Stoliki kawowe

Stoliki kawowe to meble, bez których wielu z nas nie wyobraża sobie dobrze urządzonego salonu. Wbrew pozorom przeznaczeniem stolików kawowych nie jest wyłącznie pomoc w „sączeniu kawy”. Często pełnią one również funkcję ławy, przy której przyjmujemy naszych gości. Stolik kawowy ponadto pełni ważne funkcje estetyczne. Jego wygląd ma wpływ na aranżację całego pomieszczenia, podkreślając jego styl lub stanowiąc dla niego estetyczną przeciwwagę. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem stolika kawowego, ten poradnik jest dla ciebie. Podpowiemy w nim, w jaki rodzaj stolika warto się zaopatrzyć oraz na co zwrócić uwagę, przeglądając dostępne modele.

Stolik kawowy – jak wybrać ten właściwy?

Stoliki kawowe to meble, które kupujemy zazwyczaj na samym końcu. Gdy dane pomieszczenie (najczęściej – jest to salon) jest już w pełni udekorowane i umeblowane, wówczas dopiero dobieramy odpowiedni stolik kawowy. Jest sprawą oczywistą, że o wiele lepiej dopasować stolik do aranżacji całego pomieszczenia, niż na odwrót.

Zastanawiając się nad stylem danego stolika, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim trzy cechy wyglądu danego pomieszczenia. Po pierwsze.zwróćmy uwagę na jego kolorystykę. Składają się na nią zarówno kolory ścian, sposób aranżacji i osłaniania okien oraz rodzaj podłogi (ewentualnie, pokrywającego ją dywanu). Stolik powinien być kolorystycznie wkomponowany w każdy z tych elementów. Nie musi być co prawda tej samej barwy, ale powinien przynajmniej dobrze z nimi korespondować.

Po drugie – istotny jest rodzaj umeblowania danego salonu. Stolik znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie różnego typu siedzisk – foteli, sofy, puf, krzeseł, narożnika. Warto wybrać taki rodzaj stolika, który będzie pasował do nich na zasadzie podobieństwa lub kontrastu. Przykładowo – wygodne, puchate sofy dobrze kontrastują ze stolikami z metalowym stelażem i wypolerowanym, drewnianym blatem.

Oświetlenie to trzeci istotny element aranżacji, który należy uwzględnić, dobierając stolik. Powinien on zostać ustawiony w miejscu dobrze oświetlonym – najlepiej bezpośrednio pod lampą. W innym wypadku blat stolika będzie niepotrzebnie zaciemniony.

Najważniejsze parametry dostępnych stolików kawowych

Wybierając stolik kawowy, nie można również pominąć parametrów praktycznych. Do najważniejszych należeć będzie wysokość danego stolika. Oznacza ona odstęp pomiędzy podłogą a blatem. Najczęściej wysokość mieści się w przedziale od 40 do ponad 50 cm, choć znajdziemy również stoliki wyższe.

Rozmiar blatu jest nie mniej istotny. Blat stolika kawowego nie musi być duży, jednak jeśli będzie on również pełnił rolę ławy, wówczas warto wybrać model nieco większy. Warto też wziąć pod uwagę możliwość zakupu stolików modułowych, które można w razie potrzeby łączyć z sobą, a na co dzień – traktować jako dwa osobne meble.

Szczególnie popularne są moduły o różnych wysokościach; różnica pomiędzy nimi nie jest szczególnie duża – często wynosi zaledwie 10 cm. Niemniej, już taki odstęp potrafi stworzyć naprawdę przyjemne wrażenie estetyczne.

Obecność dodatkowych półek, schowków lub szufladek to kolejna ważna cecha, o której warto pamiętać. Jeśli stolik będzie wykorzystywany jako ława – warto by był wyposażony w dodatkową półkę do przechowywania wybranych przedmiotów. Stoliki przeznaczone wyłącznie do „sączenia kawy” mogą mieć wyłącznie jeden blat.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ