W każdym, nawet najczystszym domu, roi się od różnych alergenów, które są odpowiedzialne za wywołanie objawów alergii, takich jak: kichanie, katar, drapanie w gardle, czy zapalenie spojówek. Czy da się z nimi skutecznie walczyć? Jakie nawyki warto wprowadzić do swojej codzienności?
Regularne sprzątanie całego domu
Aby sprzątanie było skuteczne powinniśmy zaopatrzyć się ściereczki z mikrofibry, które po zwilżeniu bardzo skutecznie zbierają zanieczyszczenia oraz dodatkowo chronią przed ich rozprzestrzenieniem. Kolejna ważna rzecz, to wymiana swojego starego odkurzacza, na taki który jest wyposażony w filtry HEPA. Dzięki niemu wszystkie alergeny zostaną w jego wnętrzu i nie będą mogły wydostać się do powietrza.
Unikanie zarodników pleśni
Musimy pilnować, by w pomieszczeniach nie panowała zbyt duża wilgotność, zwłaszcza w łazience oraz kuchni. Jak ją ograniczyć, gdy doszło do wzrostu jej poziomu? To kilka przydanych porad:
- należy unikać długich kąpieli i pryszniców,
- po kąpieli, należy zostać otwarte drzwi od łazienki,
- należy kontrolować poziom nawilżenia, poprzez monitory wilgotności,
- nie należy przesadzać z ilością roślin,
- warto zacząć stosować osuszacze powietrza, w miejscach narażonych na nadmierną wilgotność,
- warto naprawić wszelkie wycieki.
Przeczytaj też: http://www.pomaranczowe.pl/jak-wybrac-dobre-nosidelko-dla-dziecka/
Regularna wymiana filtra powietrza
Jeżeli korzystamy z ogrzewania, warto kontrolować stan przewodów powietrznych. Powinniśmy sprawdzić, czy filtr, który używamy jest w dobrej kondycji. Ważne, żeby go regularnie wymieniać, najlepiej raz na 3 miesiące. W przypadku oczyszczaczy powietrza, które są wyposażone w filtr HEPA, powinniśmy sprawdzić czy jego szybkość dostarczania czystego powietrza, jest adekwatny do wielkości pomieszczenia, w którym działa.
Systematyczna zmiana pościeli
Wszelkie alergeny uwielbiają gromadzić się w naszej pościeli. Aby temu zapobiec, warto oprócz jej regularnej wymiany, zaopatrzyć się w pokrowce antyroztoczowe, zarówno na kołdrę, jak i poduszkę. Jest to świetny sposób na zminimalizowanie ilości alergenów w naszej sypialni.
Źródło: https://www.homefashion.com.pl/