Ścieżka z kostki brukowej w ogrodzie

Ścieżka z kostki brukowej w ogrodzie pozwala na podziwianie roślinności nie niszcząc jednocześnie trawnika.Jeśli jest ona ciekawie wykonana, wówczas idealnie wkomponowuje się w całą aranżację ogrodu.

Co prawda ścieżki można wykonywać z różnorodnych materiałów, niemniej w ostatnim czasie największą popularnością cieszy się w ogrodzie układanie kostki brukowej. Dzięki dużej różnorodności tego produktu na rynku budowalnym można dopasować go nie tylko do swego indywidualnego gustu, lecz także do możliwości finansowych.

Kostka brukowa, a piękna architektura ogrodu

Równe oraz estetyczne alejki to marzenie każdej osoby posiadającej przydomowy ogród. Dzięki położeniu kostki brukowej architektura ogrodu może tworzyć piękną oraz spójną całość. Projekty ścieżek w ogrodzie można wykonać samodzielnie lub tez poprosić o pomoc specjalistów.

Wybór kostki brukowej jest idealnym rozwiązaniem, gdyż prezentuje się ona wyśmienicie w każdym ogrodzie. I co więcej jeśli projekty są odpowiednio wykonane, to wówczas nie jest ona trudna w układaniu.

Szeroka oferta kostki brukowej

Wybór kostki brukowej na rynku budowlanym jest ogromny. W sprzedaży występują niezwykle ciekawe odmiany tego materiału. Można bez problemu zakupić zarówno tradycyjne, szare elementy, jak i bardziej kolorowe oraz dekoracyjne.

Kostka brukowa betonowa

Niezwykle oryginalnie w każdym ogrodzie prezentuje się kostka brukowa betonowa. Jest najtańszy oraz niezwykle wytrzymały produkt, który można w łatwy sposób utrzymać w czystości.

Wyróżnia się dwie odmiany kostki betonowej. Pierwsza a nich to wersja jednowarstwowa, która powstaje z jednego rodzaju betonu. Z kolei kostka dwuwarstwowa zawiera domieszkę żwiru oraz warstwę kruszywa. Dzięki temu ma ona bardzo dekoracyjny wygląd.

Kostka brukowa z kamienia

Do produkcji tego typu kostki brukowej używany jest bazalt, granit oraz piaskowiec. Tego typu produkty są bardzo odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz ścieranie. Jest ona bardzo ładna, co pozwala każdemu właścicielowi na niezwykle oryginalną aranżację ogrodu.

Jak poprawnie zaprojektować ścieżkę w ogrodzie?

Po zdecydowaniu się na konkretny materiał przychodzi czas na budowę ścieżki. Projekty niezwykle ciekawych ścieżek ogrodowych można zakupić w każdym profesjonalnym biurze projektowym. Niemniej takie rozwiązanie jest związane z dość wysokimi kosztami.

Zatem, jeśli zależy nam na zachowaniu oszczędności, to wówczas możemy zdecydować się na samodzielne zaprojektowanie ścieżek w ogrodzie. Przed wykonaniem projektu należy dobrze zastanowić się gdzie mają biec poszczególne alejki oraz jaka ma być ich długość oraz szerokość. Następnie należy oznaczyć wybraną przestrzeń za pomocą sznurka oraz palików.

Układanie i brukowanie ścieżki ogrodowej

Po wykonaniu projektu należy zrobić wykop na głębokość około 20-50 cm. Jeśli w miejscu w którym będzie przebiegać ścieżka nie występuje naturalny spad, to wówczas warto zamontować drenaż. Kolejną czynnością jest osadzenie krawężników. W tym celu należy na całej ścieżki wylać warstwę betonu, na której to spoczną krawężniki.

Chodniki nie mogą również obyć się bez podsypki, która to znacznie ułatwi układanie kostki. Piasek powinien być zawsze równo wysypany.

Po wykonaniu tych czynności przychodzi czas na układanie kostki. Na tym etapie prac przyda się zapewne gumowy młotek. Gdy kostka znajdzie się już na swoim miejscu, wówczas należy wykonać piaskowanie, dzięki któremu cała powierzchnia będzie równa oraz bardziej stabilna.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ