wysiew
fot. pixabay.com

Wczesna wiosna to czas, gdy zaczynamy myśleć o wysiewie nasion. Dla wprawnych ogrodników nie ma w tym nic skomplikowanego. Nawet zabierając się za uprawę nowego gatunku, mają doświadczenie, na którym mogą bazować. Co roku tez coraz więcej osób decyduje się po raz pierwszy na samodzielny wysiew nasion. Przyczynia się do tego rosnący w popularność tren slow i eko life. To on motywuje do działania nowych amatorów ogrodnictwa, nawet jeśli maja do dyspozycji tylko taras czy balkon.  

Zobacz też: http://www.beyouty.pl/zasady-efektywnego-wysiewu-nasion/

Dla osób, które nie miały dotąd do czynienia z wysiewem roślin nie wszystko jest jednak oczywiste. Pojawia się sporo pytań i wątpliwości. Każdy chciałby zrobić to w prawidłowy sposób, aby za jakiś czas móc się cieszyć owocami swojej pracy. Zawarliśmy dla nich kilka wskazówek, dotyczących efektywnego wysiewu. 

Przygotowanie do wysiewu

Zanim przystąpimy do wysiewu musimy zastanowić się, jakie rośliny chcemy wysiać i czy mamy odpowiednie dla nich warunki. Niektóre potrzebują sporo miejsca, inne wsparcia, tyczki, aby mogły się piąć, jeszcze inne maja szczególne wymaganiam jeśli chodzi o podłoże czy nasłonecznienie. Warto pomyśleć o tym już w lutym, ponieważ wiele roślin wymaga wysiewu właśnie na przełomie lutego/ marca czy tez w marcu. To rośliny, dla których przygotowujemy tzn. Rozsadę. Oznacza to, ze wysiewamy w korzystnych warunkach, zapewniając ciepło i wilgotność, aby przyspieszyć etap początkowego wzrostu. Dotyczy to roślin o długim czasie wegetacji. 

Rozsada

Rozsadę wysiewamy z specjalnych pojemnikach, ale możemy tez użyć do tego celu kobiałek do jajek, pojemników plastikowych (trzeba zrobić im otwory w dnie). Wypełniamy je ziemią, a następnie wysiewamy. Przeczytajmy dokładne wskazania, umieszczone na torebce z nasionami. Znajdziemy tam informacje na temat optymalne głębokości wysiewu, odległości między stanowiskami i terminu wysiewu i wschodzenia. 

Gdy sadzonki podrosną przesadzamy je do gruntu lub do donic. Jeśli urządzamy mini ogródek na balkonie poczytajmy ile miejsca potrzebują dane rośliny do wzrostu, aby donice, które wybierzemy były odpowiednio szerokie i głębokie. 

Przeczytaj też: http://www.med-online.pl/wlokna-keratynowe-skuteczny-sposob-na-lysienie/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ