growbox

Boxy uprawowe dają ogromne możliwości w zakresie zwiększenia wydajności uprawy roślin. Jednak, aby mogły one przynieść spodziewane korzyści, muszą być skrupulatnie dobrane do wymogów hodowanych sadzonek, a także preferencji samego ogrodnika. Sprawdźmy więc, jak wybrać zestaw wspierający domową plantację roślin, aby móc cieszyć się wszystkimi jego zaletami.

Możliwości przestrzenne – ważne kryterium wyboru

Decydując się na zestaw z growboxem, należy wziąć pod uwagę wymiary przestrzeni, na której ma powstać hodowla. W przypadku dużego pomieszczenia można pozwolić sobie na wielokomorowy namiot uprawowy wyposażony w rozbudowaną gamę akcesoriów. Wszak profesjonalne lampy zapewniające roślinom optymalną temperaturę, żarówki do nich oraz zawieszki, a także przewody wentylacyjne, urządzenia nawadniające i zraszające sprawiają, że namiot staje się fachowo zaprojektowaną domową szklarnią. W przypadku ograniczonego metrażu warto natomiast docenić zalety małych boxów w wersji podstawowej, ale umożliwiającej rozbudowę o dodatkowe elementy. Tego rodzaju growbox jest idealny do uprawy śródziemnomorskich i prowansalskich ziół, takich jak tymianek, bazylia, rozmaryn, szałwia czy cząber.

Właściwe dostosowanie zestawu do typu uprawy

Jednak nie tylko aromatyczne przyprawy mają preferencje odnośnie do typów boxów. Osoby planujące założenie własnej hodowli warzyw powinny postawić na zestaw zawierający rękawy wentylacyjne, specjalistyczne oświetlenie, ekologiczne odżywki stymulujące rośliny oraz uszczelniacze otworów namiotu. Taki growbox zapewni sadzonkom optymalne warunki wzrostu, stały poziom ciepła oraz natlenienia. Natomiast osoby, które zamierzają stworzyć plantację kwiatów indoor, mogą zdecydować się na namiot wyposażony w system irygacyjny, wodoodporną podłogę, spryskiwacze do biologicznych mieszanek przeciw pasożytom oraz timer, dzięki któremu można ustawiać preferowany czas i długość oprysków. Dzięki temu rośliny będę miały wystarczającą ilość życiodajnej wilgoci oraz właściwy poziom odżywczych mikroelementów. Podstawową charakterystyką tego growboxu jest jego uniwersalność.

Substancje wspierające rośliny – konieczny element boxu

Aby growbox przyczynił się do osiągnięcia pozytywnych efektów hodowlanych, zestaw musi zawierać biologiczne, bezpieczne nawozy kompatybilne z potrzebami roślin. Dzięki nim można uzyskać wyższe plony w przypadku ziół czy warzyw albo większą ilość kwiatów w przypadku roślin ozdobnych. Tego rodzaju organiczne odżywki są obowiązkowym elementem namiotów uprawowych zarówno w odsłonie podstawowej, jak i zaawansowanej. Ich efektywność potwierdzają nie tylko hodowcy, ale i ogrodnicy testujący growboxy. Wszak najlepsze konstrukcje poznaje się po jakości podglebia, które jest wraz z nimi oferowane. Warto zapamiętać tę zasadę i kierować się nią przy wyborze własnych zestawów uprawowych.

[Głosów:2    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ