemnej kolorystyce, z bardzo delikatnym wzorem lub nieco mocniej zarysowanym. Dzięki temu doskonale wpisują się we wszystkie aranżacje i pomagają w stworzeniu unikatowych przestrzeni. Mogą zostać dopasowane na przykład do nowoczesnych pomieszczeń w stylu glamour, gdzie świetnie sprawdzą się ciemniejsze, luksusowe barwy, a także do pokojów skandynawskich, gdzie może królować biel, szarość i beże.

Dekory i obrazy ścienne

Ciekawą formą wielkoformatowych płytek ceramicznych są intrygujące dekory i obrazy ścienne, które można wykorzystać do stworzenia jeszcze bardziej unikatowej aranżacji. Sprawdzą się między innymi jako pojedynczy element, uzupełniający proste, jednolite płytki, ale też jako kilka łączących się ze sobą paneli, dzięki którym powstaje niezwykła dekoracja imitująca zupełnie inną fakturę niż ta należąca do ceramiki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ