Rustykalny styl w aranżacji wnętrz to dodatki stylizowane na wiejskie. Sielska, anielska rzeczywistość wsi to przestrzeń do której coraz częściej się dąży. Dlaczego więc nie wprowadzić pewnych akcentów także i do własnego mieszkania? Nikt nie powiedział przecież, że tu niezbędne są wielkie zmiany. Często nawet te niezbyt duże pozwalają na osiągnięcie super efektów.
Styl rustykalny wiąże się ze swojskością i akcentami rodem z najstarszych tradycji ludowych.
Wykorzystanie potencjału rustykalnych dodatków szczególnie pasować będzie do przestrzeni kuchennych. Okazuje się bowiem, że klimatyczne, nieco ludowe wnętrze stworzyć można już przy pomocy kilku dodatków. Jakich? O tym poniżej.
Podstawowym materiałem budulcowym dodatków w stylu rustykalnym jest drewno. Istotne jest to, by dekoracje drewniane właśnie obfitowały w przyjemne dla oka pastelowe odcienie. Jaka kolorystyka będzie najbardziej odpowiednia? Rustykalność lubuje się barwach różu, błękitu i kolorach ziemi. Akcesoria wykonane powinny być możliwie z najprostszych materiałów. Świetnie sprawdzą się więc zarówno dodatki gliniane, ceramiczne, jak i lniane czy wiklinowe.
Jakie meble do kuchni rustykalnej?
Naturalne drewno to podstawa efektownych stylizacji meblowych. Motywy mogą być jednak bardzo różne: dobrze wyglądać będą zarówno meble proste, jak i te bogato rzeźbione. Wybierając odpowiednie, warto dopasować je do większości mebli obecnych w domu.
Rozmyślając o formie mebli kuchennych, warto postawić na meblościankę. Pięknie prezentować się będzie stylowy kredens, jak i drewniana skrzynia, kryjąca pod swoim wiekiem wiele skarbów.
Urządzając wnętrze w stylu rustykalnym i wybierając kolory do pomieszczeń, warto postawić na rozmaite odcienie brązu, szeroko pojęte kolory ziemi oraz ponadczasowe pastele. To wszystko pięknie komponować się będzie z uniwersalną bielą, której także nie powinno zabraknąć we wnętrzach rustykalnych.
Dodatki ręką stworzone
Rustykalny klimat pomieszczeń nie zostanie zachowany, jeśli nie wzbogacimy ich o rękodzieło. Niech więc w naszych wnętrzach rozgoszczą się gliniane dzbanki, naczynia wykonane z ceramiki czy również plecione dywaniki na podłodze czy podkładki na stół. Siła swojskości tkwi bowiem w dodatkach wsią inspirowanych.
I jeszcze jedna ważna kwestia. Nie trzeba być stuprocentowym fanem stylu rustykalnego, by wprowadzić go do wnętrza własnego domu. Z powodzeniem bowiem połączyć można elementy rustykalne z nowoczesnym wzornictwem. Trzeba tylko chcieć!