Nieduże mieszkania charakteryzują się zazwyczaj tym, że każde pomieszczenie pełni w nich więcej niż jedną funkcję. Dotyczy to w szczególności salonów, które są pokojami dziennymi, strefami wypoczynku, a bardzo często również pełnią funkcję sypialni, nie tylko awaryjnej na wypadek pojawienia się niezapowiedzianych gości. Uniwersalnym rodzajem mebli, które powinny się zatem w salonie pojawić, są małe narożniki rozkładane, idealne jako łóżko do spania w nocy oraz jako wygodna kanapa w ciągu dnia.

Jak wykorzystać mały narożnik w salonie

Rozkładane sofy to dla wielu osób dość popularny mebel do siedzenia i do spania. W ciągu dnia taką sofę wykorzystuje się do siedzenia, natomiast po rozłożeniu może pełnić funkcję łóżka, także dla dwóch lub więcej osób. Jeszcze więcej możliwości daje mały narożnik, który ustawia się w dość trudnej do urządzenia przestrzeni. Narożniki ustawia się w rogach i wszelkich zakątkach salonu. Ustawienie narożnika pod właściwym kątem może zmienić całkowicie perspektywę salonu. Sami architekci wnętrz sięgają po różne rodzaje mebli, rezygnując jednak z wysokich meblościanek i tradycyjnych dużych łóżek na rzecz niższych komód i rozkładanych narożników, które nie przytłaczają swoją wielkością całego pomieszczenia.

Najpopularniejsze małe narożniki

Narożnik do niewielkiego salonu powinien być wykończony tkaniną w kolorze kontrastującym z kolorem ścian. Zwykle w salonach sięga się po stonowaną kolorystykę, dlatego meble w nasyconych odcieniach będą idealnie z nią kontrastować. Odchodzi się od narożników wykończonych skórą naturalną lub ekologiczną, które w niewielkim salonie się nie sprawdzą z kilku powodów. Meble skórzane to raczej meble do siedzenia, skórzane obicie jest również bardzo niepraktyczne jeśli chodzi o wykorzystanie narożnika jako mebla do spania. W salonach istotna może być za to możliwość zdejmowania i prania obicia z siedziska i poduch wykorzystywanych przy rozkładaniu łóżka.

Narożnik narożnikowi nierówny

Należy pamiętać, że nawet małe narożniki będą się różnić układem czy liczbą siedzisk. W mniejszych salonach można również zrezygnować z szerokich boków, pełniących funkcję podłokietnika w narożniku.  Specjalnie profilowane boki narożnika, choć ładnie wyglądają w ciągu dnia, w nocy nie zapewnią użytkownikom optymalnych warunków do spania. Można za to wybrać narożnik, w którym schowek na pościel znajduje się bezpośrednio pod siedziskiem, co pozwoli na dodatkową oszczędność powierzchni. Wielu producentów mebli oferuje możliwość wykonania narożnika lewo- lub prawostronnego, niektóre modele mogą być uzupełnione o dostawki na pościel lub wygodne podnóżki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ