Ogródek to wizytówka domu. Teren znajdujący się przed i za budynkiem świadczy o jego właścicielach – o ich guście, pracowitości, a także podejściu do sąsiadów. Warto zatem zwrócić uwagę na teren wokół domu i zadbać o przyjemny nastrój.

Nie musisz sadzić egzotycznych roślin, przycinać co tydzień drzew w fantazyjne kształty, czy montować stawu z drogimi rybkami. Prosty i minimalistyczny ogród również może być świetną ozdobą okolicy – wystarczy, że odpowiednio przemyślisz oświetlenie wokół domu. Oświetlenie ogrodowe Bylight.pl pomoże uzyskać ciekawy efekt i nastrojową atmosferę.

Podstawowe zasady

Ponieważ naturalne światło prawie zawsze pochodzi z góry, większość oświetlenia zewnętrznego powinna pochodzić z tego samego kierunku – od góry – im odległość jest wyższa, tym lepiej.

W większości przypadków używaj reflektorów o stosunkowo niskiej mocy, unikaj żarówek większych niż 100 watów. Rozważ także oświetlenie niskonapięciowe.

Reflektory powinny być używane oszczędnie i tylko w oświetleniu akcentującym. Użyj ich, aby podświetlić interesujący szczegół otoczenia lub konkretne miejsce, np. basen, sztuczny staw.

Moc żarówki

Postępuj zgodnie ze wskazówkami producenta odnośnie maksymalnej żarówki mocy, jaką można zastosować w lampie. Pamiętaj jednak, że często wystarczą słabsze żarówki, które wprowadzą miłą atmosferę. Światła pozycyjne LED emitują dużo światła, są wydajne, a przy tym energooszczędne. Oświetlenie ogrodowe Bylight.pl (https://bylight.pl/24-oswietlenie-ogrodowe) jest dostosowane do żarówek o dużej mocy, jednak możesz zastosować w nich również te nieco słabsze.

Pamiętaj o innych

Wygoda najważniejsza, dlatego sprawdź, czy oświetlenie ogrodu nie świeci w oczy osobom, które się po nim poruszają. Pamiętaj również, że grzeczność wymaga, aby lampy nie świeciły w oczy sąsiadom. Jednym ze sposobów sprawdzenia tego jest spacer nocą po ogrodzie, gdy światła są włączone. Możesz również zapytać sąsiadów wprost o swoje oświetlenie.

Podkreśl ładne miejsca

Podczas oświetlania dużego klombu kwiatowego lub innego obszaru sadzenia, lepiej jest użyć wielu mniejszych świateł niż pojedynczego dużego źródła. To tworzy serię delikatnie nakładających się wiązek światła, które nie będą dawały ostrego efektu na środku.

Bryła domu

Niezależnie od tego, czy światło pochodzi z góry, czy z dołu, większość światła powinna pochodzić z boków. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu lamp możesz uzyskać bardzo interesujący efekt. Eksperymentuj z oświetleniem tylnym, aby uzyskać ciekawe podkreślenie bryły budynku.

Miły dla oka efekt uzyskamy wyłącznie wtedy, gdy będziemy kierować światło na większe obiekty o zwartej strukturze. Unikaj nagich drzew, otwartych krat i tym podobnych – podświetlenie takich miejsc daje niepokojący efekt.

Wskaż najbardziej atrakcyjne cechy wybranej ściany domu za pomocą jednego lub dwóch świateł punktowych lub światła pochodzącego z nietypowego kąta.

Wykorzystaj jasne powierzchnie odbijające światło. Jasno zabarwione ściany i ogrodzenia pomogą zintensyfikować efekt odbijając i rozpraszając promienie światła na dużym obszarze.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ