Schody w mieszkaniu dwupoziomowym

0
1896

Mieszkania dwupoziomowe mają wiele uroku. Często znajdują się na poddaszu, oferują gospodarzom więcej miejsca, prywatności i wygody. O ile jednak w domu najczęściej z powodzeniem można wydzielić miejsce na schody, to nawet w dość dużym mieszkaniu znalezienie na nie przestrzeni może okazać się wyzwaniem. Warto jednak zadbać o to, by nie był to jedynie funkcjonalny sposób na przemieszczanie się pomiędzy poziomami, ale integralny element aranżacji wnętrza.

Wybór odpowiedniego miejsca na klatkę schodową

To jedna z ważniejszych decyzji. Nie zawsze mamy na to wpływ kupując mieszkanie, ale zazwyczaj generalny remont jest dobrą okazję na tego typu zmiany. Zwykle najlepszym miejscem dla schodów jest korytarz czy też przedpokój, pod warunkiem, że jest dostatecznie duży. Plusem umiejscowienia schodów w przedpokoju jest to, że zwykle nie musimy myśleć o zmieszczeniu tam zbyt wielu dodatkowych mebli. Drugim dobrym miejscem jest salon. Decydując się na klasyczne proste schody, przestrzeń pod nimi można wykorzystać na ustawienie stołu z krzesłami, kanapy albo regału. To, jakie miejsce będzie najlepsze dla schodów w naszym mieszkaniu wpływa również na decyzję o tym, czy będą to schody proste, zabiegowe, czy może spiralne. Te ostatnie zajmą zdecydowanie najmniej miejsca, ale też ograniczą możliwości wniesienia dużych mebli na górę, dlatego warto to przemyśleć.

Metalowe czy drewniane?

W mieszkaniach dwupoziomowych raczej rzadko pojawiają się schody betonowe, choć oczywiście nie jest to niemożliwe. Lekkie, ażurowe konstrukcje z drewna czy metalu jednak lepiej prezentują się w ograniczonej przestrzeni mieszkania. W przypadku wnętrz o niestandardowych wymiarach i wysokości, najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie schodów na zamówienie przez stolarza. Wówczas mamy też wpływ na ostateczną cenę. Możemy dobrać gatunek drewna, kolor i ogólny wygląd całej konstrukcji. Mamy też pewność, że montaż zostanie wykonany profesjonalnie. Najtańszym rozwiązaniem natomiast są gotowe zestawy schodów dostępne nawet w niektórych marketach budowlanych. Nie zawsze jednak można łatwo dopasować je do wymiarów wnętrza. Do aranżacji w stylu retro lub loftowych, doskonałym rozwiązaniem jest połączenie metalu z drewnem lub zastosowanie stylowych żeliwnych schodów. Te również można wykonać na zamówienie, ale niekiedy łatwo jest też znaleźć gotowe, pochodzące na przykład z rozbiórki starych budynków. Tu także niestety jednak nie ma możliwości dopasowania schodów do własnych potrzeb. Jest to jednak niezwykle efektowny element wyposażenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ