Wózek widłowy, czyli tak zwany widlak z pozoru wydaje się być prostym pojazdem, niewymagającym specjalnej wiedzy oraz umiejętności do jego obsługi. Nic bardziej mylnego, na początku zastanówmy się jaką funkcję pełni maszyna. Zastosowań jest wiele, a miejscami, w których są one przede wszystkim wykorzystywane, są firmy produkcyjne, magazyny, sklepy wielkopowierzchniowe, centra dystrybucji oraz firmy transportowe.
Wózki widłowe pozwalają na transport ładunków o znacznej masie na krótkich odcinkach. Jeżeli wyposażymy urządzenie w odpowiedni osprzęt, wówczas istnieje możliwość wykorzystania go do odśnieżania. podnoszenia ludzi, ważenia, a także sortowania warzyw i owoców. Można zauważyć, iż wózek widłowy jest maszyną wymagającą posiadania specjalnych kwalifikacji i umiejętności do jej obsługi. Ponadto podlega on nadzorowi Urzędu Dozoru Technicznego, a jego operatorzy muszą odbyć odpowiednie szkolenie i uzyskać stosowane uprawnienia.
Szkolenia UDT na wózki widłowe mają na celu przygotowanie uczestników do egzaminu państwowego. Kurs trwa w sumie sześćdziesiąt godzin, z czego trzydzieści pięć jest poświęcona ćwiczeniom praktycznym, a dwadzieścia pięć przyswajaniu wiedzy teoretycznej, która jest zazwyczaj mniej lubiana, lecz dostarcza wielu niezbędnych informacji, w zakresie budowy wózka widłowego, przepisów BHP, zachowań w sytuacjach zagrożenia, a także aktualnie obowiązujących przepisów.
Szkolenie UDT, jak już wcześniej wspomniano, posiada również ciekawszą część czyli praktyczną. Najistotniejsze są lekcje jazdy, z których każda trwa około godziny. W wyjątkowych sytuacjach, na specjalne życzenie kursanta, ilość godzin może zostać zwiększona.
Zanim zdecydujemy się przystąpić do kursu warto jest zapoznać sie z ofertami dostępnymi na rynku oraz znaleźć profesjonalną firmę z doświadczeniem (np. vtechserwis.pl/szkolenia/).
Szkolenia UDT kończą się egzaminem, składającym się z dwóch pytań ogólnych oraz trzech pytań związanych ze sprawami technicznymi, wynik uznaje sie za pozytywny, jeżeli zdający odpowie poprawnie na jedno pytanie z pierwszej części oraz dwa pytania z drugiej części.