Niezależnie od tego, czy masz mieszkanie czy dom, nadmierny hałas zawsze wydaje się być rozpraszającym, czy nawet denerwującym czynnikiem, bez względu na to czy pochodzi od innych członków rodziny, czy głośnych sąsiadów. Skuteczna izolacja akustyczna może szybko zmniejszyć słyszalność tych odgłosów i przywrócić spokój, ale musisz zdecydować, na jakie wygłuszanie ścian w domu jesteś przygotowany, ponieważ niektóre rozwiązania mogą być kosztowne.
Zacznij od solidnych badań: zrozumienie zasad wygłuszania i złożoności izolacji akustycznej może być bardzo pomocne w wyborze odpowiedniego materiału:
- Poznaj materiały.
- Skategoryzuj swój problem z hałasem.
- Wybierz odpowiednie rozwiązanie
Izolacja dźwiękowa za pomocą pianki gumowej
Izolacja akustyczna z udziałem pianki gumowej charakteryzuje się przede wszystkim dobrymi właściwościami izolacji termicznej, ale także ma doskonałe właściwości akustyczne i jest trudnopalna.
Z tego powodu izolacja dźwiękowa z pianki gumowej znajduje szerokie zastosowanie w:
- systemach grzewczych i wentylacyjnych,
- studiach muzycznych,
- samochodach,
- na statkach,
- lotnictwie,
- w innych zastosowaniach.
Izolująca akustycznie pianka gumowa może być sprzedawana w różnych formach i ilościach, przez co z pewnością każdy znajdzie tą odpowiednią dla siebie i swoich potrzeb.
Twarde gumy o różnych gęstościach
Guma twarda również może być odpowiednim materiałem wygłuszającym, ważne jest jednak by dobrać ta o odpowiednich właściwościach – z kwestią gęstości na czele. Ma to związek z faktem, że lita guma pełna jest robiona na podstawie różnych rodzaju mieszanek, które charakteryzują się odmienną właśnie gęstością.
Te mieszanki to:
- SBR,
- NBR/SBR,
- EPDM/SBR.
Co więcej, można także przebierać w różnych grubościach czy rodzajach arkuszy gumy twardej – dzięki czemu można uzyskać odpowiedni typ dokładnie, według osobistego zapotrzebowania.
Poliuretan
Pianka poliuretanowa jest wyjątkowym materiałem odpowiednim do różnych zastosowań – w tym także do wygłuszeń. Jej właściwości związane z tą użytecznością powstały na kanwie eksperymentów dążących do poprawy właściwości akustycznych sztywnego poliuretanu. Aby uzyskać jednorodny, łatwy w obróbce materiał, stosuje się w nim optymalny procent 10-50% odpadów włókienniczych. Współczynnik pochłaniania dźwięku materiałów kompozytowych dzięki temu jest dużo wyższy w porównaniu do wcześniejszych rozwiązań.
Materiały kompozytowe mają lepsze właściwości pochłaniania dźwięku w porównaniu ze sztywną pianką poliuretanową – stąd decydując się na wygłuszenie ścian (https://www.bitmat.pl/pl/c/Wygluszanie-scian/71) poprzez poliuretan warto pójść w tę stronę. Współczynnik redukcji szumów za pomocą materiału kompozytowego z 40% odpadów włókienniczych i 60% sztywnej pianki poliuretanowej jest dwukrotnie wyższy niż w przypadku stosowania w 100% sztywnego poliuretanu.
Warto zainwestować!
Niechciany hałas może być problemem. Niezależnie od tego, czy jesteś w domu, czy obsługujesz firmę w biurze – możesz czerpać niezliczone korzyści z redukcji niepożądanego hałasu w Twoim otoczeniu. Warto zainwestować w pewne rozwiązania i faktycznie uzyskać ten spokój.