Na czym polega ocieplanie stropodachu?

Utrata ciepła to jeden z trudniejszych problemów, z którym borykamy się szczególnie w okresie grzewczym. Są jednak technologie, które redukują utratę ciepła i chronią przed przegrzaniem. Na czym polega ocieplanie stropodachu?

Czym są stropodachy?

Pod tym pojęciem kryją się wielowarstwowe układy konstrukcyjne, w których każda warstwa pełni konkretną funkcję. Rozwiązanie to stosuje się przy konstrukcjach dachowych o kącie nachylenia od zera do pięciu stopni. Układ warstw w stropodachach zależy od rodzaju konstrukcji, sposobu użytkowania, a także warunków zewnętrznych. W polskim budownictwie stosuje się stropodachy pełne oraz wentylowane. W pierwszej konstrukcji wszystkie warstwy są ułożone na sobie. Stosuje się je w budownictwie przemysłowym. W wentylowanych natomiast  między dwiema powłokami znajduje się przestrzeń połączona z powietrzem zewnętrznym. Jakie wyróżniamy warstwy stropodachu? Warstwa nośna to zazwyczaj strop lub inny element nośny dachu. Może nim być chociażby trapezowa blacha fałdowa. Kolejną warstwą jest warstwa rozdzielcza i wyrównująca. Odpowiada ona za pokrycie wszelkich pęknięć w warstwie nośnej, wyrównanie podłoża i ochrona warstw ułożonych wyżej. Paroizolacja natomiast chroni stropodach przed nadmierną dyfuzją pary wodnej do jego wnętrza. Dzięki temu ogranicza zawilgocenie do akceptowalnego poziomu. Izolacja termiczna ma natomiast za zadanie utrzymywanie komfortu cieplnego wewnątrz budynku przez cały rok. Ogranicza także straty energii przy ogrzewaniu oraz zyski ciepła przy chodzeniu wnętrza. Termoizolacja chroni również warstwę nośną przed naprężeniami oraz odkształceniami termicznymi. Następną warstwą jest ta wyrównująca ciśnienie pary wodnej. Po niej przychodzi warstwa pokrycia, która luźno ułożona na termoizolacji może jednocześnie pełnić rolę wyrównującej ciśnienie i rozdzielczej. Na koniec przychodzi warstwa ochronna oraz warstwa użytkowa.

Ocieplanie stropodachu – jakie są jego zalety?

Wybierając stropodach gwarantujemy sobie wygodę oraz komfort. Odczujemy to zarówno pod kątem finansowym, jak i termicznym. Ocieplanie stropodachu chroni bowiem zarówno przed chłodem, jak i upałem. Zimą pozwala utrzymać przyjemną temperaturę i redukuje utratę ciepła. Latem natomiast ocieplanie stropodachu zapewni jak najmniejsze przewodzenie ciepła. Dzięki temu wnętrza naszego domu pozostaną przyjemnie chłodne. W tym miejscu przeczytasz więcej na ten temat http://stropodachy.com.pl/docieplenia-stropodachow/. Co ciekawe, ocieplanie stropodachu  chroni także przed hałasem dochodzącym z innych pokoi czy z zewnątrz. Wszystko to jest możliwe dzięki włóknistym materiałom absorbującym dźwięki. Izolacja wypełnia także puste przestrzenie w ścianach, stropach i podłogach, co z kolei niweluje zjawisko rezonansu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ