Wykończenie mieszkania pod klucz – co warto o nim wiedzieć?

0
1811

Mieszkanie można kupić w stanie deweloperskim, ale można też zlecić jego wykończenie pod klucz. Co to oznacza?

Szacuje się, że zaledwie około 15 proc. nowych mieszkań w Polsce sprzedawanych jest wraz z wykończeniem pod klucz. Zdecydowana większość to mieszkania w tak zwanym stanie deweloperskim, czyli wymagające prowadzenia dalszych prac wykończeniowych.

Usługa pod klucz ma jednak szereg zalet, które powodują, że przekonuje się do niej coraz więcej Polaków. Na czym dokładnie polega? Jak przebiegają wówczas prace wykończeniowe? Ile należy zapłacić za usługę wykończenia pod klucz? W końcu, kto może ją zrealizować?

Wykończenie pod klucz – co to oznacza?

Usługa wykończenia pod klucz, która nazywana jest także standardem pod klucz jest usługą polegającą na wykonaniu dla klienta niezbędnych prac wykończeniowych w nowej nieruchomości, najczęściej mieszkaniu, ale również można przeprowadzić je w domu jednorodzinnym lub w innym lokalu.

Standard pod klucz obejmuje pełną paletę prac, które są niezbędne do wykonania przed przeprowadzką do nowego lokalu. Gdy klient wybiera standard deweloperski, musi wykonać dodatkowe usługi wykończeniowe – w przypadku standardu pod klucz nie są one już konieczne, ponieważ można odebrać mieszkanie już przyszykowane do przeprowadzki.

Główne zalety wykończenia mieszkania pod klucz:

  • duży komfort – wszystkie prace związane z wykończeniem wykonuje firma, dlatego dla klienta to większa wygoda i oszczędność czasu
  • cena wiadoma z góry – obejmuje wszystkie prace wykończeniowe w ramach wybranej oferty
  • krótszy czas oczekiwania na odbiór wykończonego mieszkania – prace trwają około 3 miesięcy
  • konsultacja z projektantem wnętrz – możliwość uzyskania indywidualnego projektu
  • możliwość kredytowania usługi przy zakupie mieszkania na kredyt hipoteczny – niższe koszty niż w przypadku zwykłej pożyczki

Jakie prace obejmuje usługa pod klucz?

Usługa ta oferowana jest najczęściej w formie pakietu. Firmy wykończeniowe proponują wtedy klientowi kilka pakietów różniących się pomiędzy sobą zakresem prac oraz liczbą materiałów wykończeniowych do wyboru. To przekłada się także na ich ceny.

Chociaż w przepisach nie znajdziemy definicji wykończenia pod klucz, to jednak większość firm świadczących takie usługi posiada w ofercie te same prace.

Standardowe prace pod klucz:

  • kładzenie gładzi i malowanie ścian i sufitów
  • montaż drzwi wewnętrznych
  • wykonanie podłóg z listwami przypodłogowymi
  • wykończenie łazienki – ceramika, armatura, kafelki
  • montaż lamp i osprzętu elektrycznego

Poza tymi usługami firma prowadząca wykończenie pod klucz może zaproponować klientom także inne usługi według ich życzeń. Bardzo często są to wykonanie mebli kuchennych na wymiar, można też wybrać montaż sufitu podwieszanego czy też zainstalowanie w lokalu klimatyzacji.

Standardowo usługi obejmują również konsultację z projektantem wnętrza, który może przygotować dla klienta wizualizację wnętrza.

Ile należy zapłacić za usługę wykończenia mieszkania pod klucz?

Koszty związane z wykończeniem mieszkania pod klucz zależne są głównie od wybranego pakietu, a tym samym również od zakresu prac oraz od liczby materiałów do wyboru.

Podstawowe, ekonomiczne pakiety to ceny zaczynające się od około 500-800 złotych za jeden metr kwadratowy nieruchomości. Maksymalnie za wykończenie mieszkania pod klucz zapłacimy około 1500-2000 złotych za metr kwadratowy w pakietach luksusowych.

Warto przy tym zaznaczyć, że mieszkania o mniejszych oraz większych metrażach wyceniane są indywidualnie.

Jak można zlecić wykończenie mieszkania pod klucz?

Usługa wykończenia mieszkania pod klucz może być zlecona bezpośrednio u dewelopera, który oferuje tego typu prace. Można też zlecić ją innym firmom, na przykład wtedy, gdy deweloper nie daje takiej opcji lub jego oferta nie odpowiada klientowi pod względem standardu wykończenia czy dostępnych materiałów.

Do skorzystania ze swoich usług w ramach wykończenia mieszkań pod klucz zaprasza firma Quality Investment z Krakowa. Dokładna oferta i przykładowe realizacje firmy zaprezentowane są na stronie internetowej: https://qinvestment.pl/.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ