Projekty domów z antresolą

Domy z antresolą to świetny sposób na zagospodarowanie przestrzeni i stworzenie oryginalnej aranżacji wnętrza. Antresola ma w sobie specyficzny urok i klasyczne piętro nie jest w stanie go w żaden sposób przewyższyć. Są oczywiście tacy, którzy projekty domów z antresolą odrzucają od razu. Jednak spojrzenie na taką koncepcje od innej strony, zwrócenie uwagi na jej niebanalność, może sprawić, że bardzo szybko zmienią swoją opinię.

Antresola to sposób na zagospodarowanie przestrzeni w domach otwartych i przestronnych, ale niekoniecznie dużych. Może pełnić funkcję osobnego pomieszczenia – na przykład sypialni, biblioteczki lub gabinetu, a można też zagospodarować ją wyłącznie jako przestrzeń gościnną, reprezentacyjną. Wiele zależy od decyzji samego inwestora i jego upodobań.

Niezależnie jednak od tego, do czego zostanie przeznaczona powstała w ten sposób przestrzeń, można ona stanowić bardzo ciekawy element designu wnętrza. Projekt pomieszczenia powinien wpisywać się w styl całego domu, nie można jednak zapomnieć o balustradzie i schodach, które również znajdują się w przestrzeni budynku i przykuwają uwagę.

Jaki projekt z antresolą wybrać?

Jeżeli chodzi o style aranżacyjne, to w przypadku domów z antresolą można zdecydować się na nowoczesny desing, minimalistyczny i skandynawski. Można również urządzić wnętrze w stylu rustykalnym czy klasycznym, gdzie antresola zostanie równie przytulnie i bogato zaprojektowana i wykończona.

Wady i zalety domów z antresolą

Jak każde rozwiązanie, tak i antresola, ma swoich zwolenników i przeciwników. Jedni podkreślają zalety takiego rozwiązania, inni wady. Warto obiektywnie podejść do tego zagadnienia, szczególnie że domu nie zmienia się często i nie jest to zakup na rok czy dwa. Z reguły dom wybiera się na lata, więc i całe lata wykorzystuje się zastosowane rozwiązania.

Wśród zalet należy wskazać, że jest to doskonały sposób na zaaranżowanie dodatkowego, nieco oddzielonego od reszty domu pomieszczenia. Może to być wspomniana wcześniej sypialnia, pokój gościnny lub gabinet. Oddzielenie go od głównej części domu sprawi, że będzie tam zachowany spokój  i będzie można zaznać tam ciszy, co w niektórych okolicznościach jest naprawdę bezcenną zaletą.

Antresola daje bardzo ciekawe możliwości aranżacyjne. Może być otwarta na resztę domu lub odizolowana. Jest ciekawą formą zagospodarowania przestrzeni, bez jej nadmiernego ograniczania.

Przed podjęciem decyzji trzeba jednak wiedzieć, że zastosowanie we wnętrzu budynku antresoli znacznie zmniejsza jego akustykę i mogą się pojawić problemy z właściwym ogrzewaniem mieszkania. Kwestię ogrzewania można jednak rozwiązań poprzez zastosowanie ogrzewania podłogowego. W ten sposób zarówno antresola, jak i główna część budynku zyskają prawidłową temperaturę i zostanie zachowany komfort użytkowania całego budynku.

Jak widać, antresola może się okazać naprawdę praktycznym i przydatnym rozwiązaniem, które warto rozważyć. Sprawdzi się w małym budynku, zapewni dodatkowe pomieszczenie i wzbogaci wizualnie przestrzeń.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ